100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, KURBAN BAYRAMINDA İSRAF KONUSUNDA UYARDI

BAYRAM VESİLE OLSUN İSRAFIN ÖNÜNE GEÇELİM

ATO BAŞKANI BARAN, GIDA İSRAFININ TATİL DÖNEMLERİNDE ARTIŞ GÖSTERDİĞİNE DİKKATİ ÇEKEREK, "KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE ÖZELLİKLE HER ŞEY DAHİL OTELLERDE KONAKLAYACAK VATANDAŞLARIMIZ GIDA İSRAFINDAN KAÇINSINLAR" DEDİ.

 

DÜNYADA DOĞAL KAYNAKLARIN HIZLA TÜKENDİĞİNE DİKKATİ ÇEKEN BARAN, ELEKTRİK, DOĞALGAZ, SU VE KAĞIT TÜKETİMİNDE DE İSRAFTAN KAÇINILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, "GELECEĞİMİZİ İSRAF ETMEYELİM" DİYE KONUŞTU.

 

27 Ağustos 2017- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO üyeleri başta olmak üzere tüm vatandaşların ve İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, "Bayram vesile olsun israfın önüne geçelim" dedi. Baran, dünyada ve Türkiye'de ciddi boyutlara ulaşan gıda israfının tatil dönemlerinde artış gösterdiğine dikkati çekerek, "Kurban Bayramı tatilinde özellikle her şey dahil otellerde konaklayacak vatandaşlarımız gıda israfından kaçınsınlar" dedi.

 

Bayramların barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının yaşandığı,  küskünlüklerin dargınlıkların unutulduğu, milli ve dini duyguların ön plana çıktığı dönemler olduğunu hatırlatan Baran, "Kurban Bayramı'nın manevi ikliminin ön plana çıktığı şu günlerde Kur'an'ı Kerim'de yer alan (Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz, çünkü Allah israf edenleri sevmez) ayetinin gereğini yerine getirelim" dedi.

 

Baran, üretimin yanı sıra  bilinçli tüketimle de ekonominin verimli hale gelebileceğini söyledi.  Açık büfe yemek servisi yapılan her şey dahil otellerde ve lüks restoranlarda her gün tonlarca gıdanın çöpe gittiğini vurgulayan Baran, şunları kaydetti:

 

"Dünyada her yıl 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Türkiye'de de gıda israfı had safhaya ulaşmış durumda. Günde yaklaşık 5 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Bizim dinimizde israf haramdır. Türk toplumunda özellikle ekmek çok kutsal bin nimettir. Lütfen her türlü israftan kaçınalım."

 

-İSRAFA KARŞI MÜCADELE ETMELİYİZ-

 

Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya gibi pek çok ülkede insanlar açlıkla savaşırken dünya genelinde üretilen gıdanın üçte birinin çöpe atıldığına işaret eden Baran, "Bir yanda açlıkla savaşan ve gıda kıtlığından dolayı hayatını kaybeden milyonlarca insan varken diğer yanda milyonlarca ton gıda çöpe gidiyor. İsraf edilen gıdanın sadece dörtte biri ile dünyada açlık çeken 795 milyon insanı doyurmak mümkün. Bu konuda hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra toplumun tüm bireylerine sorumluluk düşüyor. İsrafa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz" diye konuştu.

 

-GELECEĞİMİZİ İSRAF ETMEYELİM-

 

Türkiye'de enerji tüketiminin hızla arttığını hatırlatan Baran, elektrik, doğalgaz ve su tüketiminde de israftan kaçınmak gerektiğini söyledi. Baran, "Dünyada doğal kaynaklar bilinçsizce ve hızla tüketiliyor. Geleceğimizi israf etmeyelim. Evlerimizde ve iş yerlerimizde alacağımız küçük önlemlerle elektrik, doğalgaz ve su tüketimini azaltabiliriz" dedi.

 

Kâğıt kullanımı konusunda da uyarılarda bulunan ATO Başkanı Baran, "Bir ton kâğıt 17 ağaçtan elde ediliyor. Ülkemizde her gün tonlarca kağıdın israf edildiği düşünülürse her gün yüzlerce ağacımız yok oluyor" dedi. Baran, kullanılmış kâğıtların mutlaka geri dönüşüme gönderilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.