Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKAN YARDIMCISI'NA SALDIRI

-ATO BAŞKAN YARDIMCISI MUSTAFA DERYAL'E YAPILAN SALDIRI DÜZENLENEN BASIN TOPLANTISIYLA KINANDI.

ATO BAŞKANI BARAN "BAŞKAN YARDIMCIMIZ SAYIN DERYAL'E YAPILAN BU SALDIRI, BİR KİŞİYE DEĞİL, ANKARA TİCARET ODASI'NIN TÜZEL KİŞİLĞİNE YAPILMIŞTIR"

 

9 NİSAN 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal'in ATO'da bir grup tarafından darp edilmesi üzerine ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür, Meclis ve Komite üyeleriyle basın toplantısı düzenledi.  

ATO Başkanı Baran, Deryal'in ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür'ü ziyaret sonrasında fuaye alanında 35-40 kişilik grup tarafından darp edildiğini belirterek, görevli bir polis memurunun da olay sırasında saldırıya uğradığını kaydetti. Deryal'in saldırı sırasında yüzüne aldığı darbelerle yaralandığını, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından TOBB ETÜ Hastanesi aciline kaldırıldığını kaydeden Baran, "Başkan Yardımcımız Sayın Deryal'e yapılan bu saldırı, bir kişiye değil, Ankara Ticaret Odası'nın tüzel kişiliğine yapılmıştır. Hayatta karıncayı incitmemiş, 62 yaşında bir arkadaşımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz." dedi.

Saldırının ATO'nun 14 Nisan Cumartesi günü yapılacak meslek komitesi ve meclis üyesi seçimlerini provoke etmek amacıyla yapıldığına dikkat çeken Baran, "Ankara Ticaret Odası, Ankara'da bulunan 157 bin tücccarın oylarıyla seçtiği temsilcilerinin görev yaptığı, kamu kurumu niteliğinde bir sivil toplum kuruluşudur. Meclisinde her türlü siyasi görüşten insan vardır. Ancak buraya gelirken siyasi kimliklerini kapının önünde bırakır, tüccarı temsil eden kimlikleriyle içeri girerler" diye konuştu.

Komite ve meclis üyelerinin, sektörlerini temsil etmek için, üyelerin iradesiyle seçilerek görev aldığını anımsatan ATO Başkanı Baran, "Burada yapılacak her türlü siyasi müdahale Anayasa'nın 135. maddesine aykırıdır. Ankara Ticaret Odası çatısı altında hiç kimse siyasi kimliğiyle bulunamaz. Burada ancak sektöründeki itibarıyla, temsil kabiliyetiyle ve üyelerin hür iradesiyle yer bulabilir. Seçim insanların gönlünde kazanılır, zorla kazanılmaz. Bunlar eski Türkiye'nin alışkanlıkları bırakın bu alışkanlıkları. Ülke bunun bedelini ağır bir şekilde ödedi. 15 Temmuz'da yaşananları hepimiz çok iyi biliyoruz. 135. madde gereği siyasi partilerin bu tür seçimlerde bulunmadığını zaten biliyoruz. Bu işe el atılması gerektiğini sivil inisiyatifin sağlığı açısından yararlı görüyoruz. Seçimlere siyasi kimlikler üzerinden müdahale edilmesini doğru bulmuyoruz" dedi.

" OLAYLA İLGİLİ ADLİ SÜREÇ BAŞLAMIŞTIR"

ATO Başkanı Gürsel Baran sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genelde demokrasilerde insanların hür iradelerine, özelde de odalarda tüccarın hür iradesine müdahale olamaz. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Cumartesi günü yapılacak meslek komitesi ve meclis üyesi seçimleri bugüne kadar yapılan en şeffaf seçimlerdir. Bu seçimlerde komitelerinde en yetkin insanların seçileceği muhakkaktır. Buna gölge düşürülmesini doğru bulmuyoruz. Hayatında karıncayı incitmemiş, 62 yaşında bir arkadaşımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırıyı, bir şahsa değil, ATO'nun Anayasa'nın 135. Maddesi ile güvence altına alınan tüzel kişiliğine yapılan saldırı olarak kabul ediyoruz. Buraların er meydanı sandıktır. En doğru karar sandıktan çıkar. Bu vesileyle tüm üyelerimizi seçimlere katılmaya ve kendini en iyi şekilde temsil edecek üyeleri seçmeye davet ediyorum. Olayla ilgili adli süreç başlamıştır. Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu menfur saldırıyla ilgili soruşturmayı sürdürmektedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyuruları yapılmaktadır. Bu olaya karışan, yönlendiren, tahrikçilik yapan üyelerimizin olması durumunda oda olarak yasa ve yönetmeliğin bize verdiği bütün yetkileri kullanacağız. Ankara esnafıyla tüccarıyla güçlüdür. Bu gücün ifadesi de yine sandıktır."

Baran ayrıca, yönetim kurulu olarak konunun takipçisi olacaklarını vurguladı

;