Görüşlerinizi
Paylaşın
GÜRCİSTAN BÜYÜKELÇİSİ ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

-GÜRCİSTAN BÜYÜKELÇİSİ KOPLATADZE, "TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN GÜRCİSTAN'DAN HEYET GETİRMEK İSTİYORUZ"

-GÜRCİSTAN BÜYÜKELÇİSİ KOPLATADZE, "TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN GÜRCİSTAN'DAN HEYET GETİRMEK İSTİYORUZ"

 

-BÜYÜKELÇİ :"İTALYAN FUTBOL TAKIMININ FORMALARI TÜRK YATIRIMCININ GÜRCİSTAN'DA KURDUĞU FABRİKADA ÜRETİLDİ"

 

-BÜYÜKELÇİ: "ANKARA'DAKİ GÖREV SÜREM DOLDUĞUNDA TİFLİS'E DİREKT UÇMAK İSTERİM"

 

-ATO BAŞKANI BARAN: "GÜRCÜLER BİZİM AKRABAMIZ. SİZLERLE HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ"

 

2 Ağustos 2017 Gürcistan Büyükelçisi İrakli Koplatadze, Gürcistan ile Türkiye'nin ticaretinde Ankara'nın payının artması gerektiğini belirterek, "Ticareti geliştirmek için Gürcistan'dan bir işadamı heyeti getirmek istiyoruz" dedi.

 

Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Büyükelçi Koplatadze, Türkiye'nin Gürcistan'ın çok önemli bir ticari ortağı olduğunu, iki ülke arasındaki dış ticaretin 1,5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Gürcistan'da çok sayıda Türk yatırımı bulunduğuna da dikkat çeken Büyükelçi Koplatadze, "Ülkemizdeki en çok yabancı yatırımcı Türkiye'den. Gürcistan için Türkiye ticari ortak olmanın dışında yatırımcı ortak konumunda" diye konuştu.

 

-İTALYAN FUTBOL TAKIMINA TÜRK FABRİKASINDAN FORMA-

 

Büyükelçi, Türk yatırımcıların, Gürcistan üzerinden Avrupa Birliği'ne ihracat yaptığını da belirterek, ""İtalya'da bir futbol takımının formaları Türk yatırımcının ülkemizde kurduğu fabrikada üretildi" dedi.

 

İki ülke arasında 2007'den bu yana Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu hatırlatan Büyükelçi Koplatadze, bu anlaşmanın güncellenmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Türkiye ile Gürcistan'ın ticaretinde Ankara'nın 100 milyon dolarlık bir pay aldığına dikkat çeken Büyükelçi, "Ankara ile ticari ilişkilerimiz İstanbul'un gerisinde kalıyor. Ankara ile potansiyelimizi geliştirmek için Gürcistan'dan, işadamlarından oluşan bir heyeti Ankara'ya getirmek istiyoruz" dedi.

 

ATO Başkanı Baran da, Gürcistan ile Türkiye'nin çok yakın iki ülke olduğunu hatırlatarak, "Gürcistan halkı bizim için önemli. Her şeyden önce Gürcüler bizim akrabamız. Sizlerle karşılıklı ticari ilişkileri geliştirecek her türlü işbirliğine açığız. Gürcistan'dan gelen işadamları heyetini üyelerimizle bir araya getirerek işbirliği olanaklarının geliştirilmesini sağlarız" dedi.

 

 

 

-"ANKARA'DAN TİFLİS'E DİREKT UÇMAK İSTERİM"-

 

Ankara'nın ekonomik yapısı hakkında detaylı bilgiler veren ATO Başkanı Baran, Ankara'nın sağlık ve kongre turizmindeki altyapısından bahsetti. Baran, göreve başladıklarından bu yana Ankara'dan yurtdışına doğrudan uçuşların artırılması için çalışma yürüttüklerinin altını çizerek, "İnanıyorum bu konu yakın zamanda çözüme kavuşacak" dedi. Gürcistan'dan sağlık turizmi amacıyla İstanbul'a gelenler olduğu belirten Büyükelçi Koplatadze, "Tiflis'ten Ankara'ya direkt uçuş olsa, vatandaşlarımızın büyük bölümü sağlık turizmi için Ankara'ya gelmek ister" dedi. Başkent Ankara'daki görev süresinin yaklaşık bir yıl sonra dolacağını kaydeden Büyükelçi, "Ankara'daki görev sürem dolduğunda Ankara'dan Tiflis'e direkt uçmak isterim" dedi.

 

Büyükelçi Koplatadze, kabulünden dolayı ATO Başkanı Baran'a teşekkür ederek masa üstü kalemi hediye etti. ATO Başkanı Baran da Büyükelçi'ye Ankara keçisinin tiftiğinden yapılmış bir atkı hediye etti.

 

Görüşmede, o sırada ATO Başkanı Baran'ı ziyarete gelen, Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Sancak da hazır bulundu.