Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO YÖNETİMİ'NDEN SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN'A ZİYARET

-ANKARA TİCARET ODASI'NIN YENİ YÖNETİMİ İLK ZİYARETİNİ SAĞLIK BAKANI AHMET DEMİRCAN'A YAPTI.

-BAKAN DEMİRCAN, SAĞLIK TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÜÇ YÖNETMELİK YAYIMLAYACAKLARINI AÇIKLADI.

-ATO BAŞKANI BARAN: "ERKEN SEÇİMLE TÜCCAR ÖNÜNE BAKACAK, TİCARETİNİ YAPACAK. BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKACAK."

 

26 NİSAN 2018- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) yeni yönetimi Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ı ziyaret etti. Bakan Demircan, sağlık turizmini geliştirmek için üç ayrı yönetmelik yayımlayacaklarını belirterek, "Sağlık turizminin önünü açmak zorundayız. Sağlık turizmiyle ilgili projeleri hazırlayın" dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki yeni yönetim ilk ziyaretini Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a gerçekleştirdi.  ATO Başkanlığı görevini yürüttüğü sürede yaptıkları çalışmaları anlatan ve Ankara ekonomisi hakkında detaylı bilgiler veren Baran, yeni yönetim olarak yapacakları çalışmalardan söz etti.

-"ERKEN SEÇİMLE BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKACAK"-

Seçimin erkene alınması kararını çok olumlu bulduklarını kaydeden Baran,  "Seçimin erkene alınmasını reel kesim olarak, ticaret erbabı olarak çok olumlu buluyoruz. Düşmanın çok olduğu, sıkıntılı bir coğrafyada, kan gölünün ortasındayız.  Bir an önce belirsizliklerin ortadan kalkması açısından erken seçim çok yerinde bir karar.  Seçim tarihinin erken olması nedeniyle yılı kaybetmemiş olacağız. Tüccar, seçimden sonra, yılın kalan altı ayında önüne bakacak, ticaretini yapacak. Belirsizlikler ortadan kalkacak. Bu nedenle ben erken seçimin çok olumlu olduğunu ve ülkemizin geleceği açısından olumlu, güzel neticeler getireceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. Baran'ın konuşmasının ardından ATO üyelerinin sağlık sektörüne ilişkin görüş ve önerileri ele alındı.

"ATO TOPLUMUN OMURGASI, KALKINMANIN DİNAMİĞİ"

Ziyarette konuşan Bakan Demircan, yeni seçilen ATO Yönetimini tebrik ederek, "Ankara Ticaret Odası önemli bir kurum. Siz gerçekten önemli bir toplum dinamiğisiniz. Bu toplumun omurgasısınız. Kalkınmanın da dinamiğisiniz. Yaptığınız görev büyük" dedi.

Erken seçime ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan Demircan, mevcut sistemin karar alma konusunda sorunlu olduğunu ve çok başlılık ürettiğini vurgulayarak, "İnşallah Türkiye bu prangalardan, bu engellerden, bu yavaşlatıcı faktörlerden kurtulmuş olacak. Bu coğrafya pahalı bir coğrafya? Burada zayıf devlet yaşamaz. Burada güçlü olmak zorundayız. Bu coğrafyanın bize yüklediği bir tarihi misyon var" dedi.

Sağlık Bakanlığı olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler veren Bakan Demircan, sağlık turizminin önünü açacak çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 2016 yılında 30 milyon insanın kendi ülkesi dışında tedavi olduğunu, kişi başına 17 bin dolar para harcadığını hatırlatan Demircan, "2016 yılında sağlık turizminde harcanan para yaklaşık 500 milyar dolar. Büyük bir rakam. Sağlık turizminin önünü açmak zorundayız. Türkiye'nin bu konuda birikimi de var. Kanun Meclis'te. Yönetmeliklerimiz yayınlanmak üzere. Sağlık turizmiyle ilgili projeleri hazırlayın" diye konuştu. Bakan Demircan, yönetmeliklerden birinin konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon, ikincisinin yaşlı bakım evleri, üçüncüsünün ise kaplıca sağlık merkezleri ile ilgili düzenlemeler içereceğini bildirdi. Bakan Demircan, kayak otellerinin atıl hale geldikleri yaz aylarında, sahillerdeki otellerin ise kış aylarında konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine dönüştürülmesinin önünün açılacağını söyledi. 

-"SAĞLIK TURİZMİNDE 2023 HEDEFİ 20 MİLYAR DOLAR"-

Sağlık turizmi yatırımlarını hızlandıracak bir sistem getireceklerini belirten Bakan Demircan, yatırımcıların evraklarıyla birlikte Sağlık Bakanlığı'na başvuracaklarını, tüm resmi işlemlerinin tek bir noktadan yapılacağını ve bir ay sonra ruhsatlarını alabileceklerini anlattı. Sağlık turizminde akreditasyon sistemine geçileceğini de söyleyen Demircan, uluslararası normlara uygun akreditasyon alamayan kuruluşların sağlık turizmi yapamayacaklarını kaydetti. Bakan Demircan, Türkiye'nin sağlık turizminden yılda 7 milyar dolar gelir elde ettiğini, 2023 yılında bu rakamı 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflerini de sözlerine ekledi.

Bakan Demircan, Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) fiyatların güncellenmemesinden kaynaklanan sıkıntıların ifade edilmesi üzerine de, Sağlık Uygulama Tebliği'nin toptan elden geçirilmesi ve fiyatların reel hale getirilmesi gerektiğini belirterek bu konudaki çalışmaların sürdüğünü kaydetti. 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ı ziyaretinde ATO Başkanı Gürsel Baran'a Yönetim Kurulu Üyeleri Edip Balcı, Halil İbrahim Yılmaz, Mehmet Fatih Çetinkaya, Nihat Uysallı, Nuh Acar, Süleyman Ekinci ve Temel Aktay ile ATO Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Raşit Mandıroğlu, komite ve meclis üyesi Necmettin Din eşlik etti.