Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI'NDAN ÇANAKKALE MESAJI

"SON 100 YILDAKİ İSTİKLAL VE İSTİKBAL MÜCADELEMİZİN ÖNSÖZÜ ÇANAKKALE'DİR" 

"15 TEMMUZ, ÇANAKKALE RUHUNUN BU YÜZYILDAKİ ŞAHLANIŞIDIR"


18 MART 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Son 100 yıldaki istiklal ve istikbal mücadelemizin önsözü Çanakkale'dir. Çanakkale Zaferi, dört bir yandan taarruz altında olmasına karşın vatanını korumak için şahlanan bir milletin destanıdır." dedi.

Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihinde büyük bir şeref abidesi olarak varlığını koruduğunu belirten Baran, "Milletimizin kaderini değiştiren Çanakkale Zaferi, dünya harp tarihine de altın harflerle adını yazdırmıştır" dedi.

-"15 TEMMUZ, ÇANAKKALE RUHUNUN BU YÜZYILDAKİ ŞAHLANIŞIDIR"-

Çanakkale'yi 1915 yılında geçilmez yapan ruhun 15 Temmuz'da tekrar ortaya konduğunu söyleyen Baran, hain darbe girişiminin yaşandığı gece Türk milletinin meydanlara akarak Çanakkale'de olduğu gibi vatanın namusunu çiğnetmediğini vurguladı. Baran, "15 Temmuz, Çanakkale ruhunun bu yüzyıldaki şahlanışıdır.    Bu ruhun ete kemiğe bürünmüş adı, Çanakkale'de Seyit Onbaşı ise 15 Temmuz'da, Ömer Halisdemir'dir. Bizden sonraki nesillerin de Çanakkale ruhunu kaybetmemesi için Seyit Onbaşı'yı da Başçavuş Ömer Halisdemir'i de unutmayalım, unutturmayalım" dedi.

Çanakkale'de milletin istiklal ve istikbali için mücadele verildiğinin altını çizen Baran, Afrin'e gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu'nun da aynı şekilde bir beka mücadelesi olduğunu kaydetti. Baran, "İstiklal ve istikbal mücadelemiz halen devam ediyor. Yerli ve milli üretim, istihdam seferberliği konuları da bu mücadelenin önemli başlıklarıdır" dedi.  Milletin, Türkiye'nin bağımsız bir ülke olarak varlığını muhafaza etmesini sağlayan şehit ve gazilere minnet borcu bulunduğunu hatırlatan Baran, "Afrin'deki tünellere, pusuya yatan hainlere destek verenlere bakınca bu minnet borcunun büyüklüğünü daha iyi anlıyoruz" diye konuştu.

-ÇANAKKALE'YE 32 BİN ÖĞRENCİ GÖNDERDİK- 

2005 yılından bu yana Ankara'nın farklı ilçelerinden 32 bin ortaokul ve lise öğrencisini Çanakkale'ye gönderdiklerini söyleyen ATO Başkanı Gürsel Baran, "Çanakkale ruhunu geleceğimiz olan gençlere aktarmayı, bize o destanı yaşatan atalarımıza karşı görev sayıyoruz" diye konuştu. Baran, bu yıl da 3 bin 265 öğrenciyi Çanakkale'ye göndereceklerini sözlerine ekledi.