Görüşlerinizi
Paylaşın
SABANCI ÖĞRENCİLERİYLE 'ÇAY SOHBETİ'

-ATO BAŞKANI BARAN, SABANCI ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE "ÇAY SOHBETİ" YAPTI. BAŞARI HİKÂYESİNİ ANLATAN BARAN, GENÇLERE, "SIRADAN OLMAYIN" TAVSİYESİNDE BULUNDU.


4 NİSAN 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Sabancı Üniversitesi CEO'lar ve Liderlerle Çay Sohbetleri Kulübü (Tea Talks with CEOs Club) öğrencileri ile bir araya geldi.

Başarı hikâyesini anlatan Baran, öğrenim hayatına devam ederken yaz aylarında çıraklık yaparak ticareti öğrendiğini söyledi. Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda maç izlemeye gelenlere üzerine oturmaları için gazete sattığını, babasının emekli ikramiyesi ev almaya yetmeyince bu parayı kardeşine ve kendisine iş kurmaları için verdiğini anlatan Baran, "O gün bugündür kardeşimle birlikte aynı işe devam ediyoruz" dedi. Çıraklığın önemine işaret eden Baran, pratik bilgisi olmayan kişilerin iş hayatına atıldıklarında bocaladıklarını kaydetti.

Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Baran, ATO'nun girişimciliği geliştirmek için yaptığı çalışmalardan ve diğer faaliyetlerinden söz etti.

-"SIRADAN OLMAYIN"-

Gençlere tavsiyelerde bulunan Baran, fark yaratmanın ve çalışmanın önemine değinerek, "Kendiniz olmayı bırakmanız ve fark yaratmanız lazım. Sıradan olmayın. Elinden geleni yapmak değil elinden gelenin fazlasını yapan fark yaratır. Fark yarattığınızda lider olursunuz" diye konuştu. 

Baran, zaman yönetimini nasıl yaptığı sorusu üzerine, mesai kavramı olmadan ve hafta sonu tatil yapmadan, uzun saatler boyunca çalıştığını anlattı.

CEO'lar ve Liderlerle Çay Sohbetleri Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Fatih Hoşhanlı da 12 yıldır aktif olan kulübün 300'e yakın lider ve CEO ile görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Yurt dışında da görüşmelerde bulunduklarını belirten Hoşhanlı, görüştükleri liderlerden başarı hikâyelerini dinledikten sonra sorular yönelttiklerini anlattı.