Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO YÖNETİMİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI KURTULMUŞ'U ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN: "MÜZİK MESLEK BİRLİKLERİNİN AÇIKLADIĞI MÜZİK KULLANIM BEDELLERİNİN YÜKSEKLİĞİ NEDENİYLE KÜÇÜK ESNAF SIKINTI YAŞIYOR" ATO BAŞKANI BARAN, ATO'NUN 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN TASLAĞA DAİR GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ BİR DOSYA HALİNDE SUNDU.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı GurselBaran, Türkiye'de telif hakkı konusundaki yasal düzenleme ile sanat ve sanatçının haklarının korunduğunu, Oda olarak da sanat ve sanatçı haklarına saygı duyduklarını belirterek, Müzik Meslek Birlikleri'nin açıkladığı müzik kullanım bedellerinin yüksekliği nedeniyle özellikle küçük esnafın sıkıntı yaşadığını söyledi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'u ziyaret ederek "hayırlı olsun" dileklerini iletti.

 

"TELİF KONUSU 55 BİN ÜYEMİZİ İLGİLENDİRİYOR"

 

Baran, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Taslağı"na ilişkin ATO'nun görüş ve önerilerini bir dosya halinde Bakan Kurtulmuş'a sundu. Baran, "Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Taslağı" odamıza bağlı 68 komiteden 24'ünde bulunan yaklaşık 55 bin üyemizi yakından ilgilendiriyor. Meslek birliklerinin açıkladığı müzik kullanım bedellerinin yüksekliği nedeniyle özellikle küçük esnaf sıkıntı yaşıyor" dedi.

ATO'nun 14 No'lu Medya Meslek Komitesi'nin sorunlarını tek tek Bakan Kurtulmuş'a aktaran Baran, sinema biletlerinden alınan %10 oranındaki "Eğlence Vergisi"nin sinema sektörünü zora soktuğunu anlattı.

Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından termal tesislerden yer altı kaynak termal suyu kullanımı olarak, ciro üzerinden alınan yıllık yüzde 1'lik idare payının yüksekliği konusundaki sorunu da ileten Baran, "Termal turizm Ankara'mız için çok önemli ancak söz konusu uygulamanın termal turizm yatırımı yapmak isteyenler için caydırıcı olarak görülüyor" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Numan Kurtulmuş da yaptığı konuşmada, ATO heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ATO heyetinin görüş ve önerilerini tek tek not alan Bakan Kurtulmuş, Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'u ziyaretinde ATO Başkanı Gürsel Baran'a Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Ülkü Karakuş, Ziya Kemal Gazioğlu, Faruk Köylüoğlu, Musa Beşparmak, Hakan Tarhan ile Meclis Üyeleri Temel Aktay, Abidin Memili, Ali Rıza Koç ve Seçim Aydın eşlik etti.