Görüşlerinizi
Paylaşın
İMKON 3.OLAĞAN GENEL KURULU ATO MECLİS SALONU'NDA YAPILDI

-ATO BAŞKANI BARAN: "İNŞAAT SEKTÖRÜ SADECE YAPILARI DEĞİL ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ DE İNŞA EDİYOR"

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNA: "BELEDİYE ZULÜM YERİ DEĞİLDİR, KEYFİLİK YERİ DE DEĞİLDİR. ÇALIŞAN, ÜRETEN HERKESİN YANINDA OLMAK BİZİM GÖREVİMİZ."

-İMKON GENEL BAŞKANI TELLİOĞLU: "MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA, CAN ÇEKİŞİYOR. YARIM NEFESLE İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ"

 

27 NİSAN 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, büyüme ve istihdamı artırma ihtiyacının inşaat sektörünün önemini daha da büyüttüğünü belirten Baran, "Bu yönüyle inşaat sektörü sadece yapıları değil ülkemiz geleceğini de inşa ediyor" dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) 3.Olağan Genel Kurulu, ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. ATO Başkanı Gürsel Baran, Genel Kurul'da yaptığı konuşmasında, inşaat sektörünün, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olduğuna dikkati çekerek, "İnşaat sektörü, gerek beraberinde harekete geçirdiği yaklaşık 250 ayrı sektör, gerekse istihdam kapasitesi ile ekonomide büyük ağırlığı olan öncü bir sektör? Hiçbir ekonomik faaliyet bu kadar çok doğrudan ve dolaylı etki doğurma gücüne sahip değil" dedi.

-"İNŞAAT SEKTÖRÜ GELECEĞİMİZİ DE İNŞA EDİYOR"-

Büyüme ve istihdamı artırma ihtiyacının inşaat sektörünün önemini daha da büyüttüğünü belirten Baran, "Bu yönüyle inşaat sektörü sadece yapıları değil ülkemizin geleceğini de inşa ediyor" diye konuştu. ATO Başkanı Baran, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin raporuna göre inşaat sektörünün, 2017 yılında yüzde 8,9 büyüdüğünü, toplam istihdam içindeki payının da yüzde 7,4 olarak gerçekleştiğini bildirdi. İnşaat sektörünün yurt dışındaki başarılarına da işaret eden Baran, "Bu kadar önemli bir sektörün ayakta tutulması, müteahhitlerimizin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması, müteahhitlerin bürokrasi ile uğraşan değil bürokrasiden destek alan bir noktaya gelmesi, sektörün disipline edilmesi, her önüne gelenin müteahhitlik yapmasının önüne geçilmesi gerekiyor" diye konuştu.

-BAŞKAN TUNA: "DERT BABASIYIZ"-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise konuşmasında, müteahhitlerin hafriyat ile ilgili sıkıntılarının çözümü için yeni bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Tuna, hafriyat işlerinin 1 Haziran tarihinden itibaren Belediye'ye bağlı Anket A.Ş. tarafından yürütüleceğini, hafriyat ile ilgili bütün ödemelerin de Belediye'ye yapılacağını bildirdi. İnşaat sektörü ile iş birliği yaparak daha düzenli bir iş ortamını sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Tuna, "Belediye zulüm yeri değildir, keyfilik yeri de değildir. Çalışan, üreten herkesin yanında olmak bizim görevimiz. Biz belediye olarak dert babasıyız. Kapımız her zaman açık. Belediye sizin" dedi.  

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da konuşmasında sektörün sorunlarını dile getirdi. Plansız ve imar rantına dayalı konut üretimi, her önüne gelenin müteahhitlik yapabilmesi, demir fiyatlarının yüksekliği gibi sorunlara dikkati çeken Tellioğlu, inşaat sektörünün ayağındaki prangalardan kurtulması için Müteahhitlik Hizmet Kanunu'nun çıkarılması gerektiğini vurguladı. "Müteahhitlik sektörü zor durumda, can çekişiyor. Yarım nefesle iş yapmaya çalışıyoruz" diyen Tellioğlu, sektörle ilgili düzenlemeler yapılırken sektör temsilcilerinin de görüşlerinin alınmasını istedi.

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal ise inşaat sektöründe yaşanan değişim ve dönüşüme dikkati çekerek, müteahhitlerin banka kredisi kullanmak yerine güç birliği yaparak kendi fonlarını oluşturmaları tavsiyesinde bulundu. Erdal, sektör için yurt dışında büyük fırsat ve imkanlar bulunduğunu da hatırlattı.

İMKON 3.Olağan Genel Kurulu'na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, TÜMSİAD Başkanı Abbas Demirbaş, ATO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ve İMKON il temsilcileri katıldı.