Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN: "ENERJİ, BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİDİR"

-10. ULUSLARARASI ENERJİ KONGRESİ'NİN AÇILIŞINA KATILAN BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI ÖZLÜ, "ENERJİ YARIŞI UYGARLIK YARIŞIDIR. TÜRKİYE OLARAK BU YARIŞTA GERİ KALMAYACAĞIZ" DEDİ. -ATO BAŞKANI BARAN: "ENERJİ, TÜM DÜNYADA KALKINMANIN, BÜYÜMENİN VE REFAH ARTIŞININ LOKOMOTİFİDİR."

8 KASIM 2017 - Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, enerjinin bir uygarlık aracı olduğunu belirterek, "Yeterince enerji üretemiyorsanız, ürettiğiniz enerjiyi yeterince kullanamıyorsanız uygarlık yarışında ön safta olmaya imkân yoktur. Enerji yarışı uygarlık yarışıdır. Türkiye olarak bu yarışta geri kalmayacağız" dedi.

Bakan Özlü, Global Enerji Derneği'nin bu yıl onuncusunu düzenlediği Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışına katıldı. Açılışta konuşan Bakan Özlü, Türkiye'nin enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında ilk, dünyada ise Çin'in ardından ikinci sırada geldiğini söyledi. Bakan Özlü, enerji alanında yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Sanayi ve enerjinin aynı takımın aktörleri olduğuna işaret eden Özlü, sanayicinin rekabet gücünün artması için elektriğin en uygun maliyetle teminine büyük özen gösterdiklerini anlattı. Enerjide kaynak çeşitliliğini artıran ar-ge faaliyetlerini desteklediklerini de belirten Özlü, "Enerji üretimi, ulusal güvenliğimizin vazgeçilmez bir unsurudur" dedi.  Milli, yerli, temiz ve sürdürülebilir enerji için sadece devletin gayretlerinin yeterli olmadığını söyleyen Özlü, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerine görev düştüğünü de sözlerine ekledi. 

-BARAN: "ENERJİ BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİDİR"-

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da törende yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği büyüme performansına bağlı olarak enerji talebinin her geçen gün arttığını belirterek, "Enerji, tüm dünyada kalkınmanın, büyümenin ve refah artışının lokomotifidir" dedi.

Baran, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatarak, cari açığın yarısını enerji ithalatının oluşturduğunu belirtti. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın önemine işaret eden Baran, "Cari açığı aşağılara çekmek ve enerji arz güvenliğimizi sağlamak için enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmek ve etkin bir şekilde kullanmak durumundayız. Petrolümüz ve doğalgazımız yok ama güneşimiz, rüzgârımız, jeotermal kaynaklarımız var" dedi.

Hükümetin hem yenilenebilir enerji alanında, hem de nükleer enerji alanında kararlı adımlar attığına ve önemli projeler yürüttüğüne dikkati çeken Baran, "Enerji alanında atılan adımlar, Türkiye'nin geleceğini aydınlatacaktır. Sayın Enerji Bakanımıza ve hükümetimize teşekkürlerimizi sunuyorum" diye konuştu. Elektrik enerjisiyle çalışacak yerli otomobilin de büyük bir adım olduğunu belirten Baran, yerli otomobilin ilk müşterilerinden olmak istediklerini kaydetti.

Enerji sektörünün kalbinin üç gün boyunca Ankara'da atacağını belirten Baran, "Şehrimizin böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmasından mutluluk duyuyorum" dedi. Baran, son 15 yılda gerçekleştirilen atılımlarla sanayinin ve ticaretin merkezi haline gelen Ankara'nın, enerji sektörünün önde gelen kurumlarının, büyük ölçekli petrol ve enerji şirketlerinin merkezi durumunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve Kongre Onursal Başkanı Mehmet Büyükekşi, EIF Yürütme Kurulu Başkanı Avukat Çiğdem Dilek, kongrenin ana sponsoru Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Nobel Barış Ödüllü Yemenli Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Kerman da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından 500 yerli ve yabancı firmanın yer aldığı Enerji Fuarı'nın açılışı yapıldı. Kongrenin açılışında Anadolu Ateşi de bir gösteri sundu.