Görüşlerinizi
Paylaşın
KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI ATO'NUN DAVETLİSİ OLARAK ANKARA'YA GELDİ

ATO KKTC EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN KIBRISLI SANAYİCİLERLE ATO ÜYELERİNİ, İŞ BİRLİĞİ OLANAKLARINI GÖRÜŞMEK ÜZERE BİRARAYA GETİRDİ. -KKTC İLE ANKARA ARASINDA İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ EŞLEŞTİRME TOPLANTISI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ. -ATO BAŞKANI BARAN: "EKONOMİK BAĞLARIMIZI DA GÖNÜL BAĞLARIMIZ GİBİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ" -KTSO BAŞKANI KAYMAK: "ATO İLE İŞ BİRLİĞİ BULUNMAZ FIRSAT"

05 EKİM 2017- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Ankara arasındaki ticari ilişkileri geliştirerek ambargonun etkilerini hafifletmek amacıyla Ağustos ayında KKTC'ye ziyaret düzenleyen Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetimi,  görüşmelerin ikinci ayağını Ankara'da gerçekleştirdi. Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın Mustafa Kaymak başkanlığındaki yönetimini Ankara'ya davet eden ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, iki ülke iş adamlarını iş birliği olanaklarını görüşmek üzere bir araya getirdi.

ATO Congresium'da gerçekleştirilen Eşleştirme Toplantısı iş adamları tarafından yoğun ilgi gördü. Yeni iş bağlantılarının tohumlarının atıldığı Eşleştirme Toplantısı'na, süt ürünleri, PVC, alüminyum, cam, tersanecilik, metal işleme, fırın ve unlu mamuller, şekerleme,  narenciye, donmuş gıda, kuruyemiş, içecek, kahve, mobilya, mermer, bavul ve çanta, bilişim sektörlerinden 100'ü aşkın iş adamı katıldı.

-GÖNÜL BAĞI KADAR GÜÇLÜ EKONOMİK BAĞ-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki gönül bağının ekonomide de güçlü bir iş birliğine dönüşmesi gerektiğini söyledi.  KKTC ekonomisinin, hiçbir hukuki temeli bulunmayan haksız ve gayrimeşru kısıtlamalar ve uluslararası ambargolar nedeniyle ciddi sorunlar yaşadığını söyleyen Baran, "Ekonomik bağlarımızı da gönül bağlarımız gibi güçlendirmek istiyoruz. Ekonomik bağlarımız güçlenirse ambargoların olumsuz etkilerini bir noktaya kadar bertaraf edebiliriz. Bu konuda iş adamlarına büyük sorumluluklar düşüyor. Var olan ticari ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak adına Ankara Ticaret Odası olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.

-"KIBRISLI KARDEŞLERİMİZLE HER ZAMAN İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ"-

ATO Başkanı Baran, KKTC'nin yılda ortalama 66 milyon dolar olan ihracatının yarısını Türkiye'ye gerçekleştirdiğini, toplam ithalatında Türkiye'nin payının ise yüzde 70'e yaklaştığını bildirdi. Türkiye'nin KKTC'ye ihracatının 300 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Baran, Ankara'nın yatırım imkanları konusunda da Kıbrıslı iş adamlarına bilgi verdi. Siyasetin, bürokrasinin, uluslararası kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin merkezi olan Başkent'in, son 15 yılda sanayide ve ticarette de çok büyük mesafeler kat ettiğini anlatan Baran, ATO üyesi 3 bin 950 ihracatçı firmanın dünyanın yaklaşık 190 ülkesine ihracat gerçekleştirdiğini, Ankara'nın dış ticaret hacminin 2016 yıl sonu itibariyle 17,3 milyar dolara ulaştığını söyledi. Karşılıklı yatırımlar konusunda Kıbrıslı iş adamlarına yardımcı olabileceklerini ifade eden Baran, "Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizle her zaman iş birliği içinde çalışmaya hazırız. Kapımız sizlere her zaman açık" diye konuştu.

-KTSO BAŞKANI: "ATO İLE İŞ BİRLİĞİ BULUNMAZ FIRSAT"-

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaymak da konuşmasında, KTSO Yönetim Kurulu olarak anavatan Türkiye'deki önemli sivil toplum örgütleri ve iş çevreleri ile yakın iş birliği içerisinde çalışmak istediklerini söyledi. Ortak yatırım imkânları konusunda bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Kaymak, "Kurumlarımız ve üyelerimiz arasında kurumsal iş birliklerinin ve karşılıklı ticaretin gelişmesini arzularken bu ortak hedefimize hep birlikte çalışarak ulaşacağımıza inanmaktayım" dedi. Davetinden ve yakın ilgisinden dolayı ATO Yönetimi'ne teşekkür eden Kaymak, "Türkiye'nin en büyük ikinci odası ve en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan ATO'nun bilgi birikiminden yararlanmak ve ATO ile ortak etkinlikler yapmak, Kıbrıs Türk Sanayi Odası açısından bulunmaz bir fırsattır" dedi.

Eşleştirme Toplantısı'na Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası'nın yönetim kurulu üyeleri de katıldı.