Görüşlerinizi
Paylaşın
KORUYUCU AİLELER ATO'DA DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

ATO'DAN "AİLE İÇİ İLETİŞİM VE OLUMLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRME SEMİNERİ"

13 MART 2019-Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği "Aile İçi İletişim Ve Olumlu Çocuklar Yetiştirme Semineri" ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya'nın verdiği seminerin ardından gerçekleşen panelde Koruyucu Aileler, koruyucu ailelik ve çocuklarla iletişim konusunda deneyimlerini paylaştı.

ATO Mesleki Eğitim ve Nitelikli İş Gücü Özel İhtisas Komisyonu koordinasyonunda; ATO ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı Ankara il Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen seminerin açılışında Ankara Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ferhat Odabaşı bir konuşma yaptı. İl Müdürlüğü'nün çalışmalarını anlatan Odabaşı, koruyucu aile uygulamasına değindi. 2018 yılında 70'in üzerinde çocuğu, koruyucu ailelerle buluşturduklarını bildiren Odabaşı,  "Koruyucu ailelerimizi ekonomik olarak destekliyor, düzenli ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Onlara her zaman danışmanlık hizmeti sunarak yanlarında oluyoruz" dedi.

Odabaşı, özellikle erkek çocukların koruyucu ailelerle buluşturulmasında daha fazla gayrete ihtiyaçları olduğunu, kız çocukların koruyucu ailelere verilme oranın erkek çocuklardan daha fazla olduğunu dile getirerek, aynı sahiplenme gayretinin erkek çocuklar için de gerçekleşmesini dilediklerini söyledi.

-HER ÇOCUK BİR FİDANDIR-

ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal de konuşmasında, aile kurumunun ve çocukların korunmasında kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları ve medya başta olmak üzere herkesin üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Aydınlık bir gelecek için gelecek nesillerin titizlikle yetiştirilmesi gerektiğini kaydeden Deryal, "Zor durumda olan çocuklarımızı hiçbir kaygı gütmeden ve senin benim demeden sahiplenmeliyiz. Her çocuk bir fidandır. Doğru şekilde bakılmadıkça o fidandan verim almak mümkün değildir. Aksi takdirde yarınlarımız körleşir" diye konuştu.

ATO Meclis Üyesi, Mesleki Eğitim ve Nitelikli İş Gücü Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Abidin Memili de konuşmasında çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Geleceğimiz olan çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmede rol model olarak bu sorumluluğu üstlenmeli, koruyucu aile hizmetlerinin geliştirilmesinde ve bilinirliğinin artırılmasında bizler elimizden geleni yapmalı, onlara kucak açmalıyız" dedi.

Programda Eğitimci, Yazar Alişan Kapaklıkaya "Aile İçi İletişim Ve Olumlu Çocuklar Yetiştirme" başlığıyla bir seminer verdi.

Kapaklıkaya, çocuklarla başarılı iletişim kurabilmek için aile içi iletişimde izlenmesi gereken yolları ele aldığı seminerinde "Kendine güvenen, potansiyelini kullanan, sevgi dolu, mutlu ve olumlu çocuklar yetiştirmek için önce kendinizle barışı sağlayın. Ancak o zaman evinizdeki barış ta sağlanmış olur" dedi.

Seminerin ardından gerçekleşen "Koruyucu Ailelik ve Deneyim Paylaşımları Paneli"nde, Ankara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Osman Doğan, toplumsal ve hukuki açıdan koruyucu ailelik, koruma ve bakım altında olan çocukların faydalandığı hizmet modelleri, evlat edinme ile koruyucu ailelik arasındaki farkları katılımcılara aktardı. Osman Doğan yönetiminde, koruyucu aileler, Selda Köşker, Şefik Aşatır ve Mustafa Alademir deneyimlerini ve koruyucu ailelik süreçlerini anlattı.

Seminere, Koruyucu Aile ve Evlat Edindirme Şube Müdürü Emre Mutluoğlu, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Uysallı, ATO Meclis Üyeleri Belgin Sağdıç, Hüseyin Özer, Musa Beşparmak, Yavuz Ural da katıldı.