Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN RİSK ANALİZİ EĞİTİMİ

-ATO SİGORTACILIK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ, ACENTE VE TEKNİK PERSONELE YÖNELİK "RİSK, RİZİKO TEFTİŞ, RİSK ANALİZİ  VE HASAR SÜRECİNE OLAN ETKİLERİYLE BU SÜREÇLERİN YÖNETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR" KONULU EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLEDİ.

14 ŞUBAT 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi, acente ve teknik personellere yönelik olarak "Risk, Riziko Teftiş, Risk Analizi  ve Hasar Sürecine Olan Etkileriyle Bu Süreçlerin Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar" konulu eğitim programı düzenledi.

ATO Meclis Salonu'nda düzenlenen ücretsiz eğitim programına çok sayıda sigorta acentesi ve teknik personeli katıldı. ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Komite Başkanı Ziya Kemal Gazioğlu, ATO olarak üyelere yönelik eğitim programlarına büyük önem verdiklerini söyledi. Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin çalışmalarından söz eden Gazioğlu, "Yangın sigortası ile ilgili son dönemde ciddi çalışmalarımız oldu. Tekstil, ağaç işleri ve kimya sektörlerinden başlayarak sigorta işlemleri yapılacak. Sigorta acenteleri bundan sonra levha numaralarıyla TOBB'a başvurarak sigorta işlemlerini yapacak" diye konuştu.

-"RİSK ANALİZİ TERZİ İŞİDİR"-

Sigorta Eksperi Mustafa Nazlıer, sigorta sektörü hakkında genel bilgiler verdikten sonra, "Sigorta sektörü, şirketlere kurumsal bir kültür sunmaktadır. Bunların başında işletmelerin varlığını sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesi için sunulan risk yönetim bilinci yer alır" dedi. Türkiye'de risk yönetim bilincinin istenilen noktada olmadığını ancak her geçen gün arttığını belirten Nazlıer, sektör temsilcilerinin ihtiyaçların doğru tespiti ve çözüm önerilerini sigortalılara sunması gerektiğini söyledi. Risk analizinin önemine işaret eden Nazlıer, "Risk analizi terzi işidir ve ciddi bir uzmanlık gerektirir. Risk analiz edilmeden poliçe düzenlemek ölçü almadan elbise dikmektir. Öncelikle risk analizi yapılmalıdır" diye konuştu. Nazlıer, Amerikalı kişisel finans platformu Kiplinger'in yaptığı araştırmaya göre sigorta uzmanlığının geleceğin meslekleri arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Risk Mühendisi Efe Eroğlu ise hasar örnekleri üzerinden acente ve teknik personele dikkat etmeleri gereken konularda ipuçları verdi. Yangının dikkatsizlik, bakımsız makineler, kundaklama gibi olaylardan çıkabileceğine dikkat çeken Eroğlu, "Yangın bilincinin oluşması ve yangın önlemlerinin doğru alınması işletmelerin geleceği için hayati önem taşıyor" diye konuştu.

Eğitimin programının sonunda katılımcılara "Katılım Belgesi" verildi.