DUYURU VE ETKİNLİKLER

» Hakkımızda
» İhracat Belgeleri Düzenleme
» Hizmetlerimiz
» Duyuru ve Etkinlikler
» Ülkeler ve Dış Pazarlar
» Fuar ve Sergiler
» Önemli Adresler
» Dış Talepler
» İhracatçılar Listesi

DIŞ TİCARETTE SON GELİŞMELER

ANKARA TİCARET ODASI

DIŞ İLİŞKİLER VE DIŞ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ

22/06/2016

 

 

 

BULGARİSTAN'IN SOFYA HAVALİMANI İÇİN İMTİYAZ İHALESİ

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Odamıza iletilen bir yazıya göre; T.C. Ekonomi Bakanlığı web sitesinde 15.06.2016 tarihinde Sofya Ticaret Müşavirliğince yayımlanan bir duyuruda, Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı tarafından Sofya Havaalanı’nın 35 yıllık imtiyaz haklarının sunulduğu bir kamu ihalesi açıldığı duyurulmuştur.

İhaleye ilişkin ayrıntılar aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır:  http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3253_Bulgaristan_Sofya_Havaalani.pdf

 

 

İBER-AMERİKA TİCARET ODALARI BİRLİĞİ (AICO)

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Odamıza gelen bir yazıya göre; İber-Amerika Ticaret Odaları Birliği (AICO), İber Yarımadası ülkeleri ile Latin Amerika bölgesinde yer alan ülkelerin Ticaret Odaları/Birlikleri/Federasyonlarını tek çatı altında birleştiren, kar amacı gütmeyen bir uluslararası kuruluştur. 23 ülkeden 400 üyesi bulunan AICO’nun Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olan TOBB aracılığıyla Türk firmaları, www.centrodenegociosaico.org adresinde bilgilerini paylaşmaları halinde, İber-Amerika Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalar ile iş yapabilme imkânına sahip olabileceklerdir.

Ücretsiz olan bu hizmetten faydalanmak isteyen firmaların ekteki formu İngilizce olarak (eksiksiz bir şekilde) doldurmaları ve TOBB’a (e-posta: seda.gedik@tobb.org.tr, Faks: 0312 218 22 09) iletmeleri gerekmektedir.

 

 

BAUMA CHINA 2016 FUARI

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza gelen bir yazıda;  22-25 Kasım 2016 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şanghay şehrinde  “BAUMA CHINA 2016” Fuarının düzenleneceği bildirilmiştir.

Asya’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük ve en önemli iş, inşaat makineleri, madencilik, beton sanayisi ve inşaat teknolojileri fuarı olarak nitelendirilen fuara katılım bedeli 650 Euro/m2 olarak belirlenmiş olup; fuara minimum 12m2 ile katılım sağlanabileceği belirtilmektedir.

Fuar devlet desteği kapsamında olup; paket fiyat üzerinden yapılacak %70 oranında devlet desteğine ilişkin işlemler İstanbul Ticaret Odası tarafından yürütülecektir. Etkinliğe ilişkin broşür ve katılım formu
www.tobb.org.tr adresinin “Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyurular/Çin” bölümünde yer almaktadır.

 

 

KOLOMBİYA ÜLKE GÜNLERİ

 

Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından Odamıza iletilen bir yazıya göre; üyelerinin uluslararası pazarlarda ihracat yapabilme potansiyellerini artırabilmelerini sağlamak, hedef ülkelerdeki iş yapabilme kabiliyetlerini güçlendirmek, pazarın güçlü ve zayıf yönleri ile tüketici trendlerini daha yakından tanıyabilmelerini sağlamak ve çeşitli işbirliği alanları yaratabilmek amacıyla, ASO tarafından “Ülke Günleri” başlığı altında yeni pazarlar konusunda üye bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir.

Bu kapsamda, ASO ve Kolombiya Hükümeti Turizm Yabancı Yatırım ve İhracat Tanıtım Ajansı-PROCOLOMBIA işbirliğinde, 23 Haziran 2016 Perşembe günü saat 16:00’da “Ülke Günleri: Kolombiya etkinliği gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede; toplantı programı, ikili iş görüşmeleri için sektörler ve kurumlar http://www.aso.org.tr/ulke-gunu-kolombiya/ bağlantısında  paylaşılmış olup, etkinliğe katılmak isteyenlerin katılım formunu doldurarak, 21 Haziran 2016 Salı gününe kadar Ankara Sanayi Odası Araştırma ve Yönlendirme Müdürlüğü’ne (e-posta: dim@aso.org.tr ) katılımlarını bildirmeleri gerekmektedir.

 

 

MAHAN HAVA YOLLARI İLE ANKARA’DAN DİREKT UÇUŞ İMKÂNI

 

Tahran merkezli Mahan Havayolları’nın Ankara GSA merkez ofisinden Odamıza gelen bir yazıda; 23 yıldır yılda 5,5 milyon yolcu yaşıma kapasitesine sahip, İran’ın en büyük özel havayolu şirketi olan Mahan Havayolları’nın Ankara ve İstanbul’dan Tahran’a direkt uçuşları bulunduğu belirtilmektedir. Her hafta Salı, Perşembe, Cuma ve Pazar olmak üzere Ankara’dan, haftanın her günü günde iki defa olmak üzere ise İstanbul’dan Tahran’a uçuşları bulunan Mahan Havayolları, aynı zamanda Ortadoğu, Uzakdoğu ve Avrupa’da 24 başka şehre de uçmaktadır.

Detaylı bilgi için Mahan Havayolları Ankara merkez ofisi ile iletişime geçilebilir.

GSA Mahan Air / Andiratour

Tel: +90 (312) 425 70 95

Fax: +90 (312) 425 70 46

GSM: +90 (549) 590 7052

www.andiratour.com

 

 

ZAMBİYA’DA İŞ İMKANLARI

 

Odamıza TOBB tarafından iletilen bir yazıda; Zambiya’da faaliyet gösteren Mulungushi Çok Amaçlı Tarım Kooperatif Ortaklığı’nın ülkelerinde yer alan tarım arazilerinde yapılması planlanan yatırımlar için Türkiye’den ortak arayışında olduğu belirtilmekte olup, söz konusu işletme ve gerçekleştirilmesi düşünülen projelerin yer alacağı tarım alanları hakkında http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3252_Zambia_Mulungushi.pdf bağlantısında yer alan bilgi notu paylaşılmaktadır.

 

Söz konusu tarım alanındaki yatırımların, tarım sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanı sıra turizm, madencilik ve gayrimenkul sektörlerinde de faaliyet gösteren firmaları ilgilendirebileceği bildirilmekte olup; daha detaylı bilgi için notta iletişim bilgileri yer alan ilgili kişi ile veya Zambiya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçilebilecektir.

 

 

EİT KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ENERJİ/PETROKİMYA ŞİRKETLERİ 1. TOPLANTISI

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen bir yazıda; Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Kamu ve Özel Sektör Enerji/Petrokimya Konsorsiyumu/Şirketleri 1. Toplantısı’nın 16-17 Ağustos 2016 tarihlerinde, Tahran’da İran Ticaret, Sanayiler, Madenler ve Tarım Odası (ICCIMA) hizmet binasında gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmaların katılım formunu doldurarak, ICCIMA’ya gönderilmek üzere, 30 Haziran 2016 tarihine kadar e-posta ile TOBB’a (kaan.gaffaroglu@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. Program ve katılım formu TOBB web sitesinin (www.tobb.org.tr) Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları-Ülke Duyuruları-İran” bölümünde yer almaktadır.

 

 

FİLDİŞİ SAHİLİ ZANAAT PAZARI FUARI

  

Dışişleri Bakanlığı’ndan Odamıza iletilen bir yazıda; 16-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ulusal Girişimcilik, Zanaat ve KOBİ'lerin Desteklenmesi Bakanlığı tarafından ''Fildişi Sahili Zanaat Pazarı'' adlı el sanatları fuarının ikincisinin Abidjan'da düzenleneceği ve ülkemizin söz konusu Fuara onur konuğu olarak katılmaya davet edildiği belirtilmektedir.

 

Yazının devamında; ülkemizin tanıtımı ve zanaatkârlarımızın eserlerinin sergilenmesi için Dış İşleri Bakanlığı’na 300 metrekarelik bir alanın tahsis edileceği, ayrıca altyapının (klima, jeneratör ve jeneratör yakıtı) sağlanacağı belirtilmiştir. Fildişi Sahilleri'nde düzenlenecek olan fuara ülkemizin onur konuğu olarak katılmasıyla, geleneksel zanaatlar ile uğraşan zanaatkârlarımızın ve KOBİ'lerimizin katılımının Türk zanaatı örneklerinin sergilenmesi ve KOBİ'lerin tanıtımı açısından faydalı olacağı düşünülmekte olup, fuara dünyanın birçok ülkesinden katılımlar olmasına binaen çok miktarda satış yapıldığı ve dolayısıyla,  iştirakçilerin ürünlerini satma imkânı bulduğu belirtilmektedir.

 

Bu kapsamda, fuar hakkında detaylı bilgiler www.miva-ci.com adresinde yer almakta olup; katılmak isteyen işletmeler olması halinde, işletme iletişim bilgilerinin ankarasincan@kosgeb.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

 

 

BAUMA CHINA 2016 FUARI

 

İstanbul Ticaret Odası’ndan Odamıza intikal eden bir yazıya göre; Çin Halk Cumhuriyeti’nde her iki yılda bir kez düzenlenen BAUMA CHINA 2016 Fuarı Türkiye milli katılım organizasyonu bu yıl ikinci kez İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilecektir.

 

BAUMA CHINA Fuarı Asya’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük ve en önemli iş, inşaat makineleri, madencilik, beton sanayisi ve inşaat teknolojileri fuarı olarak nitelendirilmektedir.

 

Söz konusu fuar için katılım bedeli 650 Euro/m² olarak belirlenmiş olup, fuara minimum 12m² ile katılım sağlanabilecektir.

 

Fuar, Devlet Desteği kapsamında olup, paket fiyat üzerinden %70 oranında Devlet Desteğine ilişkin işlemlerin takibi İstanbul Ticaret Odası tarafından yürütülecektir.

 

Fuar hakkında detaylı bilgilere; İstanbul Ticaret Odası Fuar Pazarlama Birimi’nden ve   idil.aslantas@ito.org.tr adresi ve 0(212) 455 60 00 numaralı telefondan ulaşılabilmektedir.

 

 

GÜNEY AFRİKA/DURBAN İŞADAMLARI VE İŞKADINLARI HEYETİ

 

Odamıza Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından iletilen bir yazıya göre; TİM organizasyonu ve THY işbirliği ile 10-12 Ağustos 2016 tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yönelik işadamı heyeti düzenlenecek olup Durban şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda iş gezilerinin yanı sıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan nitelikli iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

 

Pazar payımızın artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyete Petrol ve Petrokimya Ürünleri, Makine ve Aksamları, Tarım Makineleri, Paketleme ve Kesme Makineleri, Madencilik Makineleri, Matbaacılık Makineleri, Otomotiv ve Yan Sanayi Ürünleri, Elektrik Motorları, Jeneratör ve Diğer Güç Sistemleri, İnşaat Malzemeleri ve Makinaları, Tıbbi Cihazlar, Tıbbi İlaçlar, Telefon Cihazları ve Ekipmanları, Gıda Ürünleri ve Ev Tekstili sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden veya Enerji sektörlerinde her iki ülkeye de yatırım yapmayı düşünen firmaların katılımlarında fayda görülmektedir.

 

Bu çerçevede, azami 34 katılımcıdan oluşacak heyete katılmak isteyen firmaların http://goo.gl/Atnljg adresindeki başvuru formunu eksiksiz doldurarak, en geç 19 Temmuz 2016 Salı günü mesai bitimine kadar başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgiye TİM’den Sayın Fadime Nebile Yükselici (0-312-472 05 60) aracılığı ile ulaşılabilir.

 

 

ROMANYA YATIRIM İMKÂNLARI

 

Odamıza Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından iletilen bir yazıda; Romanya Büyükelçiliği’nden gelen bir yazıya atfen, Romanya Hükümeti’nin “InvestRomania” temalı bir internet sitesi (www.investromania.gov.ro) faaliyete geçirmeye karar verdiği bildirilmektedir.

 

Romanya’daki yabancı yatırımcılara profesyonel destek sağlamayı amaçlayan söz konusu sitede; Romanya ekonomisi, yatırım imkanları, stratejik sektörler gibi bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda varlık beyanı ve organizasyon şeması gibi kurumsal veriler de iş dünyasının bilgilerine sunulmaktadır.

 

Potansiyel yatırımcılar ile yerel kaynaklar arasında bir köprü kurmaya yardımcı olacak söz konusu internet sitesi ile Türkiye ve Romanya arasındaki ikili ilişkilerin de geliştirileceğine inanıldığı ifade edilmektedir.