Görüşlerinizi
Paylaşın
TACİKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ATO'YA ZİYARET

-TACİKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ MAHMADALİ RAJABİYON, ANKARA İLE TACİKİSTAN ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLERİ ARTIRMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN: "ÜMİT EDİYORUZ Kİ 1 MİLYAR DOLAR HEDEFİ KISA ZAMANDA YAKALANSIN"  

 

14 ŞUBAT 2018 - Tacikistan Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon, Ankara ile Tacikistan arasındaki ticari ilişkileri artırmak istediklerini belirterek, "Uzak bölgeler yerine Ankara'dan mal almak için bizim için daha uygun" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret eden Büyükelçi Rajabiyon, iki ülke Cumhurbaşkanlarının 2017 yılında İslamabad'da gerçekleştirdikleri görüşmede, 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini koyduklarını hatırlatarak, bu hedefe ulaşmak için ATO ile iş birliği yapmak istediklerini söyledi. Tacikistan'ın ticaret ortakları arasında Türkiye'nin Rusya, Çin ve Kazakistan'ın ardından dördüncü sırada geldiğini belirten Büyükelçi Rajabiyon, "Türkiye, Tacikistan için en önemli ülkelerden biri. İki ülke arasındaki ilişkiler iyi düzeyde. Ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için de sizin desteklerinizi bekliyoruz" diye konuştu.

Türk işadamlarının 2016-2017 yıllarında Tacikistan'a yaptıkları yatırımın 200 milyon dolar civarında olduğunu bildiren Büyükelçi Rajabiyon, Tacikistan'ın Türkiye'ye alüminyum ve pamuk ihraç ettiğini anlattı. Ankara'da organize sanayi bölgelerini gezdiğini kaydeden Büyükelçi Rajabiyon, Tacikistan'da da her ilde sanayi bölgesi kurmak istediklerini söyledi.

-BÜYÜKELÇİ'DEN İŞ FORUMU ÖNERİSİ-

Ankara ve Duşanbe'de faaliyet gösteren iş adamlarını iş forumunda bir araya getirme önerisinde bulunan Büyükelçi Rajabiyon, ATO Başkanı Baran'ı da Tacikistan'a davet etti. Büyükelçi Rajabiyon, 1 buçuk yıldır Türkiye'de bulunduğunu ve Türkçe öğrenmeye çalıştığını da belirterek, "Türk halkını kendi kardeşimiz sayıyoruz. Ankara'da kendimi Tacikistan'da gibi hissediyorum" dedi.

-BARAN: "TÜCCARLARIMIZI BİR ARAYA GETİRELİM"-

ATO Başkanı Baran ise konuşmasında, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticaret hacminin son yıllarda yarıya düştüğüne dikkati çekerek, "Ümit ediyoruz ve arzu ediyoruz ki her iki ülke liderlerinin ortaya koyduğu 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefi kısa zamanda yakalansın. 1 milyar dolar, her iki ülkenin de gayretleriyle en kısa zamanda ulaşılabilecek bir rakam" diye konuştu. Tacikistan ile Türkiye arasındaki ticaretten Ankara'nın aldığı payın da çok düşük olduğunu vurgulayan Baran, şunları kaydetti:

"Ankara'nın Tacikistan ile ticaretini artırmakla ilgili önümüzde bir engel yok. Her iki ülkenin liderleri de halkları da birbirini seviyor. Bunu ticarete dönüştürmemiz lazım. Ankara'nın yüzde 4-5 civarında olan payını artırmak için biz elimizden gelen her ne varsa yapmaya hazırız. Tüccarlarımızı bir araya getirebiliriz."

Baran, Ankara ekonomisi hakkında Büyükelçi Rajabiyon'a bilgi verdi.