Görüşlerinizi
Paylaşın
AZERBAYCAN YÜKSELİŞ PARTİSİ'NDEN ATO BAŞKANI BARAN'A ZİYARET

BARAN: "TÜRKİYE, AZERBAYCAN'IN SADECE SİYASİ VE ASKERİ DEĞİL AYNI ZAMANDA TİCARİ, EKONOMİK, KÜLTÜREL VE DİĞER BÜTÜN ALANLARDA EN ÖNEMLİ ORTAĞI KONUMUNDA."

11 ŞUBAT 2021- Azerbaycan Yükseliş Partisi (AY Parti) Genel Başkanı Anar Esedli, Genel Başkan Yardımcıları Elşad Abdullayev ve Behram İsmayilov ile birlikte Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret etti.

Baran'ın ATO'daki makamında gerçekleşen ziyarette konuşan Esedli, Azerbaycan'ın Karabağ'da zafer kazanmasının en büyük sebebinin Türkiye ve Türk Ordusu olduğunu belirterek, "Karabağ bölgesinin yeniden imarında Türk şirketlerinin olmasından yanayız" dedi.

Azerbaycan'da bulunan partilerden biri olarak uluslararası ilişkileri geliştirmek amacıyla kardeş ülke Türkiye'ye geldiklerini belirten Esedli "Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere bölgede ilişkileri geliştirmek ve yeni alanlar kurmak için ziyaretler gerçekleştiriyoruz" dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Azerbaycan ve Türkiye'nin bir çınarın iki ayrı dalı olarak farklı coğrafyalara uzandığını belirterek, "Bir millet, iki devletiz. Azerbaycan'ın birçok yerinde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı şehitlikler kardeşliğimizin en güzel ispatıdır" diye konuştu. İki ülkenin kardeşlik hukuku içerisinde ilişkilerini sürdürdüğünü hatırlatan Baran "Türkiye, Azerbaycan'ın sadece siyasi ve askeri değil aynı zamanda ticari, ekonomik, kültürel ve diğer bütün alanlarda en önemli ortağı konumunda. Azerbaycan'ın başarısında, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in vefatına kadar sergilediği liderlik ile vefatının ardından da İlham Aliyev'in devraldığı dirayetli liderliğin ve gayretlerinin payı çok büyük. Cumhurbaşkanlarımızın dostluğu, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da ileri seviyelere taşıdı" dedi. Türkiye'nin Karabağ savaşında Azerbaycan'ın yanında yer alarak modern silah kapasitesiyle destek verdiğini hatırlatan Baran, Azerbaycan'ın 44 günde 30 yıllık işgale son vermesinin önemine dikkat çekti.

Baran, konuşmasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik ATO'nun bugüne kadar yürüttüğü faaliyetlerden bahsederek, "Azerbaycan'la ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Esedli, ATO Başkanı Baran'a Azerbaycan Bayrağı ile Dağlık Karabağ Savaşı'nda şehit olanların anısına, Şuşa çevresinde yaygın olan Har-ı Bülbül çiçeğinin sembol olarak yer aldığı yaka iğnesi hediye etti. 

Esedli'nin ziyaretinde ATO Başkanı Baran'a Başkan Yardımcısı Temel Aktay eşlik etti.