Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO, TURİZMİN KALBİ TRAVELEXPO ANKARA 6. ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI'NDA STANT AÇTI

ATO BAŞKANI BARAN, TRAVELEXPO'NUN AÇILIŞINA KATILDI.

BARAN: "FUARLAR TURİZMİN DIŞA AÇILAN KAPISIDIR"

BARAN: "ANKARA'NIN TURİZMDE MARKA OLMASI İÇİN BİRLİKTE AYNI HEDEFE YÖNELİK ÇALIŞMA VE DİREKT UÇUŞA İHTİYAÇ VAR"

16 Kasım 2023-Bu yıl 6.'sı düzenlenen TravelExpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, kapılarını açtı.  Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, fuar ile Ankara'nın dünyaya tanıtılacağını belirterek, "TravelExpo, bizi uluslararası konuklara ve alım heyetlerine tanıtırken Büyükelçilikler'in açtıkları stantlarla yabancı ülkeleri ve onların turizm potansiyelini de tanıtacak. Fuarlar her zaman turizmin dışa açılan kapısıdır" dedi. 

TravalExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı görkemli bir törenle başladı. Ünlü Sanatçı Volkan Severcan ile sunucu Şahsa Orujova'nın sunumlarını yaptığı açılış programı, Türk sanat müziği dinletisi ile başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ankara Valisi Vasip Şahin'in katılımı ile gerçekleşen ve Ankara seymenlerinin de gösterileriyle renklendirdiği açılışta konuşan ATO Başkanı Baran, 2023 yılının hem ATO'nun kuruluşunun hem de Ankara'nın başkent oluşunun 100. yılı olduğunu belirterek, Türkiye'nin 100 yıllık sürede birçok alanda olduğu gibi turizmde de bir dünya markası hâline geldiğini bildirdi.

Türkiye'nin geçen yıl 50 milyonun üzerinde turistle dünyanı en çok ziyaretçi alan dördüncü ülkesi olduğuna dikkat çeken Baran, 46 milyar doları aşan gelir elde edildiği bilgisini verdi. Baran, bu yılın 9 ayında Türkiye'ye gelen turist sayısının 45 milyonu, turizm gelirinin ise 42 milyar doları aştığını ifade ederek "Kültür ve Turizm Bakanlığımız, ülkemizi dünyanı dört bir köşesinde tanıtmaya yönelik etkin çalışmalar yürütüyor. Döviz kazandırma ve cari işlemler dengesine katkılarındaki rolünün yanı sıra istihdama da pozitif katkı sağlayan turizm sektörü, 100 milyar dolarlık bir hedefi önüne koymuş durumda" dedi.

-SAĞLIK TURİZMİ ÖNE ÇIKIYOR-

Ankara'nın binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri, termal kaynakları, üniversiteleri, sağlık merkezleri ile turizm sektöründe gözde destinasyonluğuna aday olduğuna dikkat çeken Baran "Ankara'nın sağlık, fuar, kongre ve toplantı turizminde ilerlemesi için çalışmalar yürütüyoruz. Şehrimizin kongre, toplantı ve etkinlik alanında potansiyelini dünyaya tanıtmak amacıyla Odamız çatısı altında 'Kongre ve Ziyaretçi Bürosu' kurduk. Sağlık turizmini tanıtmak amacıyla da 'Health Ankara' markasını oluşturduk" diye konuştu. Baran, açılışını yaptıkları fuarla Ankara'nın tüm potansiyelinin dünyaya tanıtılacağını vurgulayarak "TravelExpo, bizi uluslararası konuklara ve alım heyetlerine tanıtırken Büyükelçilikler'in açtıkları stantlarla yabancı ülkeleri ve onların turizm potansiyelini de tanıtacak. Fuarlar her zaman turizmin dışa açılan kapısıdır" dedi.

YURT DIŞINA DİREKT UÇUŞ SAYISI ARTMALI

Konuşmasında direkt uçuş konusuna da dikkat çeken Baran "Kısa süre önce UNESCO'nun Dünya Kültürel Mirası listesine giren Gordion Antik Kenti ve Ahi Şerafeddin Camii şehrimizin tescilli ve kıymetli değerleri. Çevre ilçeleriyle sahip olduğu potansiyele baktığımızda, Ankara'nın kültür, sanat ve turizminde bir dünya markası olmasını bekliyoruz. Bunun için iki şeye ihtiyacımız var. Bunlardan biri birlikte aynı hedef için çalışmak, ikincisi de yurt dışına direkt uçuş sayısının artması. Çünkü direkt ulaşım, turist sayısının artması için en temel ihtiyaç; hele de sağlık turizminde olmazsa olmaz. Birkaç saatlik uçuş mesafesinde 1.6 milyarlık bir nüfusa ulaşabilecek bir konumda olmamıza rağmen, maalesef yurt dışı uçuşlar konusunda geride kalıyoruz. Geçmişte ısrarlı taleplerimizle 40'a yakın destinasyona direkt uçuş başlatılmıştı. Bugün hem bu sayı gerilerde hem de direkt uçuş biletleme maliyetleri, aktarmalı uçuşlara nazaran daha yüksek. Bu tablonun en kısa zamanda değişeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

-MAKRO POLİTİKA AÇISINDAN TURİZM KİLİT KONUMDA-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı'nda ikinci büyük ekonomi merkezi olarak Ankara'nın öncü rol oynayacağına inandığını söyledi. Turizmin farklı kültürleri tanımaya, yeni yerler görmeye ve diğer yaşam tarzlarıyla tanışmaya olanak tanıyan bir alan olduğunu belirten Yılmaz, turizmin kendi içinde sağladığı ekonomik değere ilave yeni ilişkilerin gelişmesine ve çeşitli alanlarda iş birliklerine kapı açtığını dile getirdi. Turizmin toplumlararası ilişkileri geliştiren bir sektör olduğunu da aktaran Yılmaz, son yıllarda özellikle ulaşım ve teknolojide yaşanan dönüşümlerin sektörü ve tüketicilerin taleplerini önemli ölçüde etkilediğini, turizm sektörünün dünya ekonomisinde en hızlı gelişen ve genişleyen alanlardan biri haline geldiğini ifade etti. Türkiye'nin makro politika açısından da turizmin kilit konumunda olduğuna işaret eden Yılmaz, "12. Kalkınma Planımızı Meclisimiz kabul etti. Oradaki amacımız cari açığımızı sıfır seviyelerine doğru yaklaştırmak. Burada turizmin çok önemli katkısı olacak" diye konuştu.

"TURİST SAYISI 20 YILDA 3,4 KAT ARTMIŞ"

Yılmaz, seyahat sektöründe 2033 beklentilerine bakıldığında dünyada 15,5 trilyon dolarlık bir büyüklükten bahsedildiğini, turizmin 2033'e kadar dünya çapında 430 milyon kişiye daha istihdam sağlayacağının tahmin edildiğini belirterek, bu pastadan Türkiye'nin daha fazla pay almasını amaçladıklarını vurguladı. Turizmi sadece "kum, deniz, güneş"ten ibaret görmediklerini anlatan Yılmaz, bunların yanında kültür, doğa, tarih, sağlık, termal, kış, kongre ve ekoturizm gibi alanlarla da turizmi çeşitlendirdiklerini dile getirdi. Küresel salgına rağmen turizmde salgın öncesinin üzerine çıkan bir performans sergilediklerine işaret eden Yılmaz, "Ülkemize gelen yabancı turist sayısı son 20 yılda 3,4 kat artmış durumda. 2022 yılında 51,4 milyon kişiye ulaştık. Yani 50 milyon sınırını aştık" ifadesini kullandı.

Yılmaz, insan kaynağı konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortak çalışmaları olduğunu belirterek, turizm meslek liselerindeki öğrencilerin 3 dil konuşmaya başladığını söyledi. Turizmde iyiye gidişin katma değer artışı açısından da kendini gösterdiğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti: "2017 sonunda kişi başı gecelik geliri turizmde sadece 65 dolarmış, bunun 2022 yılında 89 dolara çıktığını görüyoruz. 2023 yılında ise 100 dolara ulaşmış durumda. Bu şu anlama geliyor, 2017'den 2023'e çok kısa bir sürede gecelik kişi başı gelir dolar bazında yüzde 55 artmış. Bunun anlamı şu, Türkiye artık çok daha katma değeri yüksek bir turizm sektörüne sahip. İnşallah daha da yukarıdaki rakamları görürüz. Seyahat acentesi sayımız 14 bin 500'e ulaştı."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Başkent Ankara'nın doğa turizmi, kültür, tarih ve inanç turizmi ile termal ve sağlık turizmi alanlarında turizm çeşitliliği potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kuş cennetiyle meşhur Nallıhan, kırsal turizmde marka ilçeler Beypazarı, Çubuk ve Ayaş, termal turizmde Haymana ve Kızılcahamam, kış turizminde Elmadağ'ın Ankara'nın zenginlikleri olduğunu vurgulayan Yılmaz, geçen yıl Ankara'da 3,5 milyon ziyaretçinin konakladığını, 8 milyon kişinin de müzeleri gezdiğini dile getirdi. Turizmde yeni bir döneme girildiğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Geleceğe ilişkin iddialı hedeflerimiz var. 2028'de 70 milyon turisti aşan bir turizm sektörü diyoruz. 2030'lara doğru giderken 100 milyar dolar turizm hedefimiz var. Çok önemli, iddialı bir hedef ama bu yıl 55 milyar dolarları bulduysak, katma değeri de giderek artan bir turizm sektörü oluşturuyorsak neden olmasın. Bu iddialı hedefleri de inşallah Bakanlığımız ve sektörün bütün paydaşlarıyla gerçekleştirme gayreti içinde olacağız. Bu çerçevede Türkiye'nin bütün potansiyelini harekete geçirmek durumundayız."

-ANKARA'YA 5 MİLYON TURİST-

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Mehmet Nuri Ersoy da konuşmasında, fuarın turizm potansiyeline yeni katkılar yapacağına inandığını söyledi. Ankara'daki konaklama tesislerine 2002'de gelen toplam ziyaretçi sayısının 1,2 milyon olduğunu söyleyen Ersoy, geçen yıl bu sayının 3,2, toplam gecelemenin de 5,6 milyona ulaştığını belirtti.

-ANKARA'NIN TURİZM POTANSİYELİ-

Konuşmasında Ankara'nın sağlık turizmine değinen ve Başkent'in bu alanda geniş bir hacme sahip olduğunu vurgulayan Ersoy, "Sağlık tesisi sayısı 406, aracı kuruluş sayısı ise 113'tür. Geçen yıl 337 bin yabancı hasta 2,3 milyon geceleme  gerçekleştirmiştir. 2021'de 756 milyon dolar olan gelir, 2022'de 1,1 milyar dolara, bu yılın ilk 10 ayında ise 763 milyon dolara ulaşmıştır. Yine Ankara'da bulunan 77 müzeyi geçen yıl 7,9 milyon kişi ziyaret etmiştir" diye konuştu.

Ersoy, UNESCO'ya yönelik çalışmalarının da hız kesmeden sürdüğünü dile getirerek, "Ayrıca Ankaramızın en önemli kültürel değerlerinden olan Polatlı Yassıhöyük'teki Gordion Antik Kenti ile Anadolu'nun Orta Çağ dönemi ahşap direkli ve kirişli camileri arasında olan Ahi Şerafettin Camisi'nin UNESCO Kalıcı Miras Listesi'ne alınması bizi sevindiren bir diğer gelişme oldu. İnşallah UNESCO Kalıcı Miras Listesi'ndeki kültür varlıklarımızın sayısını her yıl daha da artıracağız. Yine, Ankara Atatürk Kültür Merkezi binasında, Türk tarihini, başlangıcından itibaren her dönemiyle yansıtan yazılı ve sözlü tarihimizi, yaşantımızı her türlü belgesiyle, objesiyle ortaya koyan, bunları tek bir çatı altında toplayan Türk Tarihi Müzesi'nin kurulması da planlarımız arasındadır. Sergi salonları, interaktif ekranlar ve estetik detaylarla zenginleştirilecek müzede depo müze, kütüphane, dijital sergi salonları yer alacaktır. Bu kapsamda, AKM binasının müze ve kütüphaneye dönüştürülmesi hususunda mühendislik ve teşhir tanzim proje çalışmaları başlatılmıştır" dedi.

Fuarın, sektör paydaşlarının verimli bir buluşma zemini olacağına inandığını dile getiren Ersoy, "3 bin 500 metrekarelik bir alanda 75 bini aşkın ziyaretçinin beklendiği fuar, Ankara'nın turizm potansiyeline çok büyük katkı sağlayacaktır. Turistik potansiyelimizin hem ülke olarak hem de Ankara özelinde değerlendirilip tanıtılacağı fuar kültür, termal, sağlık, kamp ve karavan turizmi sahalarında yeni açılımlara, fırsatlara ev sahipliği yapacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

-ANKARA'DA TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN İZLER-

Programda konuşan Ankara Valisi Vasip Şahin de Ankara olarak Türkiye'nin zenginliğine katkıda bulunmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirterek, "Ankaramızın tanınırlığı ve turizmi için bu sene iki önemli gelişme yaşandı. Bunlardan birisi Gordion'un Dünya Miras Listesi'ne alınması, diğeri de Ahi Şerafeddin Camii diğer adıyla Aslanhane Camii'nin bu listeye dâhil edilmiş olması. Görünürlük açısından oldukça önemliydi. Ankara'nın neresine baksanız tarihi derinliklerinden bir iz buluyorsunuz. Dolayısıyla biz Ankara olarak Türkiye'nin zenginliğine katkıda bulunmak için elimizden gelen çabayı göstermeye çalışıyoruz. Ankara, bu anlamda her türlü görevi üstlenmeye hazır. Bugün Ankara 700 bine yaklaşan yıllık yabancı turisti misafir etmesiyle aslında potansiyelinin çok altında bir noktada. Bu sayıyı en kısa zamanda iki-üç milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Yine sağlık turizminde yıllık ortalama 250 bin civarında yabancı hastayı Ankaramızda misafir ediyoruz. Burada da yüksek bir potansiyelimiz var. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda bu hedeflerin çok üstüne çıkmış olacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından ATO Başkanı Gürsel Baran, Yılmaz, Ersoy ve Şahin'e ATO'nun "Yüzüncü Yıl Hatırası" ile Yılmaz'a Arslanhane Camii'nin Ankara Şehir Planını da hazırlayan Alman Mimar Hermann Jansen tarafından 1936 yılında resmedilen tablosunu hediye etti. Daha sonra protokol üyeleri, kurdele keserek fuarın açılışını yaptı. Açılışın ardından Yılmaz, Ersoy, Şahin ve Baran stantları gezdi.

-ATO ANKARA'YI TANITMAK İÇİN STANT AÇTI-

ATO, TravelExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda 64 metrekarelik bir stantla katılım sağlayarak, "Kongre ve Ziyaretçi Bürosu" markası altında Ankara'nın turizm potansiyelini, "Health Ankara" markası altında da sağlık turizmi potansiyelini tanıttı.