Görüşlerinizi
Paylaşın
62. KOMİTE -
GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ
ATO BAŞKANI BARAN: "MÜTEAHHİTLİK ANAYASASI ÇIKARTILMASI ŞART"

-ANKARA'DAKİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİ, ANKARA TİCARET ODASI'NDA BULUŞTU.

 

-ATO BAŞKANI BARAN, İNŞAAT SEKTÖRÜ İLE İLGİSİ OLMAYAN KİŞİLERİN MÜTEAHHİTLİK YAPAMAMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, "MÜTEAHHİTLİK ANAYASASI'NIN ÇIKARTILMASI ŞART" DEDİ.

 

6 NİSAN 2017- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, inşaat sektörü büyüdükçe müteahhit sayısının da arttığını belirterek, "Her önüne gelenin bu işi yapamaması lazım. Ekonomide büyük ağırlığa sahip olan sektörün standardının ortaya konulması gerekiyor. Müteahhitlik tanımının da içinde yer alacağı bir Müteahhitlik Anayasası'nın çıkartılması şart" diye konuştu.

 

Ankara Ticaret Odası, gayrimenkul sektörü temsilcilerini bir araya getirerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı. ATO Congresium'da yapılan toplantının açılışında konuşan Baran, ekonomik büyümenin ana motorlarından birisini oluşturan inşaat sektörünün 2016 yılında yüzde 7,2 büyüdüğünü hatırlatarak, "İnşaat ve gayrimenkul sektörü, yeni konut talebi ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla önümüzdeki dönemde daha da büyüyecek" dedi.

 

Türkiye'de konut ihtiyacının sürekli arttığını kaydeden Baran, yüksek bir kentleşme oranına sahip olan Ankara'da da yoğun bir yapılaşma süreci yaşandığını bildirdi. Memur kenti kimliğinden sıyrılarak sanayi ve ticaret kenti haline gelen Ankara'da konut ve ofis tercihlerinin değiştiğine işaret eden Baran, şunları kaydetti:

 

"Özellikle son 15 yıl içerisinde Ankara'nın çehresini değiştirecek büyük çaplı konut ve ofis projeleri hayata geçirildi. Kentsel dönüşüm ile şehrimiz yenileniyor. Kentsel dönüşümün daha da ivme kazanacağını ve Ankara'nın çehresinin önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte tamamen değişeceğini düşünüyorum. Çünkü lüks konut ve ofis anlamında henüz yolun başındayız."

 

Ankara için sağlık, fuar ve kongre turizminin çok önemli olduğunu söyleyen Baran, fuar alanı sorununu çözme gayreti içinde olduklarını bildirdi. Baran, ATO yönetimi olarak sağlık, fuar ve kongre turizminin önünde engel oluşturan yurt dışına direkt uçuşlar konusunu gündeme getirdiklerini ve Başbakan Binali Yıldırım'dan bu konuda destek aldıklarını ifade etti.

 

-ÇİFTE VERGİLENDİRME ÖNLENMELİ"-

 

Sektörün sorunlarına da değinen Baran, kat karşılığı inşaat yapan müteahhitlerin bir kez sahibinden arsayı devralırken, bir kez de satış aşamasında olmak üzere iki kez tapu harcı ödediklerini belirterek, çifte vergilendirmenin önlenmesi gerektiğini bildirdi. Konut ve işyerinde Eylül sonuna kadar devam edecek KDV indiriminin sektörün hareketlenmesi için fırsat olacağını söyleyen Baran, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan ve yabancılardan konut ve işyeri ediniminde KDV alınmaması, Eylül sonuna kadar tapu harçlarının binde 20'den 15'e indirilmesinin sektör açısından olumlu adımlar olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

 

ATO Gayrimenkul Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Temel Aktay, toplantının ana amacının Türkiye'nin önemli sektörlerinden olan inşaat sektörünün masaya yatırılarak gayrimenkul, inşaat, satış ve pazarlama hususlarında fikir alışverişi yapmak olduğunu söyledi. Toplantıların devam edeceğini bildiren Aktay, "Amaç bu organizasyonun sonucunda çıkacak bilgi birikimine göre kendimize bir yön çizmek" dedi.

 

ATO Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Erdoğan Yıldırım da konuşmasında, son yıllarda Ankara'nın gayrimenkul sektöründe üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını ve birçok projeyle İstanbul ile yarışacak hale geldiğini söyledi. Yıldırım, dünyada sıralamaya giren müteahhitlerin çoğunun Ankara'dan çıktığını kaydetti. Ankara'da her yıl yapı fuarları düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Ankara güzel işler yapıyor. Ankara'daki gayrimenkul firmalarımız da üzerine düşenleri yapıyor" dedi.

 

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ise Cannes ve İstanbul'daki gibi gayrimenkul fuarlarının Ankara'da da yapılması için gayret gösterdiklerini söyledi. Erdal, inşaat sektörünün Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

 

-TELLİOĞLU: "ULUSLARARASI PAZARLARA AÇILMALIYIZ"-

 

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu da ekonominin ana sektörü olan inşaat sektörünün birçok sorunu bulunduğunu belirterek, "Ürettiğimizi uluslararası piyasalarda pazarlayamama ve fuar alanı sorunumuz var. İnşaat sektörü bu şekliyle sürdürülebilir değil. İnşaat ve gayrimenkul sektörümüzün uluslararası pazara açılması lazım. Fuarcılık noktasında Ankara'yı Türkiye ortalamasına bile getiremedik. MIPIM benzeri bir fuarın Türkiye'de çoktan yapılması lazımdı. İnşaat sektörünün tökezlemesi, Türkiye'nin tökezlemesi anlamına gelir" dedi.

 

CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı da konuşmasında, Türkiye'de inşaat sektörünün doğduğu şehrin Ankara olduğunu belirterek, Eylül ayında Ankara'da düzenleyecekleri CNR Emlak Ankara Fuarı hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda sektör temsilcileri de söz alarak sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler. Toplantıya, Tapu Dairesi Başkanı Adnan Kahveci, Tapu Kadastro Uzmanı Metin Uludağ, ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyeleri İhsan Şahin ve Ziya Kemal Gazioğlu, ATO Meclis Üyeleri ve gayrimenkul sektörünün temsilcileri katıldı.