Görüşlerinizi
Paylaşın
TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER ATO'DA

19 ÜLKEDEN 50 GİRİŞİMCİ ATO ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

ATO BAŞKANI BARAN: "TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER, BİRBİRİNİN RAKİBİ DEĞİL DESTEKÇİSİDİR"

21 KASIM 2019- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nın koordinasyonunda düzenlenen 22. Türkçe Konuşan Girişimciler Eşleştirme Toplantısı'nda  Türkçe Konuşan 19 ülkeden 50 girişimci Ankara Ticaret Odası (ATO) üyeleriyle bir araya geldi.

ATO Congresium Ankyra Salonu'nda gerçekleşen programın açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkçe konuşan girişimcilerin eşleştirme programının 22'inci kez düzenlendiğini belirterek, Türkçe konuşan girişimcilerin birbirinin rakibi değil destekçisi olduğunu söyledi. Baran, "Türkçe konuşan girişimciler bizim sınırlarımızın dışındaki gücümüzdür, biz sizi kendimizden ayrı görmüyoruz" dedi.

-"BAĞLARIMIZI TİCARETLE GELİŞTİRMEK BİZİM ELİMİZDE"-

Baran, Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya gibi bölgelerde yaşayan Türkçe konuşanların ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birliği sayesinde güçlü bağlara sahip olduğunu söyledi. Bu bağın ticari ilişkilerle daha da güçlendirilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Baran, "Ülkelerimiz arasındaki ticari iş birliğinin dolayısıyla iletişimin gelişmesi, kültürel mirasımızın ve tarihi değerlerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından da önem taşıyor" diye konuştu.

Ankara'dan 190 ülkeye ihracat yapıldığını söyleyen Baran, Ankara'nın 2018 yılında 7,6 milyar doları ihracatı ile birlikte toplam dış ticaretinin 21 milyar dolar seviyesine ulaştığını kaydetti. Baran, "Ankara, Gayri Safi Milli Hasıla toplamı 23 trilyon dolar olan ve en fazla 5 saatlik uçuşlarla gidebileceğiniz 34 ülkenin ortasında yer alıyor. Devletin yönetim kademeleri ve yabancı misyon temsilciliklerinin de merkezi olması nedeniyle önemli bir konumda bulunan Başkentimiz, son yıllarda önemli bir teknoloji, sanayi ve ticaret merkezi haline geldi" dedi. Baran, Türkçe konuşan girişimcilere Ankara Ticaret Odası ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Toplantıya ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, 22. Türkçe Konuşan Girişimciler Heyet Başkanı Gürsel İngilizov katıldı.