Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI DR. ZİYA SELÇUK'A ZİYARET

-ATO BAŞKANI BARAN: "MESLEKLİ ELEMAN İSTİYORUZ"

 

-MİLLİ EĞİTİM BAKANI DR. ZİYA SELÇUK: "ELBİRLİĞİ İLE ÇALIŞMALIYIZ. DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ"

 

11 AĞUSTOS 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası'nın 157 bin üyesinin kayıtlı olduğu ve temsilcilerinin yer aldığı 67 meslek komitesinin en büyük ihtiyacının mesleki yeterliliğe sahip vasıflı eleman olduğunu belirterek, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Dr. Ziya Selçuk da Milli eğitimin toplumsal bir konu olduğunu ve herkesi ilgilendirdiğini belirterek, "Elbirliği ile çalışmalıyız. Desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Dr. Ziya Selçuk'u ziyaret etti.

 

-"EKONOMİK TAARRUZA KARŞI DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ"-

 

Ziyarette konuşan Baran, Türkiye ekonomisindeki son gelişmelere değindi. Zor bir süreçten geçildiğini kaydeden Baran, "Bağımsızlığımız için bu tip dış müdahalelere daha önce nasıl kanımızla canımızla karşı durduysak bu ekonomik taarruza karşı da daha çok çalışarak, üreterek, birbirimize kenetlenerek, karşı duracağız. Birlik ve beraberlik içinde üstesinden geleceğimize inancımız sonsuz" dedi.

 

Eğitim konusunun tüm Türkiye'yi ilgilendirdiği gibi ATO'nun 67 meslek komitesinin tamamının da gündeminde olduğuna dikkat çeken Baran, tüm sektörlerde mesleki yeterliliğe sahip vasıflı elemanlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde özel sektörle eğitim kurumlarının işbirliği yaptığını belirten Baran, "Eğitim sistemi ile işgücü piyasası arasındaki uyumun sağlanması ve okul-işletme ilişkisinin sürdürülmesi için Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliğine hazırız" dedi.

 

-AHİLİK DEĞERLİ MESLEKİ EĞİTİM-

 

Baran, işgücü oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen eğitimin ardından gençlerin iş hayatında başka vasıflara da ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, "Ahilik değerlerinin de yer aldığı bir mesleki eğitim toplumumuzun geleceği açısından önem taşımaktadır" dedi.

 

-ATO'DAN 15 BİN KİŞİYE EĞİTİM -

 

ATO Yönetimi olarak sürekli eğitime önem verdiklerini, ATO üyelerini ve onların çalışanlarına ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim vermek üzere ATO İDEA şirketini kurduklarını kaydeden Baran, "2017 Nisan ayından bu yana dış ticaretten, muhasebeye, satış pazarlamadan, finans ve mevzuat konularına kadar ihtiyaç duyulan alanlarda kurs, seminer ve eğitim olmak üzere 64 ayrı faaliyet düzenleyerek, 10 bin kişinin eğitim almasını sağladık. Bu yılın sonuna kadar 42 eğitim faaliyeti daha düzenleyerek toplam 15 bin kişinin faydalanmasını sağlayacağız" diye konuştu.

 

-MESLEK KOMİTELERİ SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ DOSYASI-

 

ATO Başkanı Baran, Bakan Selçuk'a ATO'nun Meslek Komitelerinin sektörlerine ilişkin sorun ve çözüm önerilenin yer aldığı bir dosya sundu.

 

Dosyada, ATO'nun 10 No'lu Basın Yayın Meslek Komitesi, 52 No'lu Şehir İçi Yolcu, Servis Taşımacılığı Meslek Komitesi, 58 No'lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi, 61 No'lu Özel Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi, 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi ve 66 No'lu Gözlükçülük ve Fotoğrafçılık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin sektörlerinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri yer aldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Dr. Ziya Selçuk'u ziyaretinde ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'a, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay,  Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Edip Balcı, Nihat Uysallı, Meclis Üyeleri Abidin Memili, Ahmet Akça, Cengiz Duygulu, Hakan Tarhan, Hasan Ardıç, Özcan Öztürk, Üner Karabıyık ve Ünsal Akkuş eşlik etti.