Görüşlerinizi
Paylaşın
MEGİP PROJE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI

ATO YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÇETİNKAYA, "YENİ MESLEK ALANLARINDA DÜZENLEYECEĞİMİZ EĞİTİMLERLE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

10 TEMMUZ 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi M. Fatih Çetinkaya, Ankara Ticaret Odası olarak, işgücünün nitelikli hale getirilerek istihdam sağlanmasını önemsediklerini ve bu kapsamda yaptıkları çalışmalarla yaklaşık 2 bin kişiye eğitim verdiklerini belirtti. Eğitimleri başarıyla tamamlayanların Bilkent Şehir Hastanesi'nde istihdam edildiğini de kaydeden Çetinkaya, "Bu yılın sonuna kadar eklenecek yeni meslek alanlarında düzenleyeceğimiz eğitimlerle istihdam seferberliğine katkı sağlamayı sürdüreceğiz" dedi.

İstihdam seferberliği kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında başlatılan "Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü'nün Ankara Çalışma Grubu toplantısı ATO'da yapıldı. Toplantının açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Üyesi M. Fatih Çetinkaya, MEGİP projesi kapsamında ATO olarak çalışma yaptıklarını anlattı. Tepe Servis firmasının hasta yönlendirme refakat, resepsiyon, taşıma hizmetleri, hastane hizmetlisi, oda destek hizmeti gibi alanlarda talep ettiği nitelikte işgücünün yetiştirilmesi için 5 Ekim 2018'den bu yana 19 ayrı eğitim programı düzenlediklerini bildiren Çetinkaya, bu kapsamında yaklaşık 2 bin kişiye eğitim verdiklerini söyledi. Çetinkaya, eğitimleri başarıyla tamamlayanların Bilkent Şehir Hastanesi'nde istihdam edildiğini de kaydetti.  Eğitim faaliyetlerini sürdüreceklerine dikkat çeken Çetinkaya, "Bu yılın sonuna kadar eklenecek yeni meslek alanlarında vereceğimiz eğitimlerle istihdam seferberliğine katkı sağlamayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

İŞKUR Ankara İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım da konuşmasında projeye ilişkin bilgiler verdi. Tüm Türkiye'de uygulanan MEGİP Projesi'nin Ankara ayağının başarıyla sürdürüldüğünü kaydeden Yıldırım, "Eylül ve Ekim aylarından itibaren yeni açılacak eğitimlerle birlikte, eğitim ve istihdam sayısının daha yüksek rakamlara ulaşmasını hedefledik" dedi.

İlk toplantısı 2018'in Ağustos ayında gerçekleştirilen MEGİP Projesi kapsamında, Ankara genelinde 74 meslek için kurs düzenlenmesi planlandı. Proje kapsamında düzenlenen eğitimlerle istihdam edilen kişi sayısı 2 bini aştı.

MEGİP Projesi'nin Ankara uygulamalarının değerlendirildiği toplantıya, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Murat Başar, Beypazarı Ticaret Odası Genel Sekreteri Mehmet Yurdakul, Polatlı Ticaret Odası Genel Sekreteri İnanç Ölmez, ATO Akademi Genel Müdürü Arzu Özcan, ASO temsilcisi Sebat Aksoy katıldı.