Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN MESLEK LİSE ÖĞRENCİLERİNE "GİRİŞİMCİLİK" DERSİ

-MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNDEN BİN 500 ÖĞRENCİ ATO'DA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALDI.

 

-ATO BAŞKANI BARAN: "İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE EN ÖNEMLİ ARAÇLARDAN BİRİSİ GİRİŞİMCİLİK OLARAK ÖNE ÇIKIYOR."

 

23 MART 2018- Girişimciliğin yaygınlaşması ve yeni girişimcilerin iş hayatına katılmasına yönelik çalışmalar yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO), bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.  ATO, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün "Meslek Liseliler Türkiye'nin Geleceğini Şekillendiriyor" projesi kapsamında, 19 ayrı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci için girişimcilik eğitimi düzenledi.

 

ATO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen eğitimlere, lise eğitimini bu yıl tamamlayacak olan yaklaşık bin 500 öğrenci katıldı.  "Girişimci Olmak" başlıklı eğitimde Oğuz Aslan, gençlerin girişimcilik konusunda bilinçlenmelerini sağlamaya yönelik çeşitli bilgiler verdi. Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Sakıp Sabancı gibi alanında uzman kişileri örnek gösteren Aslan, gençlere girişimcinin özellikleri ile büyük şirketlerde girişimcilik ihtiyacı ve uygulamalarına kadar birçok konuyu anlattı.

 

Eğitime katılan öğrencilere ATO Akademi'nin hazırladığı "Kariyer planlama süreci", "Kendini tanıma ve değerlendirme", "Karar verme ve hedef belirleme", "İş arama teknikleri" ve "Özgeçmiş yazma teknikleri" kitapçıkları hediye edildi.

        

- BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇİYOR -

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun girişimci yetiştirme konusuna özel önem verdiğini ve KOSGEB'le ortaklaşa "girişimci eğitimleri" gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

 

Gençlerin erken yaşta girişimcilik konusunda eğitilmelerinin meslek seçimi sırasında katkı sağlayacağını kaydeden Baran, "Öğrencilerimiz okudukları bölümlerden aldıkları bilgileri yeterli görmeyerek, eğitimlerini okul dışındaki alanlarda da sürdürmeliler. Gençlerimiz pırıl pırıl beyinleriyle girişimci olarak girecekleri iş hayatlarında hem kendilerine hem de ülkemize çok büyük fayda sağlayabilirler" diye konuştu.  

 

Gençlere girişimcilik konusunda cesur olmaları tavsiyesinde bulunan Baran, "Son yıllarda Türkiye'de girişimcilik konusunda çok önemli teşvikler ve destekler veriliyor. Bu fırsatları değerlendiren çok güzel örnekler var. Gençlerimiz başarısızlık karşısında yılmadan, başarılı örneklerden yola çıkarak, kendi başarı öykülerini yazabilir. Hiçbir zaman denemekten ve deneyimlemekten korkmasınlar. Başarıya giden yol çok çalışmaktan geçiyor" dedi.

 

Türkiye'nin en büyük zenginliğinin genç nüfusu olduğunu hatırlatan Baran, "Bunu avantaja çevirmemiz lazım. İşsizlikle mücadelede de en önemli araçlardan birisi girişimcilik olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla gençlerimizden ne kadar çok başarılı girişimci çıkartabilirsek, istihdamımız artar, işsizlik azalır" diye konuştu.