Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLARA "MESLEK" DESTEĞİ

-ATO AYAŞ ÇOCUK DESTEK MERKEZİ'NE KUAFÖR, BİLGİSAYAR VE DRAMA ATÖLYELERİ KURDU. -ATO'NUN DA DESTEK VERDİĞİ AYAŞ ÇOCUK DESTEK MERKEZİ'NDE DEVLETİN KORUMASI ALTINDA BULUNAN KIZ ÇOCUKLARINI MESLEK SAHİBİ YAPMAK AMACIYLA GELİŞTİRİLEN "MESLEĞİM VAR GELECEĞİM VAR" PROJESİ BAŞLADI. -AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKAN YARDIMCISI KARABAY: "ATO GERÇEKTEN HARİKA İŞLER YAPIYOR. İŞ HAYATLARINDA SON DERECE YOĞUN OLAN İNSANLAR, BU MESLEK KURULUŞUNU BİR İYİLİK HAREKETİNİN MERKEZİ HALİNE GETİRİYORLAR" -ATO BAŞKANI BARAN: "BEN İNANIYORUM Kİ 10 AY SONRA BURADAKİ ÇOCUKLARIMIZ MESLEKLİ HALE GELECEK"

25 EKİM 2017 - Suç mağduru veya suça sürüklendiği için devletin koruması altına alınan kız çocukları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası (ATO), Türkiye-İş Kurumu (İŞKUR) ve Anadolu İletişim ve Eğitim Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü "Mesleğim Var Geleceğim Var" projesiyle meslek sahibi olacak.

"Güçlü yarınlar için insana değer, geleceğe değer" sloganıyla yürütülen "Mesleğim Var Geleceğim Var" Projesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Ayaş Çocuk Destek Merkezi'nde (ÇODEM) uygulamaya konuldu. Ankara Ticaret Odası, proje kapsamında ÇODEM'de koruma altında bulunan çocukların meslek öğrenmeleri amacıyla kuaför, bilgisayar ve drama atölyesi kurdu.

Atölyelerin açılışı ve projenin başlaması nedeniyle AYAŞ ÇODEM'de bir tören düzenlendi. Törende konuşmak üzere kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay, asıl konuşması gerekenlerin ÇODEM'de kalan çocuklar olduğunu belirterek, bir çocuğu sahneye çıkardı. ÇODEM'de sevgi ve şefkat gördüğünü anlatan kız çocuğunun konuşması törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Ardından söz alan Bakan Yardımcısı Karabay,  "Sizler bizim çok özel ilgilendiğimiz kardeşlerimizsiniz. Bakanlık olarak milletimiz ve devletimiz adına her zaman yanınızdayız" dedi.

-"ATO İYİLİK HAREKETİNİN MERKEZİ"-

Ankara Ticaret Odası Yönetimi'nin çalışmalarından övgüyle söz eden Karabay, "ATO gerçekten harika işler yapıyor. İş hayatlarında son derece yoğun olan insanlar, bu meslek kuruluşunu bir iyilik hareketinin merkezi haline getiriyorlar" diye konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, projenin tüm paydaşlarına teşekkür ederek, "Ben inanıyorum ki 10 ay sonra buradaki çocuklarımız meslekli hale gelecek. Hepiniz amacınıza ulaşacaksınız ve istediğiniz yerlerde de istihdam edileceksiniz. Bu kadar önemli bir projeye evet dediğimi düşünmemiştim. Şimdi anlıyorum ki gerçekten önemli bir iş yapmışız. İnşallah hayırlara vesile olacak" dedi. Baran, ATO olarak sosyal sorumluluk projeleri anlamında Ankara'ya ve Ankaralılara karşı borçlu olduklarını da sözlerine ekledi.

-"HER DOKUNUŞ BİR İZ BIRAKIR"-

Anadolu İletişim ve Eğitim Derneği Başkanı Hülya Kartal da konuşmasında, uyguladıkları beceri testleri sonucunda merkezde kalan kız çocuklarının tıbbi sekreterlik, yönetici sekreterliği, kuaförlük, güzellik uzmanlığı ve aşçılık alanlarında yetenekleri olduğunu tespit ettiklerini anlattı. Proje kapsamında kız çocuklarına hayata hazırlık ve drama dersleri de vereceklerini söyleyen Kartal, "Her insan bir değerdir. Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Her dokunuş bir iz bırakır. Biz istiyoruz ki burada güzel bir dokunuşun ilk adımını atmış olalım. Projenin başarılı olması için 10 ay boyunca sabırla, yılmadan çalışmamız lazım" diye konuştu.  

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ise Mesleğim Var Geleceğim Var Projesi'nin gençlerin hayata umudunu besleyen en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından çocuklar, Bakan Yardımcısı Karabay, ATO Başkanı Baran, Eyüpsultan Belediye Başkanı Aydın ve Dernek Başkanı Kartal'a çiçek ve tablo hediye ettiler. Daha sonra ATO'nun katkılarıyla hazırlanan Kuaför Atölyesi, Bilgisayar Atölyesi ve Drama Atölyesi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay, Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Vekili Dr. Selahattin Güven, İstanbul Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Ayaş Belediye Başkanı Burhan Demirbaş, Ayaş Kaymakamı Fatih Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bestami Erkoç, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Kemal Gazioğlu, Meclis Üyeleri Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Anadolu İletişim ve Eğitim Derneği Başkanı Hülya Kartal ile Ayaş ÇODEM Müdürü Gökşen Altınok katıldı.

-"10 AYDA MESLEK ÖĞRENECEKLER"-

10 ay sürecek proje ile Çocuk Destek Merkezi'nde kalan 40 kız çocuğunun sosyal uyumunu desteklemek, kurumdan ayrıldıktan sonra istihdam edilebilirliklerini artırmak, işgücü piyasasına erişimlerini kolaylaştırmak ve işgücü piyasasına girişlerinin önündeki engelleri kaldırmak amaçlanıyor.