Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, ETİMESGUT BELEDİYESİ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ ve TÜRK TARİH MÜZE VE PARKI'NI ZİYARET ETTİ

BARAN, "BU MERKEZDE "ENGEL" YOK"

BARAN "ÖĞRENCİLERİMİZ KİTABINI OKUDUĞU TARİHİ MÜZEDE GÖRECEK"

25 Mayıs 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ile birlikte Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'in projesi olarak inşa edilen Sacettin Gürbüz Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. 

Baran, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'in eşlik ettiği ziyarette, Engelsiz Yaşam Merkezi'nde engellilerin gelişimine, ailelerinin de sosyalleşmesine katkı sağlayan hobi ve meslek edindirme amacıyla açılan, bilgisayar laboratuvarı, matbaa ve ciltleme, mum-sabun üretimi, ahşap mobilya, seramik ve çömlek, halı kilim, müzik, resim, yemek, mozaik ve bilim atölyelerini gezdi. Engelli bireyler ve aileleriyle sohbet eden Baran, Belediye Başkanı Demirel'den de 19 bin metrekare alana kurulan merkezle ilgili detaylı bilgi aldı. 

Ailelerinin cenaze ve düğün gibi etkinliklere giderken engelli bireylerini bir hafta süreyle bırakabilecekleri, konaklama imkanı sağlayan tesisin, engelli bireyler ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırmak, onların toplumsal hayata katılımını sağlamak için her konunun en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hazırlandığını ifade eden Baran, "Sayın Demirel bir merkezden ziyade hazine niteliğinde bir eser inşa etmiş. Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezini gezmenin gururu içindeyim. Bu merkezde engel yok. Bizler engelleri aşmaya önce kendimizden başlamamız lazım. Daha duyarlı ve gelişmiş bir toplum için engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırma misyonu edinmeliyiz" dedi. 

Sacettin Gürbüz Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde dezavantajlı bireyler için gerekli özel eğitimleri veya fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin güvenilir bir şekilde tamamlanmasının sağlandığını kaydeden Baran, "Havuzu, saunası, çocuk oyun alanları, basketbol sahası, kütüphane gibi bölümleri olan engellilerin hem boş zamanlarını değerlendirecek hem de mesleki eğitim alabildiği bu merkezi şehrimize kazandırdığı için Etimesgut Belediye Başkanımız Enver Demirel'e teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yaptığı konuşmada merkeze gelerek eğitim ve rehabilite sürecini aksatmayan engelli bireylerin atölyelerde kendilerini geliştirerek öz güven kazandıklarını ve meslek sahibi olduklarını anlattı. Demirel, "En büyük amacımız engelli bireylerimizi topluma kazandırmak. Merkezimizin, örnek teşkil ederek başka şehirlerde de kurulmasını arzu ederiz" dedi. 

TÜRK TARİHİ MÜZEDE SERGİLENECEK

Baran'ın Engelsiz Yaşam Merkezi Ziyaretine, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Ankara Kent Konseyi Engelli Meclisi Üyeleri eşlik etti.  Baran ve beraberindeki heyet daha sonra, Etimesgut Belediyesi tarafından yapımı devam eden Türk Tarih Parkı ve Müzesi'nde incelemelerde bulundu. 

Ergenekon'dan başlayarak Kurtuluş Savaşı'na ve günümüz Türkiye Cumhuriyetine uzanan tarihte yer eden kişi ve olayların heykel, rölyef, anıtlarının yer aldığı açık hava müzesini gezen Baran, 60 bin metrekarelik alana kurulan müzeyi çok beğendiğini ifade etti. Baran, Göktürk Devleti, İstanbul'un fethi, 17 Büyük Türk Devleti, Türk Düşünürleri, İslamiyet Dönemi Türk Büyükleri, Türk Cumhuriyetlerini temsil eden 7 Türk Büyüğü, Kurtuluş ve Çanakkale Savaşlarına ilişkin özel alanların yer aldığı, Yaşar Zeynalov gibi dünyaca ünlü ressamların panoramik resimlerinin bulunduğu müzenin, lise, üniversite öğrencilerinin yanı sıra akademisyenlere de kaynaklık edebilecek nitelikte olduğunu kaydederek, "Tarih kitaplarının sanatla buluştuğu eşsiz bir müze inşa edilmiş. Öğrencilerimiz kitaplarda okuduğu tarihi müzede görecek" diye konuştu.