Görüşlerinizi
Paylaşın
-ATO'NUN AÇTIĞI TAKVİM TASARIM YARIŞMASI SONUÇLANDI.

-GENÇLERİ GİRİŞİMCİLİĞE ÖZENDİRMEK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLEN YARIŞMADA, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN HAZIRLADIĞI ÜÇ TASARIM 2 BİN 500'ER TL'LİK MANSİYON ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

-ATO BAŞKANI BARAN: "BU YARIŞMAYLA ANKARA VE DEĞERLERİ KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURDUK"

24 KASIM 2018- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) üniversite öğrencileri ve üniversiteden yeni mezun olan gençleri girişimciliğe özendirmek amacıyla düzenlediği "Takvim Tasarım Yarışması"nın sonuçlandı. Üniversite öğrencisi üç genç tarafından hazırlanan üç ayrı tasarım mansiyon ödülüne layık görüldü. Yarışmada seçici kurul, birinciliğe layık eser bulamadı. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO olarak düzenledikleri takvim tasarım yarışmasıyla hem gençleri girişimciliğe özendirmek ve pratik yapmalarını sağlamak hem de Ankara'nın tarihi ve kültürel değerlerini hatırlatmayı amaçladıklarını söyledi.

ATO'nun üniversite öğrencileri ile yeni mezun gençleri girişimciliğe özendirmek, mesleki gelişimlerine pratik katkısı sağlamak amacıyla başlattığı Takvim Tasarım Yarışması'na başvurular 3 Ekim'de başladı. Konusunu "Ankara'nın tarihi ve kültürel değerleri ekseninde yerli ve milli üretim, üretici-tüketici ve aracı arasındaki değiş-tokuş olgusu ve ticaret"in oluşturduğu yarışma başvuruları 12 Kasım'da tamamlandı.

Ankara'daki kamu ve vakıf üniversitelerinin İletişim Fakülteleri, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü, Grafik Tasarım, Endüstriyel Tasarım ve Mimarlık alanlarında eğitim gören ön lisans ve lisans öğrencileri katıldığı yarışmada, değerlendirmeler Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Senem Gençtürk Hızal, Ankara Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Yayla, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı, ATO Meclis Üyeleri Burhan Varol, Selim Gökşin, Üner Karabıyık, ATO Kurumsal Danışmanlık ve Medya İlişkileri Müşaviri Nurten Deliktaş Önel'in oluşturduğu seçici kurul tarafından yapıldı.

17 adet tasarımın değerlendirildiği yarışmada, birincilik ödülüne layık tasarım bulunamadı.  Yarışmada, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Anı Su Yıldırım, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Beyza Ünsal ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü öğrencisi Mustafa Furkan Mızıkacı  mansiyon ödülüne layık görüldü.

Takvim tasarım yarışmasının ödül töreni ATO'da yapıldı.  Yarışmada mansiyon alan eserlerin sahiplerine 2 bin 500'er TL'lik ödülleri ATO Başkanı Gürsel Baran tarafından verildi.

-"ANKARA İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURDUK"-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,     Ankara Ticaret Odası olarak düzenledikleri takvim tasarım yarışmasıyla hem gençleri girişimciliğe özendirmek ve pratik yapmalarını sağlamak hem de Ankara'nın tarihi ve kültürel değerlerini hatırlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Seçici kurulun birincilik derecesine layık tasarımı bulamadığını ancak üç ayrı esere mansiyon ödülü verdiğini kaydeden Baran, "Gençlerimiz bu yarışmaya katılarak hayal güçlerini, cesaretlerini ve iş yapma becerilerini ortaya koydu. Her ne kadar birinciliğe değer eser bulunamamış olsa da bize göre yarışmaya katılma cesareti gösteren adaylarımız ve bu amaçla emek verilerek hazırlanan bütün eserler çok kıymetli. Bu yarışmayla Ankara ve değerleri konusunda farkındalık oluşturduk" dedi.

-GİRİŞİMCİLİĞİN TEMEL İLKESİ PES ETMEMEKTİR"

ATO olarak takvim tasarım yarışması gibi sosyal projelerle girişimciliğe özendirmek, girişimcilik ruhu aşılamak ve Ankara'nın potansiyelini ortaya çıkartarak ekonomik değere dönüştürmeye gayret ettiklerini anlatan Baran, şunları söyledi.

 "Takvim Tasarım Yarışması'na katılarak girişimcilik konusunda ilk adımı atan gençlerimizin hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum.  Bu bir yarışmaydı, işin özü gereği başarı kadar başarısızlık da söz konusu. Önemli olan gençlerimizin girişimde bulunması ve bir adım atması. Başarılı olduysa da girişimcilik deneyimi elde edecek olmadıysa da. Bu sonuçlardan gençlerimizin girişimcilik konusunda en önemli dersi çıkaracağına inanıyorum. Girişimciliğin temel ilkesi zorluklar karşısında asla pes etmemek, hedefe kesin ve kararlı bir biçimde yürümektir."