Görüşlerinizi
Paylaşın
VENEZUELA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ATO'YA ZİYARET

-VENEZUELA BÜYÜKELÇİSİ REYES, 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ KINAYAN İLK ÜLKENİN VENEZUELA OLDUĞUNU BELİRTEREK, "BİZİM YÜZÜMÜZ TÜRKİYE'YE DÖNÜK" DEDİ. -BÜYÜKELÇİ REYES:"TÜRKİYE İLE KOL KOLA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ" -ATO BAŞKANI BARAN: "DÜNYANIN İKİ ÖNEMLİ ÜLKESİYİZ AMA ARAMIZDAKİ TİCARETİ ÇOK FAZLA GELİŞTİREMEMİŞİZ. İKİ ÜLKENİN İŞ BİRLİĞİ YAPABİLECEĞİ PEK ÇOK ALAN VAR."

26 EYLÜL 2017- Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, 15 Temmuz darbe girişimini kınayan ilk ülkenin Venezuela olduğunu hatırlatarak, "Bizim yüzümüz Türkiye'ye dönük" dedi.

Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret etti.  Petrol fiyatlarındaki ani düşüş nedeniyle yaşadıkları krizi aşmak için ekonomiyi çeşitlendirmeyi hedeflediklerini belirten Büyükelçi Reyes, "Bu süreçte Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Sizden öğrenecek çok şeyimiz var. Türkiye sadece Ortadoğu'da değil tüm dünya coğrafyasında önemli bir yere sahip" diye konuştu.

"TÜRKİYE İLE KOL KOLA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

Venezuela'nın dünyada kanıtlanmış en büyük petrol rezervine sahip olduğunu anlatan Büyükelçi Reyes, "Petrol gelirine son derece bağımlı bir ülke haline geldik. Diğer sektörleri terk ettik. Petrol gelirleri gelsin ama ekonomi sadece petrole bağımlı olmasın. Bunun için acil bir değişime gitmemiz ve en kısa sürede ekonomimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu atılım sürecinde Türkiye ile kol kola çalışmak istiyoruz" dedi. Tarım, turizm, alternatif enerji ve diğer sektörleri desteklemek durumunda olduklarını belirten Büyükelçi Reyes, tarıma elverişli 34 milyon hektar arazilerinin bulunduğunu, dünyanın en kaliteli kakaosunun Venezuela'da yetiştiğini anlattı.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun Ekim ayında yapılması planlanan Ekonomik İşbirliği Toplantısı için Ankara'ya gelebileceğini kaydeden Reyes, Maduro'nun Türk iş adamlarıyla bir araya gelmesini arzu ettiklerini belirterek bu konuda ATO'dan destek istedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında Türkiye ve Venezuela arasındaki ticaretin 85 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirterek, "Bu rakamlar çok yetersiz. Dünyanın iki önemli ülkesiyiz ama aramızdaki ticareti çok fazla geliştirememişiz. İki ülkenin iş birliği yapabileceği pek çok alan var. Turizmde dünyadaki en önemli ülkelerden biriyiz. Tarımda çok ileriyiz" dedi.

İki ülke arasındaki ticaretin önündeki engelleri de sıralayan Baran, "Bir takım iyileştirmeler yapılırsa Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaretin bugünkü rakamların çok üzerine çıkacağına inanıyorum" diye konuştu. Baran, Ankara ekonomisi ve ATO'nun çalışmaları hakkında da Büyükelçi Reyes'e bilgi verdi.