Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN 'ESNAF VE TACİRE DESTEK' TEŞEKKÜRÜ

BARAN: "TÜRKİYE, PANDEMİ NEDENİYLE ZOR GÜNLER GEÇİREN ESNAF VE TACİRİNE KOL KANAT GEREREK BÜYÜK BİR ÜLKE OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ"

 

23 ARALIK 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan "Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Karar" kapsamına, "gerçek kişi tacirler"in de alınmasının, reel sektörün bir bütün olarak değerlendirilmesi açısından uygun bir yaklaşım olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'a ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Dar zamanda yapılan bu destekler tüccarımıza kol kanat olacak" dedi.

 

Baran, yazılı bir açıklama yaparak, hükümetin esnaf ve tacire yönelik destek paketinin ticari yaşamın devamı açısından önemli olduğunu belirterek, "Türkiye, pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve tacirine kol kanat gererek büyük bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi" dedi. Baran, hazırlık aşamasında iken  "esnaf paketi" olarak adlandırılması nedeniyle, ATO üyesi şahıs ticari kuruluşlarının da aynı kategoride değerlendirilmesi için çağrı yaptığını hatırlatarak, "Üyelerimiz adına onların haklarını, hukuklarını korumak için yaptığımız çağrının karşılık bulması bizi ve üyelerimizi ziyadesiyle memnun etti" dedi.

 

Esnaf ve tacirin yanı sıra kritik seviyede ciro kaybı yaşayan işletmelerin de destekleme kapsamında yer almasının hakkaniyetli olacağını ifade eden Baran, "Koronavirüsle mücadele sırasında, İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle faaliyeti durdurulan ve mücbir sebep kapsamına alınan işletmelerimiz de esnaf ve gerçek kişi tacirlerle aynı kategoride değerlendirilmeli. Bunların yanı sıra, genelgeyle kapatılmadığı ve mücbir sebep kapsamına alınmadığı halde kayıtlarda açık ama fiilen kapalı işletmelerimizin de mağduriyetleri dikkate alınmalı. AŞTİ'den günde 10 otobüs kaldırılırken haftada bir otobüs bile yola çıkaramayan, yüzlerce öğrenciyi barındırırken öğrenci sesine hasret kalan yurtlarımız bu çerçevede örnek verebileceklerimiz arasında. Ticaret yaşamının bütünlüğü göz önünde bulundurularak, esnaf, tacir ya da şirket ayırımı yapılmaksızın kritik seviyede ciro kaybı yaşayan işletmelere de gerek kira yardımı gerekse diğer desteklemeler açısından devlet eli uzatılmalıdır" diye konuştu.