Görüşlerinizi
Paylaşın
KADIN GİRİŞİMCİLER VE KADIN HAKLARI PANELİ

-ATO BAŞKANI BARAN: "KADININ İŞ HAYATINDAN SİYASETE KADAR HER ALANDA DAHA FAZLA VARLIK GÖSTEREBİLMESİ ÖNEM TAŞIYOR"

 

08 MART 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kadınların girişimcilik noktasında daha gayretli olmalarını isteyerek, "Türkiye'de kadınların ekonomiye katılımının düşük olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya konuluyor. Bu sadece iş gücü piyasasına katılım açısından değil girişimcilik açısından da geçerli" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun ortaklaşa düzenlediği "Kadın Girişimciler ve Türkiye'de Kadın Hakları Paneli"nin açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, ATO'nun 188 meclis üyesinden sadece birinin kadın olduğunu söyledi. Nisan ayında oda ve borsa seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Baran, "Meclis üyelerimizin en az yüzde 10'unun kadın olmasını arzu ediyoruz" dedi.   ATO Meclisi'nde daha fazla sayıda kadının yer almasını istediklerini kaydeden Baran, "Burada görev almak bizlerin takdiriyle olmuyor. Siz çok kıymetli hanımefendilerin gayretiyle, çalışmasıyla oluyor. Elimizden gelen her türlü desteği sizlere vermeye hazırız. Lütfen gelin, sizler de bu işin içinde olun" dedi.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Baran, İslam dininde ve Türk kültüründe kadının yerinin çok özel ve önemli olduğunu vurgulayarak, erkeklerle birlikte aynı safta savaşa katılan Hazreti Aişe'yi ve kervanlarıyla uluslararası ticaret yapan Hazreti Hatice'yi örnek verdi. Siyaset, bilim, iş dünyası, eğitim, kültür, sanat ve spor dünyasında büyük başarılara imza atan kadınlarla gurur duyduklarını belirten Baran, şöyle devam etti:

"Güçlü ve büyük Türkiye hedefine kadın-erkek bütün vatandaşlarımızın birlikte çalışması ve üretmesi sayesinde ulaşabiliriz. Bu nedenle, kadınların sosyal hayatta ve çalışma hayatında yaşadığı sorunların ortadan kaldırılması konusunda hepimize önemli görevler düşüyor. Kadınlarımıza vereceğimiz her türlü destek aile yapımızı, sosyal yapımızı ve ülkemizi güçlendirecektir."

Baran, son 15 yılda gerçekleştirilen reformlarla, kadınların çalışma hayatı, eğitim, ekonomi, siyaset ve sosyal alanlardaki konumlarının güçlendirildiğini, kadın hakları konusunda ilerleme sağlandığını da sözlerine ekledi.  

-BAKAN TÜFENKCİ: "KADIN EMEĞİ İŞ DÜNYASINDA ÇOK DEĞERLİ"-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de konuşmasında, kadınların 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasındaki mücadele ve direnişlerinin hafızalarda olduğunu söyledi. Kadın girişimci ve kadın yönetici sayısının artmasını istediklerini belirten Bakan Tüfenkci, "Kadın emeğinin her yerde değerli olduğunu biliyorum ama özellikle iş dünyasında çok çok değerli. Kadınlarımızı hayatın her alanında görmek istiyoruz" dedi. Oda ve borsaların yönetimlerinde ve meclislerinde daha fazla kadına yer verilmesini istediklerini kaydeden Bakan Tüfenkci, "Ama bunun bir mücadelesi, çalışması, emeği olması lazım. Mücadelenizin önünde engeller varsa onları kaldırabiliriz" diye konuştu.

Bursa Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Emine Yavuz Gözgeç de konuşmasında 8 Mart'ın acı bir olay üzerine Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandığını belirterek, "Bizim kadim medeniyetimizde insan eşrefi mahlûkattır" dedi. Gözgeç, komisyonun çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise konuşmasında, kadınların erkeklerden çok daha disiplinli ve düzenli çalıştıklarını belirterek, "Cesaret gösterirseniz başarılı olmamanız için hiçbir neden yok" diye konuştu. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz da kadınlara yönelik şiddet ve taciz olaylarını lanetleyerek, "Kadınlar toplumun en etkili, birleştirici ve koruyucu unsurudur" dedi. Kadınlara yönelik "Elinizin hamuruyla erkek işine karışmayın" sözünü de hatırlatan Yavuz, "Siz karışın. Ekonomiye kadın eli değmek zorunda" diye konuştu. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Ankara ve İç Anadolu Bölge Başkanı Serpil Polat ise Türkiye'nin daha hızlı ve sürdürülebilir bir büyümeye kavuşmasının, kadınların iş dünyasında daha fazla yer almasıyla mümkün olabileceğini kaydetti. Polat, kadın girişimcilerin oda ve borsa yönetimlerinde daha fazla yer almasını istediklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından panelistlere ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İl Başkanları'na plaketleri protokol tarafından takdim edildi.