Görüşlerinizi
Paylaşın
ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞTI

-YATIRIM ORTAMINI İYİLEŞTİREN KANUNUN ARDINDAN ATO'DA ŞİRKET KURULUŞLARI TEK NOKTADAN YAPILMAYA BAŞLANDI.

-KANUNDAN ÖNCE 7 PROSEDÜRLE GERÇEKLEŞTİRİLEN ŞİRKET KURULUŞU ARTIK BİR ADIMA İNDİ.

-OSMAN YILMAZ İSİMLİ VATANDAŞ ANKARA TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜ'NDE BÜTÜN PROSEDÜRLERİNİ GERÇEKLEŞTİREREK 30 DAKİKA İÇİNDE ŞİRKETİNİ KURDU.

-ATO BAŞKANI BARAN: "TİCARET, PROSEDÜR SİLSİLESİNDEN KURTULDU"


15 MART 2018 - "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un 9 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından şirket kurmak kolaylaştı. Ankara Ticaret Odası (ATO) bünyesinde hizmet veren Ankara Ticaret Sicili Müdürlüğü kanunun yürürlüğe girmesinin hemen ardından "tek noktadan hizmet" uygulamasını başlattı. Uygulama sayesinde şirket kuruluşları 30 dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleştiriliyor.

-"TİCARET PROSEDÜR SİLSİLESİNDEN KURTULDU"-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, şirket kuruluşunun tek hizmet noktasından gerçekleştirildiği Ticaret Sicili Müdürlüğü'nde üyelerle sohbet etti.

Tek noktadan şirket kuruluşu gerçekleştiren Osman Yılmaz isimli üyeye çiçek veren ve Ankara ticari hayatına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür eden Baran, yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik çalışmalar konusunda ATO üyelerinin görüşlerini ve önerilerini dinledi.

Hükümetin yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik pek çok düzenlemeyi hayata geçirdiğini hatırlatan Baran, "Bu çalışmalar, G20 ülkesi olan Türkiye'yi iş yapma kolaylığı açısından hak ettiği yere taşıyacak" dedi.

Şirket kuruluşunda eskiden 5 ayrı kurumla muhatap olunması gerektiğini hatırlatan Baran, "Mükellefimiz az önce yarım saat bile sürmeden şirket kuruluşunu gerçekleştirerek buradan ayrıldı. Ticaret prosedür silsilesinden kurtuldu. Mükellefimiz buradan mutlu, memnun ayrıldı, biz de bundan büyük memnuniyet duyduk" dedi.

Hız çağında yaşandığını, endüstri 4.0'ın konuşulduğunu kaydeden Baran, "Bizim bu dönemde çalışan, üreten, ticaret yapan herkesin hızını artırmaya katkıda bulunmamız gerekiyor. Yatırım ortamı iyileştikçe 2023 hedeflerimize daha çok yaklaşacağız" diye konuştu.

-7 PROSEDÜR BİRE İNDİ, 30 DAKİKADA ŞİRKET KURULDU-

Şirket kurmak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın otomasyonu olan MERSİS'ten (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) giriş yapıp, ana sözleşmesini yükleyerek şirket kurmak üzere başvuru yapan ve ATO'nun www.atonet.org.tr adresli web sayfasından limited şirket kurmak üzere on-line randevu alan Osman Yılmaz, şirket defterleriyle birlikte Ankara Ticaret Sicili Müdürlüğü'ne geldi. Ticaret Sicili Müdürlüğü personeli tarafından karşılanan Osman Yılmaz'ın önce şirket ana sözleşmesinin kanuna uygunluğu incelendi. Ana sözleşmenin kanuna uygun olduğunun belirlenmesiyle birlikte Ticaret Sicili Müdürlüğü personeli eliyle eskiden noterde yapılan tüm tasdik hizmetleri gerçekleştirildi. Buna göre,  şirket ana sözleşmesi, imza beyannamesi ve şirket defterleri tek tek tasdik edildi. Bu işlemlerin ardından şirketin kuruluşuna ilişkin ilan metni Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ne gönderildi.

Sosyal güvenlik kaydı, SGK'ya gitmeye gerek kalmadan Ticaret Sicili Müdürlüğü'nde şirket kuruluşu sırasında elektronik olarak gerçekleştirildi. Ayrıca banka yoluyla ödenen Rekabet Kurumu payı da yine Ticaret Sicili Müdürlüğü vasıtasıyla ödendi. Böylece eskiden şirket kurmak için uygulanması gereken 7 ayrı prosedür bire indirilmiş oldu. Osman Yılmaz şirket kurma işlemlerinin tamamını 30 dakika dolmadan bitirdi.

Şirket kuruluşu gerçekleştiren Osman Yılmaz, kısa süre içerisinde işlemlerini gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ATO Başkanı Baran ile Ankara Ticaret Sicili Müdürü Avukat Can Karadavut ve tüm çalışanlarına teşekkür etti.

ATO Başkanı Baran'a Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Aypek, Yönetim Kurulu Üyeleri Vecdet Fehmi Şendil ve Ziya Kemal Gazioğlu eşlik etti.