Görüşlerinizi
Paylaşın
SENEGAL'DEN İŞ ADAMLARINA DAVET

-SENEGAL BÜYÜKELÇİLİĞİ MÜSTEŞARI CHEIKH DIALLO, YILDA 110 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT YAPTIKLARINI, KİBRİTTEN DİŞ FIRÇASINA HER ŞEYİ İTHAL ETTİKLERİNİ BELİRTEREK, TÜRK İŞ ADAMLARINI YATIRIMA DAVET ETTİ.

-ATO BAŞKANI BARAN, "SENEGAL BİZİM İÇİN HEM DOST, HEM DE KARDEŞ BİR ÜLKE. İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ BU DOSTLUĞU İŞARET EDECEK KADAR GÜÇLÜ OLMALI."

 

17 TEMMUZ 2018- Senegal Büyükelçiliği Müsteşarı ve İktisadi Ofis Şefi Cheikh Diallo, yılda 110 milyar dolarlık ithalat yaptıklarını, kibritten diş fırçasına her şeyi ithal ettiklerini belirterek, Türk iş adamlarını ticaret ve yatırım yapmaya davet etti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret eden Diallo, Senegal ekonomisi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Senegal'in bölgeye giriş ve hitap ettiği geniş bölge açısından önemli bir pazar olduğuna dikkati çeken Diallo, "Yatırımcılar, sadece Senegal'e değil diğer pazarlara da gelmiş olacaklar. Ekonomimiz bu yıl yüzde 7,2 oranında büyüdü. Enflasyon oranımız sadece yüzde 1" dedi.  

-HEDEF 400 MİLYON DOLARLIK TİCARET-

Diallo, Türkiye-Senegal ilişkilerinin özellikle son zamanlarda mükemmel düzeyde olduğunu, iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 113 oranında arttığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013 yılındaki Senegal ziyareti sırasında iki ülke arasında kayda değer bir ticaret olmadığını, 250 milyon dolar ticaret hacmi hedefinin ortaya konulduğunu ve gerçekleştirildiğini hatırlatan Diallo, "Sayın Cumhurbaşkanı, 28 Şubat-2 Mart tarihleri arasında iş adamlarıyla birlikte Senegal'deydi. Ticaret hacminin 400 milyon dolara çıkarılması talimatını verdi" dedi.

Türk müteahhitlik firmalarının başarılarından de söz eden Diallo, ATO üyesi Limak ve Summa A.Ş.'nin kongre merkezi, havalimanı ve stadyum gibi büyük projelere imza attığını anlattı. Diallo, Türk firmalarının Senegal'e sadece yatırım için değil bölgeyi geliştirmek için de geldiklerini belirtti.

-TÜRK-SENEGAL TURİZM FUARI YAPMAK İSTİYORUZ-

Senegal Büyükelçiliği Müsteşarı Diallo, turizm sektörü başta olmak üzere iş birliklerini çeşitlendirmek istediklerini de söyledi. Senegal'de turizm dahil pek çok sektörün gelişmekte olduğunu belirten Diallo, ilk defa Türk-Senegal turizm fuarı gerçekleştirmek istediklerini bildirdi. Fuarda, inşaattan dekorasyona kadar turizmin kapsadığı bütün sektörlerin yer alacağını kaydeden Diallo, Ankara Ticaret Odası'nı da fuarda görmek istediklerini söyledi. Ankara Ticaret Odası'nın önemli ve temel bir kurum olduğunu vurgulayan Diallo, "İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinde ATO'nun önemli rolü olduğuna inanıyoruz" dedi.

Türk Hava Yolları'nın İstanbul'dan Dakar'a direkt uçuşu bulunduğunu bildiren Diallo, "Türk Hava Yolları artık Afrika Havayolları oldu. Eskiden Afrika'da sadece 5 şehre uçarken şimdi 51 şehre uçuyor"  diye konuştu.

-BARAN: "TİCARET HACMİNİ 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARABİLİRİZ"-

ATO Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu 400 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefinin gerçekleşmesi için ATO olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını bildirdi. Ankara'nın savunma sanayi, sağlık turizmi ve medikal sanayindeki başarılarından söz eden Baran, Senegal ile pek çok alanda iş birliği yapılabileceğini söyledi. Senegal ile ticarette Ankara'nın payının çok düşük olduğuna dikkati çeken Baran, "Senegal bizim için hem dost, hem kardeş hem de Müslüman bir ülke. İki ülke arasındaki ticaret hacmi bu dostluğu işaret edecek kadar güçlü olmalı. Ankara ile olan ticaret 50 milyon dolar civarında. Ben bu rakamı çok yetersiz buluyorum. Cumhurbaşkanımız rakamı 400 milyon dolar olarak koymuş. Bu rakamın birkaç yıl içinde aşılıp 1 milyar dolara kadar çıkabileceğine inanıyorum" dedi. Baran, Ankara'dan Dakar'a direkt uçuş seferleri konulması halinde başta sağlık turizmi olmak üzere pek çok alanda ekonomik ilişkilerin gelişeceğini bildirdi. 

Senegal'deki yatırım fırsatları ve fuarlar hakkında ATO üyelerini bilgilendireceklerini söyleyen Baran, "İki ülke iş adamlarının bir araya gelmesi için de üzerimize düşen her ne varsa yaparız" diye konuştu. Baran, 1994 yılından bu yana her geçen gün kendini geliştiren Senegal'in ekonomik göstergelerinin çok iyi olduğunu da sözlerine ekledi.

Ziyaret sırasında ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve ATO Meclis Üyesi Selahattin Karaoğlan da hazır bulundu.