Görüşlerinizi
Paylaşın
GELENEKSEL EL SANATLARI KALE'DE

ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY: "KÜLTÜRÜMÜZÜ, GELENEĞİMİZİ VE SANATIMIZI KORUYABİLMELİYİZ"

 

11 EKİM 2019 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Altındağ Belediyesi ile ATO'nun birlikte düzenlediği "Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi'nin açılış törenine katıldı.

 

Ankara Kalesi Arslanhane Camii Yanında kurulan sergi alanında gerçekleşen törende konuşan Aktay, Türkiye'nin binlerce yıllık bir tarihe sahip olduğunu hatırlatarak, "Bu tarihten köklenen büyük birikimlerle kurulan beraberliklerimiz var. Bu beraberlikleri günümüze taşıyarak kültürümüzü, geleneğimizi ve sanatımızı hep bir elden koruyabilmeliyiz" dedi. Aktay, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve korunması amacıyla Altındağ Belediyesi ile gerçekleştirdikleri çalışmaların başarılı sonuçlar vermesini diledi.

 

Ankara Valisi Vasip Şahin de konuşma yaparak, açılan serginin geleneksel el sanatlarının canlandırılmasına katkı sunacağını söyledi. Şahin, "Burada sanatçılarımız hem sanatlarını icra edecekler hem bu sanatı gençlere öğretecekler. Burası Ankara'nın en eski merkezi, Ankara'nın kalbi ve kimliği. Bu bölgede sürekli çaba içinde olmamız lazım. Bu kendi tarihimize ve Ankara'ya borcumuzdur" diye konuştu.

 

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da konuşmasında, sergi için Türkiye'nin dört bir yanından sanatçılar geldiğini belirterek,  "Burada binlerce yıllık bir tarih var. Biz üzerimize düşeni yapmaya başladık. Tüm Ankaralıları burada toplayabilirsek Kalemiz, Altındağ'ımız ve Ankara'mızın geleceği çok daha parlak olacaktır" dedi.

 

Açılış töreninin ardından şölende yer alan el sanatları stantlarını ziyaret eden Aktay, ürünleri inceleyerek bilgi edindi.

 

"Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi'nin açılışına Ankara Milletvekilleri Fatih Şahin, Emrullah İşler, Lütfiye Selva Çam,  AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergi, 20 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.