Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN ÇALIŞMA BAKANI'NA ZİYARET

-ATO BAŞKANI BARAN, ATO'NUN EKONOMİK İSTİŞARE TOPLANTISI'NDA MECLİS ÜYELERİNİN DİLE GETİRDİĞİ SORUNLARI ÇALIŞMA BAKANI SELÇUK'A İLETTİ.

-BARAN, YAŞANAN SIKINTILI SÜRECİN ATLATILMASI İÇİN DÖNEM SONU FAİZLERİNİN ERTELENMESİ, SAĞLIK VE EĞİTİM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN KOBİ KAPSAMINA ALINMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

-ZİYARET SIRASINDA SUT FİYATLARININ GÜNCELLİĞİNİ KAYBETMESİ VE GERİ ÖDEMELERİN GECİKMESİ NEDENİYLE İLAÇ, TIBBİ CİHAZ VE DİYALİZ SEKTÖRÜNDE YAŞANAN SIKINTILAR, TAŞERON FİRMALARIN KIDEM TAZMİNATINDA RÜCU DAVALARI NEDENİYLE YAŞADIĞI SORUNLAR, İŞÇİ-İŞVEREN DAVALARINDA MAHKEMELERİN BÜYÜK ORANDA İŞVEREN ALEYHİNE KARAR VERMESİ, ZARARLI KİMYASALLARA MARUZ KALAN KUAFÖRLER VE FİZİKSEL YIPRANMA İLE KARŞI KARŞIYA KALAN İŞ KOLLARINDA EMEKLİLİK YAŞININ VE YIPRANMA PAYININ GÜNCELLENMESİ KONULARI GÜNDEME GETİRİLDİ.

 

26 EYLÜL 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran beraberinde bir heyetle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a ziyarette bulunarak, Ekonomik İstişare Toplantısı'nda ATO Meclis üyelerinin ekonomide yaşanan sıkıntılı sürecin atlatılmasına yönelik talep, görüş ve önerilerini iletti.

-DÖNEM SONU FAİZLERİ ERTELENSİN-

ATO Başkanı Baran, ziyaret sırasında, ATO'nun geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği Ekonomik İstişare Toplantısı hakkında bilgi vererek, meclis üyelerinin dile getirdiği sorunları ve çözüm önerilerini dosya halinde Bakan Selçuk'a iletti.

Baran, ziyarete ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, ekonomik gelişmelerden etkilenen ATO üyelerinin dönem sonu faizlerinin ertelenmesi talebinde bulunduklarını söyledi. Prim ödemelerinin ertelenmesi konusunu da gündeme getirdiklerini anlatan Baran, "Döviz kurlarında son dönemlerde meydana gelen artış nedeniyle sıkıntı yaşayan üyelerimize, toparlanmaları için fırsat verilmesini istiyoruz" dedi.    

-SAĞLIK VE EĞİTİM SEKTÖRÜ KOBİ OLMAK İSTİYOR-

ATO Başkanı Baran, ziyarette, sağlık ve eğitim sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların KOBİ kapsamına alınması talebinde bulunduklarını da dile getirdi. Ankara'da 4 bin firmanın faaliyet gösterdiği sağlık ve eğitim sektörünün istihdam yoğun sektörler olduğuna işaret eden Baran, KOBİ desteklerinden yararlandırılmaları halinde istihdamın da artacağını vurguladı.

-ENGELLİ İSTİHDAMI ELE ALINDI-

ATO Yönetimi'nin Bakan Selçuk'u ziyareti sırasında dile getirilen en önemli konulardan biri de "engelli istihdamının artırılması" konusu oldu. Toplantıda, engellilere hangi sektörlerde ve iş kollarında yeni istihdam alanları açılabileceği konusunda çalışma yapılması gündeme geldi. Ziyarette ayrıca SUT fiyatlarının güncelliğini kaybetmesi ve geri ödemelerin gecikmesi nedeniyle ilaç, tıbbi cihaz ve diyaliz sektöründe yaşanan sıkıntılar, taşeron firmaların kıdem tazminatında rücu davaları nedeniyle yaşadığı sorunlar, işçi-işveren davalarında mahkemelerin büyük oranda işveren aleyhine karar vermesi konuları da dile getirildi.

Zararlı kimyasallara maruz kalan kuaförler ve fiziksel yıpranma ile karşı karşıya kalan iş kollarında emeklilik yaşının ve yıpranma payının güncellenmesi, konusu da ziyaret sırasında gündeme getirildi.

ATO Başkanı Baran, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a ATO üyelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir dosya da sundu. Dosyada, işçi-işveren davalarına ilişkin sorunlar ve yüksek işçi maliyetleri, 3 No'lu Tıbbi Cihaz Hizmetleri Meslek Komitesi, 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi ve 66 No'lu Gözlükçülük ve Fotoğrafçılık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin sorunları, 41 No'lu İnşaat Tamamlayıcı İşler Meslek Komitesi'nin "İnşaat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda Alınması Gereken Tedbirler", 1 No'lu Toptan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Meslek Komitesi'nin "İşyeri Hekimlerinin İşverenlere de Hizmet Verebilmesi", 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi ve 43 No'lu Kuaför ve Güzellik Salonları Meslek Komitesi'nin "SGK Girişlerinin Kabulü", 64 No'lu Temizlik ve Özel Güvenlik Hizmetleri Meslek Komitesi'nin "696 Sayılı KHK Sonrası Sözleşme İptal Bedelleri, Sigorta Teşvik Primleri ve Kıdem Tazminatı", 13 No'lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi, 40 No'lu Pastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Meslek Komitesi ve 43 No'lu Kuaför ve Güzellik Salonları Meslek Komitesi'nin "Emeklilik Yaşının ve Yıpranma Payının Sektörlere Göre Güncellenmesi", 8 No'lu Bilişim Teknolojileri Meslek Komitesi'nin "Bilişim Sektörüne Tanınan SGK Teşvikinin Uygulanamaması", 2 No'lu Konfeksiyon Hazır Giyim Triko Meslek Komitesi'nin "Kuru Temizleme Ustalık Belgesi Olmaksızın Kuru Temizleme Hizmeti Verilmesi" konuları yer aldı.

Bakan Yardımcıları Ahmet Erdem ve Ahmet Koca'nın hazır bulunduğu ziyaret sırasında Baran'a ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Edip Balcı ve Nuh Acar, Meclis Üyeleri Belgin Sağdıç, Erkin Delikanlı, Neşet Şengün, Ömer Sarıoğlu ve Raşit Mandıroğlu ile Komite Üyesi Nazire Erinç Yurter eşlik etti.