Görüşlerinizi
Paylaşın
AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ATO'YA ZİYARET

-AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİ ULRİKE TİLLY: "AVUSTURYALI YATIRIMCILAR TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GÜCÜNDEN GÜVENLE BAHSEDİYORLAR."

-AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİ ULRİKE TİLLY, ATO'NUN GİRİŞİMLERİYLE BAŞLATILAN ANKARA-VİYANA UÇUŞLARINDAN DOLAYI MÜTEŞEKKİR OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN, MAYIS AYINDA LONDRA'NIN DA ARALARINDA BULUNDUĞU 8 ŞEHRE DİREKT UÇUŞ BAŞLATILACAĞI MÜJDESİNİ VERDİ.

 

16 MART 2018 - Avusturya Büyükelçisi Dr. Ulrike Tilly, Avusturya'nın Türkiye'de yatırım yapan ülkeler arasında ilk üçte yer aldığını belirterek, "Avusturyalı yatırımcılar Türkiye ekonomisinin gücünden güvenle bahsediyorlar. Burada olmaktan mutlular" dedi. Büyükelçi Tilly, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) girişimleriyle başlatılan Ankara-Viyana uçuşlarından dolayı müteşekkir olduklarını söyledi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret eden Büyükelçi Tilly, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti. Türkiye'deki Avusturyalı yatırımcıların hiçbir zaman şikâyetçi olmadıklarını vurgulayan Büyükelçi Tilly, "Yatırımcılarımız, Türkiye ekonomisinin gücünden güvenle bahsediyorlar. Burada olmaktan mutlular. Büyükelçi olarak ticaret odalarımız arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek adımları atmaya hazırım" dedi.   

-BÜYÜKELÇİ'DEN THY'YE ÖVGÜ-

Türk Hava Yolları'nın Ankara'dan Viyana'ya haftada iki gün direkt uçuş başlatmasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Tilly, "Bu iki uçuş bile çok fark yarattı. Müteşekkiriz" dedi. Türk Hava Yolları'ndan da övgüyle söz eden Büyükelçi Tilly, "Türk Hava Yolları bence en iyi havayolu. Hem modern uçakları var, hem her yere uçuyor, hem de çok iyi hizmet veriyor" diye konuştu.  

-BARAN'DAN YENİ UÇUŞ MÜJDESİ-

ATO Başkanı Baran ise konuşmasında Avusturya'nın iş yapma kolaylığı açısından dünyada 22.sırada yer aldığını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için ATO olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ankara ekonomisi ve ATO'nun çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi veren Baran, hükümetin yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik düzenlemeleri çerçevesinde şirket kuruluşunu kolaylaştırdıklarını anlattı.

ATO Yönetimi'nin girişimleri sonucu Ankara'dan Paris, Frankfurt, Berlin ve Viyana'ya direkt uçuş başlatıldığını hatırlatan ATO Başkanı Baran, Mayıs ayında Londra'nın da aralarında bulunduğu 8 şehre Esenboğa'dan direkt uçuş başlatılacağı müjdesini verdi.

-IMF BÜYÜME RAKAMLARINI REVİZE ETTİ-

Dünyanın en zor coğrafyasında yer alan Türkiye'nin 35 yıldır PKK terörü ile mücadele ettiğini ve 15 Temmuz faciasını yaşadığını vurgulayan Baran, "Bu ülke çok büyük bir dirayet göstererek bunu da atlattı. En büyük sıkıntılarla boğuşurken genç nüfusu ve dinamizmi sayesinde Türkiye'nin ticareti, büyümesi, ihracatı durmuyor. 2017 yılı büyüme rakamı da göz kamaştırıcı olacak" dedi. Türkiye ekonomisindeki gelişmeler karşısında Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da rakamlarını revize etmek durumunda kaldığını kaydeden Baran, "IMF Küresel Beklentiler ve Politika Zorlukları isimli raporunda yer verdiği Gayrisafi Yurtiçi Hasıla Artışı tablosunda Türkiye'nin 2017'ye ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,1'ten yüzde 6,3'e yükseltti" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı'na da değinen Baran, Türkiye'nin hiç kimsenin toprağında gözü olmadığını, sınırlarını korumak için operasyon yürüttüğünü vurguladı.