Görüşlerinizi
Paylaşın
ULAŞTIRMA BAKANI ATO'YU ZİYARET ETTİ, KOMİTE VE KOMİSYON ÜYELERİYLE TOPLANTI YAPIP SEKTÖREL KONULARI ELE ALDI

ATO BAŞKANI BARAN, 68 MESLEK KOMİTESİ'NİN ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI'NI İLGİLENDİREN KOMİTE KARARLARI İLE SORUNLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNDEN OLUŞAN BİR DOSYAYI BAKAN ARSLAN'A SUNDU. -BAKAN ARSLAN, KEÇİÖREN METROSUNUN HAVALİMANI VE ÇUBUK'A UZATILMASININ GÜNDEMDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ. -ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN: "KOMİTE VE KOMİYONLARIMIZIN 2013 YILINDAN BU YANA DOSYALARDA YER ALAN KONULARINI SAYIN BAKANIMIZA İLETEREK GÜNDEME TAŞIDIK"

30 ARALIK 2017 - 157 bin üyeli Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) komite ve komisyonlarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile ilgili olarak gündemlerinde bulunan karar, konu, görüş ve önerileri ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Bakan tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a sunuldu.

Bakan Arslan, ATO'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Başkan Gürsel Baran, Yönetim Kurulu, Meclis, komisyon ve komite üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Yoğun gündemi arasında ATO'ya zaman ayırdığı için Bakan Arslan'a teşekkür eden Baran, "Komite ve komisyonlarımızın gündeminde 2013 yılından bu yana dosyalarda yer alan konularını Sayın Bakanımıza ileterek gündeme taşıdık" dedi.

-SİTELER'E METRO TALEBİ-

Baran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Avrasya Tüneli, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü gibi Türkiye'ye çağ atlatacak projelere imza attığını anlattı. Ankara'nın ulaşımını rahatlatan Keçiören Metrosu'ndan dolayı teşekkür eden Baran, "Siteler bölgesini de içine alacak havaalanı metrosu çok önemli. Bununla ilgili beklentilerimiz olduğunu ifade etmek isterim" dedi.

ATO'nun organ yapısı hakkında bilgi veren Baran, "Üyelerimizin gündeminde yer alan konu, sorun ve görüşler komite ve komisyonlara, oradan da Meclis'e ve bizlere aktarılıyor" dedi. Baran'ın konuşmasının ardından Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri söz alarak, Bakanlığın çalışma alanına giren sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ATO Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin sorunlarını ve taleplerini de dinleyerek notlar aldı, tek tek cevap verdi, bakanlığı tarafından konularla ilgili yapılan çalışmaları aktardı.

Sektörel konuları ele almak üzere yeniden bir araya gelmeyi öneren Bakan Arslan, iş birliği içinde çalışmanın önemine işaret ederek, "Meselelere çözüm odaklı bakıyoruz. Çözüm ortağıyız. Birbirimizi çözüm ortağı olarak görürsek hedefe varırız" diye konuştu.

Ankara'daki metro çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Bakan Arslan, "Keçiören Metrosu hizmete açıldı. Şimdi AKM'yi Gar üzerinden Kızılay'a uzatacak ihaleyi yaptık. İş fiilen başladı" dedi.

Metronun Keçiören Kuyubaşı'ndan Havalimanı'na, oradan da Çubuk'a uzatılmasının gündemde olduğunu belirten Bakan Arslan, "İhtiyacı görecek şekilde projeyi yeniden revize edelim dedik. Bunun yanında bir şey daha gündeme geldi. Siteler'i de bağlayacak bir raylı sistem olabilir mi? Her iki projeyi de çalışıyoruz ama burada bir önceliklendirme yapmamız lazım" diye konuştu. Bakan Arslan, birkaç alternatif üzerinde çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Toplantıya ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Ülkü Karakuş, Hakan Tarhan, Musa Beşparmak, Selahattin Karaoğlan ve Ziya Kemal Gazioğlu ile Meclis üyeleri de katıldı.