Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO TAYVAN İLE TİCARETİ GELİŞTİRMEK İSTİYOR

-TAYVAN'DAKİ YATIRIM VE İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI, ANKARA TİCARET ODASI'NIN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIDA ELE ALINDI.

-ATO BAŞKAN YARDIMCISI DERYAL: "TAYVAN İLE DIŞ TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN ATO OLARAK ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPMA GAYRETİNDEYİZ."

 

19 KASIM 2017- Ekonomik kalkınmasıyla dünyaya örnek olan Tayvan'daki yatırım ve iş birliği fırsatları, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen toplantıda ele alındı. Ankara ile Tayvan arasındaki ticari ilişkilerin artırılması amacıyla düzenlenen toplantıda, ATO üyeleri, Tayvan'ın yatırımcılara sunduğu imkânlar konusunda bilgilendirildi.

 

ATO'nun Tayvan Ticaret Merkezi (TAITRA) ile birlikte düzenlediği "Tayvan ile Ticaret, Yatırım ve İş Birliği Fırsatları Toplantısı", ATO Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

-"ÜRETMEK VE DAHA ÇOK SATMAK MECBURİYETİNDEYİZ"-

 

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Tayvan ile dış ticareti geliştirmek istediklerini söyledi. Tayvan ile Türkiye'nin ticari ilişkilerini arttırmak amacıyla, 2014 yılı Ekim ayında ATO ile TAITRA arasında bir iş birliği protokolü imzalandığını ve karşılıklı iyi ilişkiler kurulduğunu hatırlatan Deryal, "Tayvan'la dış ticareti geliştirmek için ATO olarak elimizden ne geliyorsa yapma gayretindeyiz. Türkiye'nin kalkınması, ülkemizin ve nesillerimizin geleceği için daha çok üretmek ve daha çok satmak mecburiyetindeyiz" dedi.


ATO'nun dış ticareti geliştirmek amacıyla yaptığı çalışmalardan da söz eden Deryal, "Üreticilerimizin önünü açacak etkinlikler yaparak dış ticaretimizi canlandırmaya, ülkemizde üretilenlerin dışarıya tanıtılması ve satılmasıyla ilgili her türlü çalışmayı yapmaya gayret ediyoruz" diye konuştu. Deryal, düzenlenen toplantıların dış ticaret firmalarının gelişmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

 

Hem üretici hem de ticaret erbabı için dünyanın küçük bir şehir haline geldiğini söyleyen Deryal, herkesin her an istediği ülkede istediği ürüne ulaşabildiğine dikkat çekti.

 

Ankara'nın 10 yıl önce "memur şehri" olarak anıldığını anımsatan Deryal, "Şehrimiz tekstil, mobilya, havacılık, savunma sanayi sektörüyle birçok kulvarda öne çıkmıştır. Özellikle medikal sektörde yaptığımız çalışmalar önemli bir noktaya geldi. Bunun dışında geliştirebileceğimiz makine sanayi, savunma, mobilya, tekstil gibi sektörlerimiz var. Türkiye'nin mobilya sektörünün kalbinin attığı Siteler, Ankara'da bulunuyor. İvedik ve OSTİM Organize Sanayi Bölgelerimizde savunma ve makine sanayi sektörlerinde çok ciddi bir alt yapımız var. Tayvan'ın bizden daha ileride olduğu konularda da istifade etmek isteriz" diye konuştu.

 

-CHEN: "TAITRA VE ATO KARDEŞ KURULUŞLAR"-

 

Tayvan Ticaret Merkezi Direktörü Suna Chen de konuşmasında, kurum olarak amaçlarının ülkeler arası ticareti artırmak olduğunu belirtti. ATO ile iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlatan Chen, "ATO ve TAITRA kardeş kuruluşlar. ATO'da iş fırsatları yaratmak için toplantılar organize ediyoruz. Tayvan Türkiye'den çok uzak değil, 11 saatte direkt uçuş ile ulaşım sağlanabiliyor" dedi. Tayvan Ticaret Merkezi İş Geliştirme Müdürü Ayşin Poyraz ise ticari iş birliği fırsatları, Türk firmalarına verilen teşvikler ve yatırım olanakları hakkında katılımcılara sunum yaptı. ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Tayvan Ticaret Merkezi Direktörü Suna Chen'e günün anısına Ankara tiftik keçisinin yününden yapılmış bir atkı hediye etti.