Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN "BİR ZAMANLAR ANKARA SÖZLÜ TARİH ÇALIŞMASI" BELGESELİNİN GALASINA KATILDI

BARAN: "ANKARA ÜLKEMİZİN TÜM ÖZELLİKLERİNİ İÇİNDE BARINDIRAN BİR ŞEHİR OLMASI DOLAYISIYLA YALNIZCA TÜRKİYE'NİN BAŞKENTİ DEĞİL AYNI ZAMANDA ÖZETİDİR."

28 OCAK 2021- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Milli Mücadele'ye ev sahipliği yapan Ankara'nın, Başkent olarak da Türkiye'nin ekonomiden siyasete, kentleşmeden sosyalleşmeye kadar tüm evrelerine şahitlik yaptığını belirterek "Ankara ülkemizin tüm özelliklerini içinde barındıran bir şehir olması dolayısıyla yalnızca Türkiye'nin başkenti değil aynı zamanda özetidir" dedi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Ankara Ticaret Odası, Ankara Kent Konseyi, Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Kulübü destekleriyle yürütülen "Bir Zamanlar Ankara Sözlü Tarih Çalışması" belgeselinin galasına katıldı. Galada, Başkent Ankara Meclisince geçmiş hikayeleri ile günümüze ışık tutan 20 kişiyle görüşerek hazırlanan belgeselin ilk gösterimi yapıldı.

 

-"GELECEK KUŞAKLARIN YOLUNU AYDINLATACAK"-

Programın açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, sözlü tarih çalışmaları ile geçmiş hikâyelerin bugüne taşınmasının ve böylece yarınlara da miras bırakılmasının önemine dikkat çekerek  "İnsanoğlunun geleceğini sağlam zemine inşa etmesinin en doğru yolu geçmişini iyi bilmesidir. Geçmişi bilmenin de yolu tarihi yani toplumun hafızasını okumaktır. Bu projede yer alan çok değerli büyüklerimizin geçmiş anıları ve eski Ankara anlatımları bizler ve gelecek kuşaklar için çok büyük bir değer ve bilgi birikimdir" dedi.

Tarihe şahit olanların ağzından geçmişi öğrenmenin çok kıymetli olduğuna dikkat çeken Baran, "Hafızalarımızda yalnızca yazılı kaynaklarda yer aldığı kadarı varken şimdi elimizde canlı tanıkların sesinden bir geçmiş zaman hikâyeleri var. Teknolojinin gelişimi sayesinde bu projeler kayıt altına alınarak korunmuş olacak ve gelecek kuşakların yolunu aydınlatacaktır" diye konuştu.

-ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ-

Galada konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da, Ankara'nın 83 milyonun evi olduğunu belirterek "Ankara bulunduğu konum itibariyle kültürel hafıza ve medeniyet aidiyetlerinin hepsini içinde barındıran ve Hititlerden Osmanlı'ya, Roma'dan Selçukluya kadar binlerce yıllık hikâyesi olan bir kent. Milli Mücadeleye karargâhlık yapan bu kent aynı zamanda Cumhuriyetimizin kuruluş yeri."

Bulunduğu konum itibariyle her daim tarihsel bir öneme sahip olan Ankara'nın bu proje sayesinde yazıya geçmeyen hikâyelerine de şahit olunacağını belirten Yılmaz, "Bütün bu değerlere sahip olması dolayısıyla Ankara yalnızca bir ülkenin başkenti değil, bir neslin umudu, yeni başlangıçların yeri, farklı kültür ve medeniyetlerin ev sahibi, çalışanın ekmek parası kapısı, siyası gücün merkezi ve birçok hatıranın canlı kanıtıdır." dedi.

Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz,

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan ve Başkent Ankara Meclisi Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Acar ve Mehmet Fatih Çetinkaya da katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından belgeselin ilk gösterimi yapıldı. Gösterim sonrası Kovid-19 tedbirlerine uygun olarak belgesele katkıda bulunan isimler galaya video konferans aracılığı ile bağlanarak duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

-"BELGESELE KATKIDA BULUNAN İSİMLER"-

Ankara'nın sözlü tarih belgeseline hatıraları ile katkıda bulunan isimler şunlar:

Abdülkerim Erdoğan, Ali Osman Renklibay, Aliye Öztan, Ayhan Sümer, Birten Gökyay, Bülent Kalıpçı, Gazi Yaşargil, Güven Dinçer, Haluk Balaban, İdris Yamantürk, Mehmet Haberal, Nebahat Taşkın, Özden Toker, Rengim Gökmen, Ruşen Keleş, Şevket Bülent Yahnici, Şükran Pekmezci, Hasan Pekmezci, Yunus Ensari ve Yüksel Erimtan.