Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA ODALAR VE BORSALAR MÜŞTEREK TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI

28 MART 2019-5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun aynı ilde kurulu bulunan oda ve borsaların dört ayda bir müşterek toplanmasına ilişkin hükmü uyarınca 'Ankara İli Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı'nın ikincisi TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla yapıldı.

ATO Congresium VIP Salonu'nda yapılan toplantının açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara oda/borsaları olarak 80 milyonluk ülkenin Başkentinin sorun ve konularını ele almak üzere bir araya geldiklerini söyledi. Başkent ekonomisindeki gelişmelerden bahseden Baran, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki'ye Ankara ile ilgili beklentilerini de ifade edeceklerini söyledi.

Ankara'nın memur kenti kimliğinden sıyrıldığını, savunma ve metal sanayide Türkiye'de önemli ağırlığa sahip olduğunu anlatan Baran, savunma sanayi ihracatının 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu bildirdi. Şehir hastanelerinin açılmasıyla Ankara'nın sağlık hizmeti kapasitesinin arttığının altını çizen Baran, "Ankara, üniversiteleri, teknokentleri, Ar-Ge merkezleriyle eski kimliğinden sıyrılmış bir bilim ve eğitim şehri" dedi. Akyurt'ta yapımı devam eden Uluslararası Fuar Merkezi'nin tamamlanması için çalışmalar sürdürdüklerini kaydeden Baran, bu alana metro bağlantısının yapılmasının önem taşıdığını söyledi.

Ankara'nın ilçelerinin zenginliklerinden de bahseden Baran, "Kızılcahamam'ın, Beypazarı'nın, Çubuk'un bugün dünyanın en önemli toplantılarının yapıldığı Davos'tan hiçbir farkı yok" diye konuştu. 

Baran'ın ardından söz alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, Ankara oda ve borsa yönetimlerine hitap etti. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptığı çalışmaları hatırlatan Özhaseki, Ankara'ya ilişkin projelerini anlattı.

Özhaseki,  uzlaşı kültürünün şehirleri ayağa kaldırma hususundaki önemine değinerek, belediye başkanlarının, milletvekili ve sivil toplum kuruluşları gibi dinamik unsurları yanına alarak her türlü yeniliği ve hizmeti şehirlerine getirebileceğini kaydetti.

Özhaseki, konuşmasında şair Necip Fazıl Kısakürek'ten alıntı yaparak, "Şehirlerde bedii zevklerden mahrum birisi ile yaşamak mı istersin yoksa gözü görmeyen bir şoförün arabasında seyahat mi etmek istersin deseler ikinciyi tercih ederim diyor. Yani şehirciliği bilmeyen, mimari zevklerden mahrum birisiyle yaşamaktansa gözleri görmeyen bir şoför ile seyahat etmeyi tercih ediyor Necip Fazıl" diyerek şehirlerin mimar güzelliklerinin önemine vurgu yaptı. Şehirlerin geleceğinin yerel yöneticilerin ufukları ile doğru orantılı olduğunu kaydeden Özhaseki, şunları söyledi:

"Belediye başkanları eğer isterlerse kendi bütçelerini ticaretlerine ve sanayilerine yönlendirdiklerinde bu ülkenin önü açık olur. Belediyeler her alanda doğru adım atıyor ve şehri geleceğe taşımak için bütüncül bir anlayışla devam ediyorlarsa o şehirlerin önü açıktır"

Ankara Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı'na   TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz,  ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ASO Meclis Başkanı Celal Koloğlu, ATB Meclis Başkanı İbrahim Öztürk, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Nuh Acar, Halil İlik, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, Alaattin Doğan, Meclis Divan Katibi Fatih Sertaç Bulut, Haymana, Polatlı, Beypazarı ve Şereflikoçhisar Ticaret Odaları, Çubuk, Haymana ve Polatlı Ticaret Borsalarının Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri ile Meclis Başkanları katıldı. Toplantıya TESK Başkanı Bendevi Palandöken de konuk olarak katıldı.