Görüşlerinizi
Paylaşın
PORTEKİZ BÜYÜKELÇİSİ LEITAO, ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

-ATO BAŞKANI BARAN: "PORTEKİZ'LE 5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPARIZ"

-BARAN: "PORTEKİZ İLE TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN LİZBON'A DİREKT UÇUŞ TALEP EDECEĞİZ"

25 MART 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Portekiz ile 2012 yılından bu yana ekonomik, siyasi, savunma ve kültür alanlarında imzalanan anlaşmalarla dış ticaret hacminin 2 milyar dolara yaklaştığını belirterek "Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve bu rakamı 5 milyar dolar seviyesine yükseltmek için Ankara Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız" dedi.

Portekiz Büyükelçisi Jaime Van Zeller Leitao, Konsolosluk Bölümü Başkanı Joao Poulo Britto ile birlikte ATO Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Baran, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeleri ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından Portekiz Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı başta olmak üzere Portekizli yetkililerin, Türkiye'nin demokratik kurumlarını destekleyen mesajlar vermeleri nedeniyle Büyükelçi'ye teşekkür etti. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2 milyar dolara yaklaştığını, bu rakam içerisinde Ankara'nın payının çok gerilerde olduğunu ifade eden Baran, "Hem Türkiye hem Ankara ile ülkeniz arasındaki ticaret hacmini daha yüksek seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bu rakamı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği hedefler doğrultusunda 5 milyar dolar seviyesine yükseltmek için, ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için Ankara Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız" diye konuştu.

-"TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN LİZBONA DİREKT UÇUŞ TALEBİ"-

Ankara Ticaret Odası ve Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, Ankara'dan yurtdışına direkt uçuşların sayısının artması için çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda Lizbon'a da direkt uçuş talebinde bulunacaklarını söyledi. Baran, "Portekiz ile ticari ilişkileri geliştirmek için direkt uçuş talep edeceğiz" diye konuştu. Ankara'nın ticarette öne çıkan yönleri hakkında da bilgi veren Baran, yenilenebilir enerji, maden, sağlık ve turizm alanlarında işbirliği yapılabileceğini belirtti.

-"TÜRKİYE'NİN AB ÜYESİ OLACAĞINA İNANCIMIZ YÜKSEK"-

Büyükelçi Leitao da konuşmasında, pandemiye rağmen Türkiye ile Portekiz arasındaki ticaretin devam ettiğini, ilerletmek ve geliştirmek için her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Portekiz'in AB Dönem Başkanlığı hakkında bilgi veren Leitao, Portekiz'in Almanya'nın Dönem Başkanlığı döneminde yürürlüğe koyduğu Dijital Ekonomi ve Yeşil Ekonomi projelerini tamamlama gayreti içinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini değerlendiren Büyükelçi, "Türkiye'nin bir gün AB üyesi olacağına inancımız yüksek. Avrupa Birliği içerisinde iki temel görüş var. Biri AB'nin doğuya doğru genişlemesi gerektiği, diğeri de daha güneye doğru genişlemesi gerektiğine dair. Portekiz de ikinci gruba dâhil ve Türkiye'yi güneydeki komşularımızdan biri olarak değerlendiriyoruz ve Türkiye'nin de aramızda olması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Büyükelçi, Türkiye ile Portekiz arasında birçok alanda ticari konuların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılabileceğini belirterek, Portekiz'in güçlü olduğu rüzgâr enerjisi alanında da işbirliğinin mümkün olduğunu dile getirdi. Bilişim sektörüne önem verdiklerini anlatan Büyükelçi Leitao, bu alanda start-up'lara destek verdiklerini, Türkiye'den de start-up kurmak isteyen gençlerin Portekiz'e başvurabileceğini ifade etti.