Görüşlerinizi
Paylaşın
KOSOVA BÖLGESEL KALKINMA BAKANI DAMKA, ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

KOSOVALI BAKAN'DAN TÜRK İŞ İNSANLARINA YATIRIM DAVETİ

ATO BAŞKANI BARAN: "KOSOVA İLE TİCARETİ MİLYAR DOLAR DÜZEYİNE ÇIKARMAK İÇİN HAZIRIZ"

23 Haziran 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Kosova'nın tarihi ve kültürel bağların üzerine, ekonomik, ticari ve eğitim başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği geliştirdiğini belirterek, "Tüm gelişmelere rağmen Türkiye ile Kosova arasındaki ticaret, istediğimiz seviyeye ulaşmış değil" dedi.

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka, ATO Başkanı Baran'ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, Kosova'nın da içinde yer aldığı Balkanlar'ın Türkiye'nin ekonomik ve siyasi politikaları açısından özel bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Kosova'nın bağımsızlığı ve ekonomik gelişimi, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan yolu Balkanlardaki barış ve istikrarın temelini oluşturuyor " dedi.

Coğrafi yakınlığa, Türk nüfusunun yoğunluğuna ve ilişkileri geliştirme niyetine rağmen Kosova ile Türkiye arasındaki ticaretin istenen seviyeye ulaşamadığına dikkat çeken Baran, "Ülkelerimiz arasındaki ticaret hala milyon dolar düzeyinde seyrediyor. Bu rakamla yetinmek mümkün değil. Ticaretimizi en kısa sürede milyar dolar düzeyine ulaştırmak için Ankara Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız" diye konuştu.

-"TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİN DEVAMINA İHTİYACIMIZ VAR"-

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka da ziyarette yaptığı konuşmada, Kosova'nın kalkınmasını hızlı ve sağlam yapabilmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bu süreçte Türkiye'yi hep yanlarında gördüklerini söyledi. Bakan Damka, hâlihazırda Türk şirketlerinin Kosova'da havalimanı ve enerji alanlarında yatırımları bulunduğunu, Ziraat Bankası, İş Bankası ve TEB'in de Kosova'da hizmet verdiğini bildirdi.

Türkiye'nin desteğinin devam etmesine olan ihtiyaçlarından bahseden Damka, "Türkiye Kosova'nın, savaş sırasında da, sonrasındaki yapılanma sürecinde de, kalkınma sürecinde de yanında olduğunu her zaman hissettirdi. Şimdi bunun devamını getirmek arzusundayız. Genç bir ülke olarak her zaman desteğe ihtiyacımız var. Sizlerden destek gördüğümüz sürece sırtımız yere gelmez" dedi.

-KOSOVA TÜRK İŞ İNSANLARINA YATIRIM ÜSSÜ OLABİLİR-

Ankaralı iş insanlarını Kosova'da yatırım yapmaya davet eden Damka, sanayi bölgeleri ile serbest bölgelere yatırım yapılması durumunda Kosova'nın bir üs olarak değerlendirilebileceğini ve buradan Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri'ne kolaylıkla ihracat yapılabileceğini anlattı. Bakan Damka, Kosova'da yatırım yapmak isteyenlere yer tahsisinin de aralarında bulunduğu destekler sağlandığını bildirdi.

Kosova'da 30 bini aşan sayıda Türk'ün yaşadığını kaydeden Bakan Damka, Türkçe konuşan nüfusun 300 bini aştığını, Prizen'in de aralarında bulunduğu bazı bölgelerde Türkçe'nin resmi dil olarak kullanıldığını bildirerek, "Türk yatırımcıları ülkemize yatırım yaptıklarında dil konusunda da zorluk çekmeyecektir" dedi.

Yaklaşık 2 bin Kosovalı öğrencinin Türkiye'de üniversite eğitimi gördüğünü bildiren Bakan Damka, bu öğrencilerin de Türk yatırımcılara çalışmalarında katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Bakan Damka'nın ziyaretinde ATO Başkanı Baran'a, Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ülkü Karakuş, Adem Ali Yılmaz, Nihat Uysallı, Süleyman Ekinci, Halil İlik, Nuh Acar ile ATO Eski Yönetim Kurulu Üyesi Hıfzı Kuruşa eşlik etti.