Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANI DUMAN, ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN: "HİZMETLERİN ELEKTRONİK ORTAMA TAŞINARAK, VERGİ BORÇLARININ KREDİ KARTI İLE ÖDENMESİNE İMKÂN SAĞLANMASI, PANDEMİ ETKİSİ ALTINDAKİ REEL SEKTÖRE BÜYÜK KOLAYLIK OLDU." 

 

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANI YÜKSEL DUMAN: "28 HAZİRAN İTİBARİYLE YENİ BİNAMIZDA HİZMET VERECEĞİZ"

 

03 HAZİRAN 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, üyelerinin talepleri arasında yer alan ve ATO'nun da girişimleri sonucu vergi hizmetlerinin büyük bölümünün elektronik ortama taşınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Hizmetlerin elektronik ortama taşınarak, vergi borçlarının kredi kartı ile ödenmesine imkân sağlanması, pandemi etkisi altındaki reel sektöre büyük kolaylık oldu."  dedi.

 

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman, ATO Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı olarak mükelleflerin işlemlerini daha kısa sürede ve kolaylıkla gerçekleştirebilmek için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Duman, kurumlar vergisi mükelleflerine özel hizmet vermek üzere ayrı bir Kurumlar Vergi Dairesi oluşturma hazırlıklarının devam ettiğini bildirdi. Duman, "Ankara artık memur şehri değil. Ticaret ve ihracat yapan, üreten işletmelerimiz burada. Kurumlar Vergisi ödeyen işletmelerimize özel hizmet verecek Dairemiz yeni yıl itibariyle faaliyete geçecek" dedi.

 

-VERGİ DAİRESİ HAZİRAN SONU İTİBARİYLE YENİ BİNASINDA-

 

Ankara Vergi Dairesi'nin Haziran sonu itibariyle Gayret Mahallesi Ahmet Hamdi Caddesi 48/A Yenimahalle adresinde bulunan yeni binasında hizmet vermeye başlayacağı bilgisini veren Duman "Binamızda iki adet ihtisas vergi dairesi, bankaların şubesi de yer alacak. Firmalarımıza ve mükelleflerimize hizmet verecek birimler bir araya getirilerek hizmet kalitemiz yükseltilecek" diye konuştu.

 

-"KREDİ KARTI TALEBİMİZ GERÇEKLEŞTİ VE LİMİT ARTTI"-

 

ATO Başkanı Baran da konuşmasında bazı vergilerin tamamını kredi kartıyla ödeme imkânı sağlayan Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) gelir vergisi ile kurumlar vergisi gibi ticari kazanç vergilerinde 50 bin TL olan kredi kartıyla ödeme limitini 100 bin TL'ye çıkarmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Baran, "Vergisini düzenli ödemek isteyen ancak pandemide nakit akışı sorunu yaşayan işletmeler için kredi kartıyla vergi ödeme imkânı memnuniyet verici. Ayrıca limitin yapılandırmadan önce yükseltilmiş olması da çok faydalı" diye konuştu.  

 

İşletmelerin bir yılı aşkın süredir Koronavirüs pandemisi etkisi altında faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Baran, pandemi sürecinde mükelleflerin vergi dairelerince takip ve tahsil edilen borçlarını vergi dairelerine gitmeden elektronik ortamda gerçekleştirebilmelerinin işletmelerin işlerini kolaylaştırıp hızlandırarak, bulaş riskini de azalttığına dikkati çekti.

 

Baran sözlerini şöyle sürdürdü: "Reel sektörümüzün ihtiyaçlarını dikkate alarak pandemi sürecinde hizmetlerini elektronik ortama taşıyan Gelir İdaresi Başkanlığı'nı yürekten kutluyorum. Üyelerimizin talebi üzerine, Odamızın da girişimleri sonucu vergi ödemelerini kredi kartı ile yapma imkânı sağlayan Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, bazı vergilerin tamamını kredi kartıyla ödeme imkânı sunması,  gelir vergisi ile kurumlar vergisi gibi ticari kazanç vergilerinde de 50 bin TL olan kredi kartıyla ödeme limitini 100 bin TL'ye çıkarması memnuniyet verici. Üyelerimiz adına, taleplerimize olumlu karşılık vererek, ticari hayatın devamı için reel sektör lehine uygulama gerçekleştiren başta Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan olmak üzere Gelir İdaresi Başkanımız Bekir Bayrakdar ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum"

 

Ziyarette, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile ATO Yönetim Kurulu üyesi Halil İlik de bulundu.