Görüşlerinizi
Paylaşın
LASTİK SEKTÖRÜ ATO'DA BULUŞTU

-ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ: "TRAFİK KAZALARI, KAZA DEĞİL TERÖR"

YILMAZ: "ANKARA'DA 4 KİŞİDEN BİRİ OTOMOBİL SAHİBİ"

 

13 KASIM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, 2017 yılında meydana gelen 410 bin trafik kazasının 191 bininin sürücü kusurlarından kaynaklandığını, sürücü kusurlarının ilk sırasını da "araç hızı, yol, hava ve trafiğin gerektiği şartlara uymamak" olduğunu belirterek, "Geçen yıl 15 bine yakın vatandaşımız trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu terörden başka bir şey değildir" dedi.

ATO 39 No'lu Lastik, Jant, Akü Toptan ve Perakende Satış-Servis Meslek Komitesi ile Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası, ATO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda sektörel sorun ve konuları ele aldı. Toplantının açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, komite ve Oda üyeleri olarak toplum sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir sektörde faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Yılmaz, Türk ekonomisinin son 20 yıllık dönemde yaşadığı gelişmelere paralel olarak otomobil sahipliği oranının da yükseldiğini anlattı. Yılmaz, Türkiye'de ortalama her 7 kişiden birine otomobil düştüğünü belirterek, "Ankara'da her 4 kişiden biri otomobil sahibi. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde" dedi. Yılmaz, Trafiğe kayıtlı araç sayısının toplu taşıma ve yük taşımacılığı ile birlikte 22 milyonun üzerinde olduğuna dikkat çekti.

-"LASTİK ÖMRÜNÜ POLİS DEĞİL KULLANICI TAKİP ETMELİ"

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın trafik kazalarına ilişkin istatistiklerini hatırlatan Yılmaz, "2017 yılında 410 bin trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazaların 191 bini sürücü kusurlarından kaynaklanıyor. Bu kusurlara bakıldığında ilk sırada araç hızı, yol, hava ve trafiğin gerektiği şartlara uymamak, sıralanıyor. Yine 2017 yılında gerçekleşen trafik kazalarında yaklaşık 15 bin kişi hayatını kaybetti. Bu terörden başka bir şey değildir" dedi.

Araçların trafiğin gerektiği şartlara ve hava koşullarına uygun bir şekilde hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz,  "Lastiğin ömrünü, hangi mevsimde hangi lastiğin kullanılacağını polis değil biz takip etmeliyiz. Bunları da ceza korkusuyla değil, başkalarının da hayatlarını tehlikeye atabileceğimiz bilinciyle, gereken vakitte yapmalıyız" diye konuştu.

-SEKTÖREL SORUNLAR MASAYA YATIRILDI-

ATO 39 No'lu Lastik, Jant, Akü Toptan ve Perakende Satış-Servis Meslek Komitesi Başkanı ve ATO meclis Üyesi Fatih Çalışkan da konuşmasında, sektörel konuları görüşerek çözüm üretmek amacıyla Ankara Oto Sanatkârları Esnaf Odası ile ortak toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ankara Oto Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu da konuşmasında, sektörün içinde faaliyet gösterenler olarak sorunları bildiklerini ve çözüm için ortak hareket etme kararlılığında olduklarını ifade etti.

Toplantıya ATO 39 No'lu Lastik, Jant, Akü Toptan ve Perakende Satış-Servis Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Önder Baş, Komite üyeleri Abdullah Özdoğan, Aykut Kiraz, Veysel Güden ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.