Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, GSYİH VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN: "TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BAŞARISI TESCİLLENDİ"

 

29 Mart 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın 2017 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 7,3, yılın tamamını 7,4 oranıyla, beklentilerin üzerinde bir büyüme verisiyle kapattığını söyledi. Baran, "Türkiye ekonomisi, hükümetin desteği ve reel sektörün azmiyle başarı hikayesi yazdı.  Ülkemizin başarısı büyüme rakamlarıyla tescillendi" dedi.

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak TÜİK tarafından açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2017 yılı verilerini değerlendirdi. GSYH zincirlenmiş hacim endeksinin 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttığını belirten Baran, üretim yöntemine göre GSYH'nın da 3 trilyon 104 milyar 907 milyon TL olduğunu kaydetti.  Baran, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında İrlanda'dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ekonomisinin yavaşlama seyrine gireceği sinyallerinin zamanında ve doğru şekilde değerlendirildiğini, teşhisin eksiksiz konduğunu ve tedavinin de doğru uygulandığını kaydeden Baran, "Kredi Garanti Fonu ve hükümetin reel sektöre sağladığı mali teşvikler yerinde ve zamanında değerlendirildi. Reel sektörümüz desteğin karşılığını üreterek, istihdam sağlayarak, katma değer oluşturarak verdi" dedi.

Türkiye'nin sorunlarla dolu bir coğrafyanın ortasında, darbe girişimine, küresel oyunlara rağmen siyasi istikrarını korumayı sürdürdüğünü dile getiren Baran, "Ekonomide atılan adımların temelinde ülkeye ve istikrara yönelik güvenin olması, başarıyı beraberinde getirdi" dedi. Türkiye'nin büyümede başarı hikayesi yazdığı dönemlerde Suriyeli sığınmacılar için toplam 30 milyar dolar harcadığının da dikkate alınması gerektiğini kaydeden Baran, şunları söyledi:

"15 Temmuz darbesini başaramayanların umudu siyasette başarılamayanı ekonomide başarmaktı ancak bu oyun da bozuldu. Tüm bu oyunların üzerinde bir oyun kurarak ekonomisindeki çarkların verimli bir şekilde dönmesini sağladı. Türkiye'nin ekonomik büyümede sergilediği başarı, özel sektörünün ve onu doğru yöntemlerle destekleyen hükümetin başarısıdır. Bu başarı, yerli ve milli üretim hamlesiyle daha da köklü hale dönüştürülecek, kalkınma ve refah artışını da beraberinde getirecektir."