Görüşlerinizi
Paylaşın
II. ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 19-20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği "II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi", oturumları, eğitim programları, fuar ve etkinlikleriyle kamuoyunun yoğun ilgisini çekti.

 

Zirve ve fuar, üç günde 57 bin katılımcı sayısına ulaşarak, Türkiye'de coğrafi işaretler konusunda bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük etkinlik oldu.

 

ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleşen Zirve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açılış konuşması ile başladı.

 

3 günlük program süresinde, 2 açılış konferansının yanı sıra 12 oturum ve 63 sunum gerçekleştirildi. Oturumlarda 25'i yabancı olmak üzere toplam 83 konuşmacı, coğrafi işaretli ürün konusunu ele aldı. Zirve'ye çok sayıda uluslararası kuruluşun temsilcisi de konuşmacı olarak katıldı. Eğitim programlarına katılan 2 bin 765 kişi, sertifika almaya hak kazandı.

 

Zirve kapsamında gerçekleştirilen "Coğrafi İşaretler Fuarı"nda 105 kuruluş stant açtı. Fuarda, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlıkları, üretici birlikleri yer alırken, şehirler valilikler, kalkınma ajansları tarafından temsil edildi. Belediyeler ile Oda ve Borsaların da katıldığı fuarda, coğrafi işaret tescilli ürünlerin sergilendiği stantlarda, Kayseri pastırmasından Siirt fıstığına, Gaziantep baklavasından Beypazarı kurusuna kadar yüzlerce yöresel ürün yer aldı.

 

Fuara Başkent'te bulunan büyükelçilikler de önemli katkı sağladı. Avusturya, Ekvator, Güney Afrika, Gürcistan, İtalya ve Tanzanya Büyükelçilikleri stant açarak katılım sağladı ve ülkelerinin ürünlerini tanıttılar. Sayıları 40'ı aşan ülke de temsilcileri de alım heyetleri olarak fuarda yer aldılar.