Görüşlerinizi
Paylaşın
KAMU İHALE KURUMU BAŞKANI ATO'DA

ATO, REEL SEKTÖRÜN İHALELERLE İLGİLİ SIKINTILARINI KAMU İHALE KURUMU BAŞKANI'NA AKTARDI.

ATO BAŞKANI BARAN: "İŞİNİ DÜZGÜN ŞEKİLDE İCRA ETMEYE ÇALIŞAN ÜYELERİMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMESİNİ SAĞLAMA GAYRETİ İÇİNDEYİZ"

26 MART 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yıldız ve Meclis Üyeleriyle birlikte, Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç, Başkan Yardımcısı Serdar Halıcı, Düzenleme Daire Başkanı Özkan Kantarcı ve Kamu İhale Uzmanlarından oluşan bir heyetle ATO'da bir araya gelerek reel sektörün ihalelerde yaşadığı sorunları aktardı.

ATO Duatepe Hizmet Binası'nda Ankara Ticaret Odası'nın 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi'nin talebi üzerine gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Baran, Türkiye'de en büyük hizmet alıcısının kamu olduğunu belirterek, reel sektörün ihale süreçlerinde bazı sorunlar yaşadığını aktardı. Baran, "İşini düzgün şekilde icra etmeye çalışan üyelerimizin sorunlarına çözüm üretilmesini sağlama gayreti içindeyiz" dedi.

Pandemi sürecinde hayatın her alanında güçlükler yaşandığını hatırlatan Baran, "Koronavirüsün gölgesinde 1 seneyi geride bıraktık. Pandemi süreci ticari faaliyetlerimizde de kısıtlamalara yol açtı. Bunun sonucunda ön görülemez bir ekonomik dengesizlik yaşamaya başladık. Süreci çok iyi yöneten bir ülke olmamıza rağmen vatandaşımızın omzundaki yükü daha da hafifletmek adına reel sektör ile kamu sektörünü daha çok iş birliği içerisinde görmemiz gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç de ATO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri'nin dile getirdiği konuların ardından gerçekleştirdiği konuşmasında, reel sektörün sıkıntı çektiği konulara vakıf olduklarını belirterek, Ekonomi Reform Paketi'nde Kamu İhale Kanunu'ndaki istisnaların azaltılması konularının da yer aldığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın açıkladığı reform takvimine atıfta bulunan Güleç, "Konu Sayın Bakanın dile getirdiği takvimde de var. Şartname havuzları oluşturulacak deniyor. Bunun anlamı şu şartnameler olabildiğince tipleştirilecek. Kamu ihalelerine katılacak firmalara dijital sertifikasyon (ehliyet) sistemi getirilecek" dedi. Sertifikasyon kurallarına uyan firmalara açık olacak sistemle kayda giren firmaların, dijitalleşme ile bürosundan ihalelere girebileceğini belirten Güleç, şeffaflığın sağlanacağını söyledi.

Toplantıda, 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi Meclis Üyesi İlker Savan, hazır yemek sektörü olarak pandemi boyunca kesintisiz hizmet verdiklerini belirterek, "Türkiye'de sürekli güncellenen fiyatlara rağmen fiyat artışı alamayan tek sektör biziz" dedi. Savan ve aynı Komite'den Meclis Üyesi Selahattin Karaoğlan söz alarak sektörlerinin sorunlarını aktardı.

Toplantıda gündeme gelen konular şu şekilde:

1. Yaklaşık maliyet hesabı,

2. İhale bedellerine çalışanların kıdem tazminatı haklarının dâhil edilmesi,

3. Fiyat farkının gerçekçi olarak belirlenmesi,

4. Şartnamelere standart getirilmesi, itiraz hakkının kötüye kullanımının önüne geçilmesi için düzenleme yapılması, istenilen belgelere standart getirilmesi, ihale yapan kuruma göre iş deneyim belgesinin talep edilmesi.