Görüşlerinizi
Paylaşın
Gürsel BARAN, Ankara Ticaret Odası Başkanı

BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİ1960 yılında Siirt'te doğdu. 2 yaşındayken ailesiyle birlikte Ankara'ya taşındı. Eğitimini tamamladığı Ankara'da ticaret hayatına başladı. 1981 yılında boya ve vernik başta olmak üzere inşaat malzemeleri üzerine faaliyet gösteren Dost Boya şirketini kurdu. Halen bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir

 

1999 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyeliği görevine seçilen Baran, ATO çatısı altında farklı dönemlerde Bütçe ve Hesapları İnceleme ile İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Özel İhtisas Komisyonlarında Başkan, Fiyat Tahmin Komisyonu, Yerel Yönetimler Özel İhtisas Komisyonu ile Gayrimenkul Özel İhtisas Komisyonlarında üye olarak çalışmalar yapmıştır.

 

2016 yılında Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Baran, halen bu görevi sürdürmektedir.

 

Kredi Garanti Fonu'nda 2017-2018 döneminde yönetim kurulu üyeliği gerçekleştiren Baran, 2017 yılından bu yana Ankara Kalkınma Ajansı ile Ankara Fuarcılık Anonim Şirketinin yönetim kurulu üyeliği, 2018 yılından bu yana da GTİ Başkan Vekilliği ile TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. 2019 yılında TDV Mütevelli Heyet Üyesi olan Baran, 2020 yılı başından bu yana da DEİK Denetim Kurulu Başkanlığı görevini yerine getiriyor. 

 

Baran, Timkoder-Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği ve Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nda aktif olarak görev yapmaktadır. Arapça bilen Baran, evli ve 3 çocuk babasıdır. Baran'ın 3 torunu bulunmaktadır.