Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO İLE KTSO ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

-ATO İLE KTSO ARASINDA AĞUSTOS AYINDA TEMELLERİ ATILAN TİCARİ İLİŞKİLER, İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜNE DÖNÜŞTÜ. -ATO VE KTSO ÜYELERİ ARASINDAKİ TİCARİ FAALİYETLERİ ARTIRMAK AMACIYLA İMZALANAN PROTOKOL ÇERÇEVESİNDE, ATO-KTSO KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULACAK. -ATO BAŞKANI BARAN: "KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI İLE KARDEŞLİK HUKUKUMUZU İMZALADIĞIMIZ PROTOKOLLE İŞ HAYATINA TAŞIYORUZ"

06 EKİM 2017- Ankara Ticaret Odası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisini geliştirmek için Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile yürüttüğü ve geliştirmeyi planladığı çalışmaları "İş Birliği Protokolü" kapsamında yürütecek.

Ankara Ticaret Odası-Kıbrıs Türk Sanayi Odası arasında "İş Birliği Protokolü" ATO'da düzenlenen törenle imzalandı. Protokole, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaymak imza koydu.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolün amacının ATO ve KTSO üyeleri arasında iş birliklerini geliştirmek, ticari faaliyetleri ve ihracatı artırmak, coğrafi işaretlerle ilgili ortak çalışmalar yürütmek olduğunu söyledi. Baran, "Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile Kardeşlik Hukukumuzu imzaladığımız protokolle iş hayatına taşıyoruz" dedi.

-"PROTOKOLÜN İMZA TARİHİ VAR BİTİŞ TARİHİ YOK"-

Baran, ekonomik alanda Kıbrıs Türk iş âlemi ile yeni fırsatlarla tüm taraflar için ekonomik gelişimi amaçladıklarını belirterek, "Protokole imza tarihi koyduk ama şu tarihte sona erer diye bir tarih koymadık. İstiyoruz ki, bu ilişkiler ilelebet devam etsin. Türkiye'nin Başkent'inin ticaret odası, var olduğu sürece KKTC'li kardeşleri ile birlikte ekonomik alanda başarılı işler yapsın" diye konuştu.

-ATO-KTSO KOORDİNASYON KURULU KURULACAK-

ATO İle KTSO arasında imzalanan protokolde, 8 ana başlıkta iki odanın kurumsal ve üye ilişkilerinin geliştirilmesi,  iki oda üyeleri arasındaki ticaretin artırılması, ihracatın geliştirilmesi ve coğrafi işaret konusunda ortak çalışmalar gerçekleştirilmesini kapsıyor.

Protokol çerçevesinde tesis edilen iş birliğinin amacına ulaştırılması ve odalar arasında diyaloğun artarak sürdürülmesi için ATO-KTSO Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Protokol kapsamında ayrıca, KTSO üyelerinin ürettikleri ürünlerin Ankara başta olmak üzere Türkiye ve diğer ülkelere pazarlanması konusunda çalışmalar yürütülecek, KTSO üyelerinin hammadde, makine ve ekipman ihtiyaçlarının ATO üyeleri tarafından karşılanmasına yönelik çalışmalar yapılacak ve her iki oda, üye hizmetleri, eğitim, iş geliştirme, iletişim, ticaret ve diğer konularda birbirlerine teknik destek verecek.