Görüşlerinizi
Paylaşın
TECHANKARA PROJE PAZARI 2017 AÇILDI

-ATO BAŞKANI BARAN KALKINMA BAKANI LÜTFİ ELVAN'LA TECHANKARA'NIN AÇILIŞINI YAPTI. -KALKINMA BAKANI ELVAN: "GİRİŞİMCİLİK, AR-GE VE YENİLİK EKOSİSTEMİMİZİ GELİŞTİRMEK GEREKİYOR Kİ YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER ÜRETEBİLELİM"-BARAN: "DÜNYA EKONOMİSİNDE PASTADAN PAY ALMAK İÇİN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMLER DE DESTEKLENMELİ."

16 EKİM 2017- Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli "Genç İstihdamın Artırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi"nin kapanışı ve "TechAnkara Proje Pazarı 2017"nin açılışı Ankara Ticaret Odası Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda (Congresium) yapıldı.

Açılış kurdelesini kesen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'a Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve AB-Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot eşlik etti. Açılışın ardından heyet birlikte projeleri inceledi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yüksek katma değerli ürünler üretmek için girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Bunu sağladığımızda rekabet gücümüz, üretimimiz, dünya ekonomisi ve ticaretindeki payımız daha da artacaktır" dedi.  Elvan, Orta Vadeli Program'da istihdamın geliştirilmesi, iş gücünün niteliğinin artırılması, eğitimin kalitesinin daha da yükseltilmesi konularında önemli tedbirler aldıklarına dikkat çekti. Türkiye'nin çok daha güçlü olması, işsizlik oranını aşağı çekmesi ve dünya ekonomisinden daha fazla pay alması için rekabet gücünü artırmasının önemini vurgulayan Elvan, "Rekabet gücünü en hızlı nasıl arttırabiliriz? Mevcut işletmelerimizin süratle dijitalleşmesi lazım. Girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik ekosistemimizi geliştirmek gerekiyor ki yüksek katma değerli ürünler üretebilelim. Bunu sağladığımızda rekabet gücümüz, üretimimiz, dünya ekonomisi ve ticaretindeki payımız daha da artacaktır" diye konuştu.

Ankara'yı bilim, teknoloji ve yenilik konusunda bir güç merkezi haline getirmek istediklerinin altını çizen Bakan Elvan, Bakanlık olarak bu anlamda gerekli her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

Ankara Valisi Ercan Topaca da girişimcilik ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi noktasında Ankara'da güzel işlere imza atıldığını belirterek, sanayi bölgelerinin de söz konusu gelişmelere katkı sağladığını söyledi.

Topaca, genç girişimcilere yol açmak adına Ankara Kalkınma Ajansı ile her türlü ortak çalışmaya hazır olduklarını ifade ederek, gençlerin daha iyi bir gelecek kurmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.    

ATO Başkanı Baran ise genç nüfusun istihdamının artırılması için yeni projelerin desteklenmesinin önemli olduğunu belirterek, "Dünya ekonomisinde pastadan pay almak için yerli ve milli üretim desteklenmeli. Mesleki eğitime ağırlık verilmeli. Yaşam boyu eğitim de ihmal edilmemeli" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot da genç girişimcilik projesinin istihdamın artırılması, işsizlik ve girişimcilik gibi önemli konuları ele aldığını belirtti.

Konuşmaların ardından TechAnkara Proje Pazarı 2017 finalistlerine ödülleri verildi.