Görüşlerinizi
Paylaşın
ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI

ATO BAŞKANI BARAN: "YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN DEVLET POLİTİKASINA DÖNÜŞMESİNİN EN GÜZEL ÇIKTISI OLAN BU SİSTEM, SEKTÖRE DOLAYISIYLA ÜLKEMİZE ÇOK BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAKTIR"

12 ŞUBAT 2020- Ankara Ticaret Odası'nın üyelerini bilgilendirme faaliyetleri kapsamında sağlık hizmetleri, ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerine yönelik gerçekleştirdiği "Ürün Takip Sisteminde Tekil Takip Süreçlerinin Değerlendirilmesi ve Uygulanmasına Yönelik Bilgilendirme Toplantısı" ATO Meclis Salonu'nda sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla yapıldı.

ATO'nun 3 No'lu İlaç ve Tıbbi Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi ile 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu işbirliği ile gerçekleştirdiği toplantıya Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Recep Uslu, ATO'nun 3 No'lu İlaç ve Tıbbi Cihaz Meslek Komitesi Başkanı Metin Demir, ATO 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Raşit Mandıroğlu, ATO Meclis ve Komite üyeleri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.  

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve TÜBİTAK Bilgem tarafından geliştirilen Ürün Takip Sistemi'nin ticari açıdan ülke ekonomisine pozitif katkı sağlamasının yanında hasta hakları açısından da önemli bir adım olduğunu kaydetti.  Ürün Takip Sistemi'nin Türkiye'ye özgü bir proje olduğuna dikkat çeken Baran, "Yerli ve milli üretimin devlet politikasına dönüşmesinin en güzel çıktısı olan bu sistem, sektöre dolayısıyla ülkemize çok büyük fayda sağlayacaktır" dedi. Sistemin kaynak israfını önleme, kurumlar arası koordinasyonu sağlama, ürün kullanımını takip ederek ihtiyaç tespiti yapma gibi çok sayıda faydası olduğuna dikkat çeken Baran, "Sistem sayesinde güvenli ürüne erişim, etkin denetim sağlanırken aynı zamanda kayıt dışı ekonomi ile mücadele ediliyor." dedi.

-SEKTÖRÜ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ-

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Recep Uslu ise konuşmasında Ürün Takip Sistemi'nin uygulaması konusunda 40'dan fazla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini belirterek sektörü bilgilendirmeye yönelik  toplantılar yapmaya devam edeceklerini söyledi. Uslu, sektör temsilcilerinden gelen geri bildirimlerle, sistemi geliştirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Ürün Takip Sistemi'nin tüm akıllı telefonlardan indirilebilir mobil uygulamasını da devreye aldıklarını anlatan Uslu, ürünlerin sorgulanabildiği bu sistemin geliştirilmesiyle vatandaşlara tüketici ürün grubundaki tıbbi cihazların tavsiye edilen perakende satış fiyatı bilgisini de sunabileceklerini söyledi.

Çin'de yaşanan Korona virüsü nedeniyle gündeme gelen "maske" ihtiyacını hatırlatan Uslu, Ürün Takip Sistemi'nin tam işlerlik kazanacağı bir yıllık süreç içinde, maske stoklarının, üretim ve satış durumunun sistemden görülebileceğini anlattı.

ATO'nun 3 No'lu İlaç ve Tıbbi Cihaz Meslek Komitesi Başkanı Metin Demir de toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Ürün Takip Sistemi'nin tanıtımı konusunda gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Demir, Çin'de yaşanan virüs vakası ile tıbbi cihazın öneminin daha da anlaşıldığını söyledi. Çin'in çetin bir rekabet ile üretim gerçekleştirdiğini ve piyasada tek üretici olmak istediğini hatırlatan Demir, tüm dünyanın yaşananlardan ders alması gerektiğini kaydetti.

ATO 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Raşit Mandıroğlu ise konuşmasında, Ürün Takip Sistemi'nin kalite, güvenilirlik ve izlenebilirlik açısından sektöre çok büyük değerler katacağını belirtti. Kamu ve özel sektörün bir arada güzel işler başardığını kaydeden Mandıroğlu, uygulama sırasında özel sektörün üzerine yük bindirilmemesi gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Birim Sorumlusu Ömer Faruk Kuru, Ürün Takip Sisteminin çalışma şekli ve içeriği hakkında bir sunum yaptı. Sunumun ardından Biyomedikal Mühendisi Yasin Halil Parlak portal ve işlem süreçleri hakkında bilgi verdi.