Görüşlerinizi
Paylaşın
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNA ATO MECLİSİ'NE KATILDI

-ATO'NUN ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI'NA KATILAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNA, ÇALIŞAN VE ÜRETEN KESİMİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN HER TÜRLÜ DESTEK VE KATKIYI SAĞLAMAYA HAZIR OLDUKLARINI SÖYLEDİ. -BAŞKAN TUNA'NIN "SİZLER BİR SÜRÜ ŞEYLE UĞRAŞIYORSUNUZ. BİR DE BELEDİYE İLE UĞRAŞMAYIN" SÖZLERİ ATO MECLİS ÜYELERİNDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI. -TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: "2017 YILINI, BEKLENENDEN DAHA İYİ BİR PERFORMANSLA KAPATIYORUZ. DÖRT DÖRTLÜK BİR SENE GEÇİRDİK." -ATO BAŞKANI BARAN, 157 BİN ÜYEYİ TEMSİL EDEN MESLEK KOMİTELERİNİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'Nİ İLGİLENDİREN SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ BAŞKAN TUNA'YA AKTARDI.

29 ARALIK 2017 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO üyelerinin Büyükşehir Belediyesi'ni ilgilendiren sorunlarını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'ya aktardı. Başkan Tuna, Belediye olarak çalışan ve üreten kesimin önünü açmak için her türlü destek ve katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ATO'nun Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısı'na katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da Meclis Üyesi olması nedeniyle hazır bulunduğu toplantıda konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, 157 bin ATO üyesini temsil eden meslek komitelerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni ilgilendiren sorunlarını ve taleplerini bir sunum eşliğinde, madde madde aktardı. Başkan Tuna'nın çok kısa sürede olumlu hizmetleriyle bütün Ankaralıların takdirini kazandığını söyleyen Baran, "Ankara olarak önemli sorunlarımız var. Bütün bunların hepsi Büyükşehir Belediyesi'nden geçiyor. Biz Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin emrindeyiz. 7 gün 24 saat Odamızın kapıları açıktır. Sizin kapılarınızın da açık olduğunu biliyoruz. 2018 yılında hep beraber Ankara için güzel hizmetler yapmak nasip olur inşallah" dedi.

BARAN, ÜYELERİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ-

Baran, ATO üyelerinin, atık su bedelinin kaldırılması, hafriyat döküm bedelinin makul seviyeye indirilmesi, sosyete pazarlarına karşı önlem alınması ve denetimlerin artırılması, otopark sorununun çözülmesi, Siteler'deki cadde ve sokakların çift yönlü araç trafiğine açılması ve otobüs ring hattının başlatılması, BELMEK kurslarında ATO üyelerinin ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesi, sokak çocuklarının topluma kazandırılması, Roma Hamamı'nın restore edilmesi, Elmadağ Kayak Merkezi'nin canlandırılması için altyapı çalışmalarının yapılması, Yeni Hal Projesi'nin hızlandırılması, sokak ve caddelerde hizmet vermeyi sürdüren galerilerin Otonomi'ye taşınması, süs bitkileri üreticilerine toplu üretim ve satış bölgesi oluşturulması, ayakkabıcıların siteleşmesi gibi talep ve sorunlarını dile getirdi. 

-TUNA: "ÜRETENİN YANINDA OLMAK ASLİ GÖREVİMİZ"-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da konuşmasında Belediye'nin görevinin çalışan ve üreten herkesin önünü açmak olduğunu vurgulayarak, "Yeter ki biri bir şey üretsin, makine üretsin, domates, patates üretsin, yeter ki bir şey üretsin. Boş duran adamdan daha tehlikeli kimse olamaz. Dolayısıyla çalışan ve üretenin yanında olmak asli görevimiz. Bu bir vatan borcudur" dedi.  

Esnaf ve tüccarın karşı karşıya olduğu sıkıntıları sıralayan Tuna, "Siz işçiyle, sigortayla, Maliye'yle uğraşıyorsunuz, malzemeyi alayım satayım, tahsilatla uğraşıyorsunuz, bir sürü şeyle uğraşıyorsunuz. Bir de belediye ile uğraşmayın" diye konuştu. Tuna'nın bu sözleri ATO Meclis üyelerinden büyük alkış aldı. Temel felsefelerini "herkese eşit mesafe olmak" diye özetleyen Tuna, şunları söyledi:

"Kimseye farklı muamele yok, kimseye zulüm de yok. Adaletten ayrılamayız. Ortak akılla hep beraber şehrimize güzel hizmetlere vesile olalım. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah bu çerçevede devam edeceğiz. Burada siz değerli ticaret erbabının desteği de çok önemli. El ele verdiğimizde şehrimizin çok daha güzel noktalara geleceğinden hiç şüphemiz yok" dedi.

Başkan Tuna, Baran'ın dile getirdiği sorunlara ve taleplere de tek tek yanıt verdi. Ulus Hali'nin taşınmayacağını söyleyen Tuna, "Haldeki kardeşlerimizin ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde gidermelerine imkân sağlayacağız" diye konuştu. Süs bitkileri üreticileri ile ayakkabıcıların yer tahsisi isteğine de olumlu yanıt veren Tuna, otopark sorununu çözmek için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Tuna, ticarethanelerde atık su bedelinin kaldırılması konusunda ise, "Tabii gönlümüzden geçiyor. İnşallah imkânlar elverdiği ölçüde su fiyatlarıyla ilgili bir indirimi de arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı. Belediye'nin meslek edindirme kurslarında ara eleman yetiştirilmesi konusunda ATO ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını kaydeden Tuna, esnafın ve ticaret erbabının istihdamını sağlayabilecek insanlar yetiştirmenin faydalı ve hayırlı bir iş olduğunu vurguladı.

-TOBB BAŞKANI: "DÖRT DÖRTLÜK BİR SENE GEÇİRDİK"-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın göreve geldiğinde yaptığı "istişare ve ortak akıl" vurgusuyla herkesin gönlünü kazandığını söyledi. "Alçak gönüllü, azimli, gayretli ve vizyon sahibi bir başkana sahibiz" diyen Hisarcıklıoğlu, Tuna'nın daha ilk günden uluslararası fuar alanıyla ilgili tıkanıklığın aşılması konusunda liderlik sergilediğini bildirdi.   

Türkiye'nin 2017 yılını beklenenden daha iyi bir performansla kapattığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Deyim yerindeyse dört dörtlük bir sene geçirdik. Büyümede ilk 9 ay itibariyle yüzde 7,4 gibi dünyada pek az ülkenin ulaşabildiği bir büyüme noktasını yakaladık. Bunda Türk iş dünyasının, oda camiamızın payı çok büyük" dedi. TOBB'a bağlı oda ve borsaların katılımıyla hayata geçirilen Nefes Kredisi ile üyelere yüzde 9,9 oranında ticari kredi kullandırdıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 356 oda ve borsa içinde Nefes Kredisi'ne en çok destek veren odanın ATO olduğunu vurgulayarak, Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerini kutladı.

Hisarcıklıoğlu, 2018 yılının küresel büyüme ve ticaret açısından daha iyi bir yıl olacağını belirterek, son 7 yılın en büyük büyüme oranının gerçekleşebileceğini, Türkiye'nin de bu büyümeden payını alması gerektiğini bildirdi. Küresel ekonomiyi tehdit eden risklere de değinen Hisarcıklıoğlu, bu risklerin dış finansman maliyetlerini artıracağını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, reform sürecinin yeniden canlandırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toplantının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ziyaretinin anısına Başkan Tuna'ya çiçek ve vazo takdim ettiler.