Görüşlerinizi
Paylaşın
YERLİ ÜRETİMDE KOOPERATİF MODELİ VE DEVLET DESTEKLERİ

-"YERLİ ÜRETİMDE KOOPERATİF MODELİ VE DEVLET DESTEKLERİ"  TOPLANTISI PAYDAŞLARIN DA KATILIMIYLA ATO'DA YAPILDI.

-DR. MEHMET KARABAY: "KURTULUŞ REÇETEMİZ ÇALIŞKAN OLMAKTAN GEÇİYOR"

-ATO BAŞKANI BARAN: "FİNANSMAN SIKINTISININ ARTTIĞI BU DÖNEMDE KOOPERATİFLEŞME YOLUYLA KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETİP İHRACAT YAPMALIYIZ"

 

10 EKİM 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) yerli ve milli üretimi ülke ekonomisinin her aşamasına yaymak, iş ve güç birliği yaparak yerli üretimi gerçekleştirecek üretim modeli olarak kooperatifleşmeyi incelemek ve bu konuda devlet destekleri konusunda üyeleri bilgilendirmek amacıyla "Yerli Üretimde Kooperatif Modeli ve Devlet Destekleri" toplantısı düzenledi.

ATO'nun Yerli ve Milli Üretim Stratejileri ile Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonlarının organizasyonunda düzenlenen toplantıya ATO Başkanı Gürsel Baran'ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Politika Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Karabay, TOBB Fuarcılık Sektör Kurulu Başkanı ve TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz, Tarım Bakanlığı Danışmanı Ali Keskinkılıç, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdür Vekili Ekrem Alper Bozkurt, KOSGEB Ankara Çankaya Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Vakıfbank Bölge Müdürü Hamza Yıldız katıldı.

ATO Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu Başkanı, Meclis Üyesi Hakan Tarhan'ın moderatörlüğünü yaptığı toplantının açılışında bir konuşma yapan ATO Başkanı Gürsel Baran, bugünün dünyasında bağımsız olmanın şartının teknoloji tasarlayan, geliştiren, ürüten ve ihraç eden bir ülke olmaktan geçtiğini belirterek,  "Bilimde, teknolojide ve sanayide küresel oyuncu olma hedefini benimsemiş bir ülkeyiz. Finansman sıkıntısının arttığı bu dönemde kooperatifleşme yoluyla katma değeri yüksek ürünler üretip ihracat yapmalıyız" dedi.

-"TEKNOLOJİ AÇIĞINI KAPATMAK GEREKİYOR"-

Dış ticaret açığının kapatabilmek için ithalatı azaltıp, ihracatı artıracak şekilde üretim yapması gerektiğine dikkat çeken Baran, cep telefonu ithalatını örnek vererek, son 10 yılda 142 milyon adet cep telefonu ithalatına 24 milyar dolar ödendiğini söyledi. Türkiye'nin ithal ettiği ve bunun yerine üretebileceği 2 bin 600 farklı ara malı ürününün belirlendiğini kaydeden Baran, Yeni Ekonomi Programında, yerlileştirme ve millileştirme konusunun yer aldığını ve bunun için 43 ürün grubuna odaklanılacağını anlattı. Baran, "Yerlileştirme ve millileştirme konusunda bedelsiz arsa tahsisinden, ar-ge desteklerine kadar pek çok destek mevcut" dedi.

Yerli ve milli üretimi gerçekleştirmek için üretim modelleri üzerinde de durulması gerektiğine dikkat çeken Baran, " Kooperatifler iş ve güç birliği oluşturmak açısından çok önemli. "Bir elin nesi var iki elin sesi var" diye dilimize de girmiş. Tek başınıza bir ürünü tek başına üretme şansınız olmayabilir ancak bir araya gelerek oluşturacağınız güç ve sinerjiyle yapığınız işi başarma şansınız yükselir" diye konuştu.

-KARABAY: "SORUNLARIMIZI DOĞRU TESPİT ETMEMİZ LAZIM"-

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Politika Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Karabay da yaptığı konuşmada, 2017 yılında yüzde 7 büyüyen Türkiye'nin 2018 yılının ilk 3 ayında da aynı oranda büyüme kaydettiğini hatırlatarak, "Geçtiğimiz yıl sağladığımız yüzde 7 büyümenin 2,3 puanı ihracattan kaynaklandı. Yüzde 7 büyümemizin içinde ihracatın payı yüzde 35 civarında. Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracat çok önemli bir unsur" dedi.

Sorunların çözümü için öncelikle doğru tespit edilmesi gerektiğinin altını çizen Karabay, "İleri teknoloji elbette çok önemli. Bundan 25 yıl önce Türkiye'de bilgi toplumu kavramı konuşulmaya başlandığında biz bunu doğru tanımlayamadık. Bilgi toplumunun ne olduğunu ancak yeni anlıyoruz" diye konuştu.  

Karabay, Türkiye'nin ileri teknoloji, yazılım ve bilişim alanlarında üretim yapabilecek kapasitede olduğunu ancak üretme kültürü ve üreterek kazanma alışkanlığının kaybedildiğini ifade etti. Türkiye'nin kurtuluş reçetesinin "çalışkan olmak"tan geçtiğini dile getiren Karabay, üretmekten başka çare olmadığını söyledi.

-ALAGÖZ: KAPASİTEMİZ YÜKSEK KATMA DEĞERİMİZ DÜŞÜK"-

TOBB Fuarcılık Sektör Kurulu Başkanı ve TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin üretim kapasitesinin yüksek ancak üretilen ürünlerinin katma değerinin düşük olduğunu kaydetti.

Ürün çeşitliliğinin artırılması, yeni pazarlara girilmesi gerektiğine dikkat çeken Alagöz, elektronik ticaretin de ihracat açısından önemli olduğunu söyledi. Alagöz, "E-ticaret sayesinde hiçbir yerde mağaza açmadan dünyanın dört bir yanında satış yapabilirsiniz" dedi. 

Toplantıda Tarım Bakanlığı Danışmanı Ali Keskinkılıç, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdür Vekili Ekrem Alper Bozkurt, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Uzmanı Zehra Arslan Uysal, Vakıfbank Trakya Bölge Müdürü Hamza Yıldız, KOSGEB Çankaya Müdürü Ayşe Yeşim Çepni de birer konuşma yaptı. Toplantıda, ATO Meclis üyeleri de görüşlerini aktardı.

Toplantıya, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Şendil, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Halil İlik, Fatih Çetinkaya, Nihat Uysallı, Nuh Acar, Süleyman Ekinci, ATO Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu Başkan Yardımcısı Ercenk Akgözlü, Komisyon Üyesi Mustafa Kemal Savaş, Yerli ve Milli Üretim Stratejileri Özel İhtisas Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Abdullah Gürgür, Komisyon Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, Komisyon Üyeleri Bilgin Çağrı Tepebaşı, Hüseyin Kılıç, Mehmet Yiğittekin, Önder Baş, ATO Bütçe ve Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Dr. Hüseyin Özer, Meclis Üyeleri Abdulbekir Yılmaz, Belgin Sağdıç, Faruk Köylüğoğlu,  Gürkan Çorbacı, Mehmet Aygün, Mehmet Özbey, Mert Ünyazıcı, Muharrem Kılıç, Ömer Faruk Kayaaslan ve Zeki Kara katıldı.