Görüşlerinizi
Paylaşın
İŞ İNSANLARI SEMİNERLERİ ATO'DA DEVAM EDİYOR

SEMİNERLERİN DÖRDÜNCÜ HAFTASINDA TANER ÇAĞLI  "-1'DEN 0'A İNGİLİZCE" SUNUMUNU GERÇEKLEŞTİRDİ.

 

06 MART 2020 - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), ATO üyesi işveren ve yöneticilere özel olarak düzenlediği "İş İnsanları Seminerleri 2020"nin dördüncü programında Taner Çağlı, "-1'den 0'a İngilizce" başlıklı bir sunum yaptı.

 

ATO Meclis Salonu'nda gerçekleşen programda Türk insanının İngilizce öğrenirken neden zorlandığı konusunda bilgi veren Çağlı,   iki dil arasındaki farklılıklar ve bu farklılıkların İngilizce öğrenme sürecinde sebep olduğu zorluklardan söz etti. Çağlı, "Türkiye'de öğretilen İngilizce diye bir gerçek var. İki toplum arasındaki konuşma, düşünme ve kültürel farklılıklar ise dil öğreniminde iyice açığa çıkıyor ve durumu zorlaştırıyor" dedi.

 

Modern dünyanın, "pratik olma" yerine "hatasız olma" kavramını ortaya çıkardığını ifade eden Çağlı, Türklerin gündelik hayatlarında bağlaçlı cümle kurma oranları yüzde 70 düzeylerinde iken İngilizlerde aynı oranın basit cümle için geçerli olduğunu söyledi. Çağlı, "İngilizce'de 1 milyon kelime varken bizim dilimizde bu sayı 100 bin. Cümlelerimizi kısaltmak için birçok kelimeyi dilimizden attık. Bu durum, bizleri konuşurken derinliği anlamaya çalışmaktan dolayı zeki, ama yorgun bir toplum haline getirdi" diye konuştu.